MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Дитинство під прицілом — підсумки тижня

03.07.2023   
ХПГ-інформ
Під час російського ракетного удару по Краматорську загинуло троє дітей. Тіла підлітків, вбитих окупантами у Бердянську, не віддали рідним. На Донеччині вороги зруйнували школу, вбивши вчительку молодших класів. Про ці та інші події минулого тижня — у підсумковому огляді ХПГ.

Краматорськ після ракетного удару 27 червня 2023 року. Фото: Національна поліція України

Краматорськ після ракетного удару 27 червня 2023 року. Фото: Національна поліція України

• 27 червня російські війська завдали ракетних ударів із комплексу “Іскандер M” по центру Краматорська та приватному сектору селища Біленького. Одна з ракет влучила в районі ресторану, де перебувало багато людей. Поранень зазнали 60 осіб, 13 — загинули. Серед загиблих — троє дітей: дівчина 17 років та сестри-близнючки 14 років. Також загинула українська письменниця Вікторія Амеліна, яка під час обстрілу була в ресторані з іноземною делегацією. Оголошено підозру місцевому мешканцю, який, за даними правоохоронців, скоригував цей ракетний удар. Як повідомили в Офісі Генпрокурора, підозрюваний — завербований російськими спецслужбами працівник газотранспортного підприємства. “Він попрямував до центру міста, де помітив на паркуванні автомобілі з військовими номерами та відвідувачів у закладі харчування. Він зафіксував побачене не відео, яке одразу надіслав співрозмовнику з Росії через один із месенджерів”, — ідеться у повідомленні.

• 30 червня російські окупаційні війська ударили з реактивних систем залпового вогню по школі в селі Сергіївка Покровського району Донецької області. Під час обстрілу у закладі перебували 12 цивільних — представники адміністрації, вчителі й технічний персонал. Загинули вчителька початкових класів та головна бухгалтерка. Зазнали поранень шестеро співробітників школи. Їх госпіталізували з мінно-вибуховими травмами та осколковими пораненнями. Школу зруйновано, повідомляє видання pokrovsk.news.

Зруйнована школа в селі Сергіївка Донецької області. Фото: Донецька обласна прокуратура

Зруйнована школа в селі Сергіївка Донецької області. Фото: Донецька обласна прокуратура

• Окупанти не віддали батькам тіла підлітків Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова, убитих росіянами в Бердянську. З дітьми мали попрощатися 29-го червня, проте поховання не відбулося. Представники РФ заявили про вбивство 16-річних підлітків 25-го червня. Про те, що в підконтрольному РФ Бердянську вбили двох “проукраїнських терористів”, росіяни заявили 25-го червня 2023-го року. Пізніше надходила інформація, що дітей могли застрелити снайпери. Самі окупанти розповідали, нібито хлопці загрожували мирним мешканцям міста й загинули “під час бою”, проте важко сказати, наскільки ця версія вбивства відповідає дійсності. Як зазначала координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова, за кілька днів до розстрілу за хлопцями приїжджав “слідчий” у супроводі озброєного конвою, проте тоді підліткам вдалося втекти. Також Решетилова розповіла, що в день перед вбивством діти відмічалися в окупаційній поліції. У вересні минулого року Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова окупанти звинуватили у підготовці диверсії на залізниці.

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

• В ООН задокументували свавільну страту 77 українських цивільних під час їхнього тримання під вартою Російською Федерацією. Дослідження охоплює перші 15 місяців війни — з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023-го. “Висновки нашого звіту ґрунтуються на 1 136 інтерв’ю із жертвами, свідками та іншими особами, 274 візитах на місця і 70 візитах до офіційних місць тримання під вартою, що перебувають у віданні органів влади України, — заявила голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер. — Ми задокументували понад 900 випадків свавільного тримання під вартою цивільних осіб, включно з дітьми та особами літнього віку. Переважна більшість цих випадків була вчинена Російською Федерацією. Україна надала нам безперешкодний конфіденційний доступ до офіційних місць тримання під вартою та осіб, узятих під варту, за одним винятком. Російська Федерація не надала нам такого доступу попри наші запити”.

Катівня в Херсоні © СБУ

Катівня в Херсоні © СБУ

• У Парламентській асамблеї ОБСЄ засудили рашизм як державну ідеологію країни-агресора та підтримали створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Було схвалено резолюцію української делегації щодо дій ОБСЄ в умовах російської збройної агресії. ПА ОБСЄ закликає:

  • скликати статутні засідання лише в тих країнах, які підтримуватимуть візові заборони для російських парламентарів;
  • не призначати російських парламентарів, які підтримують війну, на відповідальні посади в Асамблеї до припинення агресії;
  • створити Спеціальний комітет на підтримку парламенту України для кращої координації консультацій між парламентарями з широкого кола питань, пов’язаних з повномасштабним вторгненням РФ, а також для надання допомоги українському народу (це рішення до цього підтримав Постійний комітет асамблеї);
  • документ підтверджує необхідність ухвалення поправок до Регламенту щодо тимчасового призупинення мандата парламентської делегації держави у разі порушення нею суверенітету і територіальної цілісності іншої держави.

ОБСЄ (з відкритих джерел)

ОБСЄ (з відкритих джерел)

• До Національної спілки журналістів України прийняли політв’язнів Криму — фрилансерів проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Владислава Єсипенка та Ірину Данилович. Також вони отримають прескарти Міжнародної Федерації Журналістів. “Вступивши до нашої Спілки, вони також перебуватимуть під захистом Міжнародної Федерації Журналістів, і це допоможе їм і нам зміцнити основи свободи слова в Криму та повніше реалізувати цю невід’ємну умову демократії”, — пояснив голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Фото: Кримськотатарський ресурсний центр

Фото: Кримськотатарський ресурсний центр

• 494 дитини загинули в Україні внаслідок російської збройної агресії, повідомляють ювенальні прокурори. “Станом на ранок 3 липня 2023 року більше ніж 1530 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 494 дитини загинули та понад 1036 отримали поранення різного ступеня тяжкості”, — йдеться в повідомленні. Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 472, Харківській — 285, Київській — 129, Херсонській — 113, Запорізькій — 91, Миколаївській — 89, Дніпропетровській — 83, Чернігівській — 71, Луганській — 67.

Зображення: Офіс Генпрокурора

Зображення: Офіс Генпрокурора

• Через руйнування Каховської ГЕС Україні було завдано щонайменше 2 млрд доларів прямих збитків, повідомляють у Мінекономіки. “Ми продовжуємо фіксувати пошкодження та обраховувати збитки, спричинені підривом росією дамби Каховської ГЕС. Серйозних втрат зазнав житловий фонд Херсонської та Миколаївської областей. Прямі збитки від затоплення приватних будинків та супутньої інфраструктури оцінюються в $950 млн. Понад чверть загальної суми збитків — $586 млн — повʼязані з руйнуванням безпосередньо гідроелектростанції, яку доведеться будувати з нуля. Окремо Міндовкілля попередньо оцінена шкода навколишньому середовищу завдано щонайменше на $1,5 млрд. Першочерговим питанням залишається забезпечення постраждалих регіонів питною водою. Так, бюджетний комітет погодив виділення $41 млн (1,5 млрд грн) на будівництво магістральних водогонів”, — зазначила Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Зображення Мінекономіки України

Зображення Мінекономіки України

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 2 липня 2023 року ініціативою зафіксовано 44544 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися