У Бердянську окупанти вбили двох підлітків — підсумки тижня
• У Бердянську російські окупанти вбили двох підлітків, повідомляє Суспільне з посиланням на Омбудсмана Дмитра Лубінця. Обставини трагедії ще з’ясовуються. Лубінець пише, що двоє хлопців “вступили в бій з окупантами й знищили військового РФ та колаборанта-поліцейського”.
Колаборант Володимир Рогов заявив 24 червня, що буцімто на міській набережній “двоє бойовиків відкрили вогонь з автоматів”. “У результаті злагоджених та оперативних дій правоохоронних органів терористів було блоковано та знищено. Нині відомо, що одним із них був раніше затримуваний за антиросійську діяльність Тігран Оганнісян”, — написав він у своєму телеграм-каналі. Тим часом у мережі набуло розповсюдження відео, в якому Оганнісян, тримаючи зброю в руках, каже: “Усе, це смерть, пацани. Прощавайте. Слава Україні”.
У вересні минулого року Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова окупанти звинуватили у підготовці диверсії на залізниці.
• Кримському художнику Богдану Зізі, засудженому російським режимом на 15 років, вдалося передати з неволі лист. У ньому бранець, що оголосив голодування, закликав розповсюджувати інформацію про українських політв’язнів: “Кожен, кому не лінь намагається мені довести, що нікому це моє голодування не потрібне, усім байдуже. Усі намагаються переконати та побудити припинити, але попри все не втомлююсь пояснювати, що це все ж таки важливо, у будь-якому випадку з будь-яким результатом принесе користь. Я цілком розумію, що вимоги мої недосяжні тут, зараз, але й мета моя не в тому. Головне — привернути увагу до проблеми політв’язнів. Мені складно просто сидіти та чекати, що вона вирішиться сама, що це зробить хтось за мене, за нас. Хочеться щось зробити, я намагаюсь, як можу. Я не знаю, як далеко зайду, але точно не зупинюсь, поки мене не почують ті, хто уповноважений займатись нашим питанням, хто може допомогти. Тоді я точно розумітиму, що зробив все, що міг”.
• Стан здоров’я кримських бранців — першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джелялова та активіста Асана Ахтемова — значно погіршився у неволі. Російська Федерація вчергове порушує права кримських політв’язнів на життя, здоров’я та надання медичної допомоги. У Нарімана Джелялова набрякли стопи та варикоз на обох ногах, каже його дружина. В Асана Ахтемова загострився біль у спині.
Це відбувається через те, що Наріману, Асану та іншим бранцям доводиться по 16 годин на день — з шостої ранку до десятої вечора — проводити в камерах на ногах, оскільки їм не дозволяють ані сідати, ані лягати на ліжко. “При цьому така заборона порушує й правила внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів наказу російського Мін’юсту”, — наголосив Омбудсман Дмитро Лубінець.
• Стан укриттів у Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі, Херсоні, Чернігові, Миколаєві, Сумах, Конотопі та Білій Церкві визнали незадовільним, повідомив заступник керівника Офісу президента Олексій Кулеба. “Посадові особи, які відповідають за утримання сховищ у цих населених пунктах, будуть притягненні до відповідальності. Мова йде про керівні посади, — наголосив він. — Захист людей і безпека — пріоритет для усіх ланок влади. Укриття за півтора року активних бойових дій мали б стати частиною інфраструктури громад, якій приділяється особлива увага”.
• Вночі 24 червня уламки збитої російської ракети влучили у 25-поверховий будинок у Солом’янському районі Києва. Спалахнула пожежа. Загинуло п’ятеро людей, 11-ро зазнали поранень, 24-х осіб вдалося врятувати.
• Окупанти планують депортацію маріупольців, у яких немає російського паспорта, попереджає Маріупольська міська рада. “На території так званої ‘днр’ планують організувати пункти тимчасового утримування для осіб з іноземним громадянством або осіб без громадянства. Відповідний указ підписав ватажок ‘днр’ деніс пушилін, — ідеться в повідомленні. — По суті російські окупанти створюють фільтраційні табори, щоб насильно паспортизувати українців. Тих, хто відмовлятиметься отримувати російський паспорт, — тепер зможуть помістити до табору та насильно видворити. Їм байдуже, що люди живуть в себе вдома”.
• За інформацією Центра національного спротиву, наприкінці травня і в перших числах червня окупанти депортували до Ростовської області щонайменше 600 українців з тимчасово окупованих регіонів. “Ідеться про мешканців Дебальцева, Докучаєвська (Донецька область) й Старобільська (Луганська область). Саме там розташовані табори розподілення, де мешканців тримають перед депортацією. Надалі окупаційна адміністрація віддає вказівку так званому ‘міністерству транспорту’, яке повинно виділити автобуси. Водночас ‘міністерство охорони здоров’я’ має забезпечити медичний супровід. І останнє, ‘головне управління мчс рф’ здійснює безпосереднє перевезення та супроводження наших громадян”, — повідомляє ЦНС.
• В Україні офіційно зареєстровані трохи менш як п’ять мільйонів внутрішньо переміщених осіб, — заявила в інтерв’ю Укрінформу міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Ще близько двох мільйонів переселенців проживають без реєстрації. Понад мільйон осіб були змушені залишати свої домівки вдруге: у 2014 році вони виїхали з території ОРДЛО та Криму, а після 24 лютого 2022-го — вимушені були знову переміститися в інші регіони.
• Від початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 519 злочинів проти журналістів та медіа в Україні, повідомляє Інститут масової інформації. Протягом останнього місяця ІМІ зафіксував п’ять вчинених Росією порушень свободи слова. Йдеться про викрадення та обстріли журналістів, а також кібератаки сайтів українських медіа. Наприкінці травня та в червні на фронті загинули четверо медійників: Євгеній Осієвський — військовий, автор видань “Куншт” та “Спільне”; Віктор Петров — військовий, львівський журналіст і активіст; Роман Чорномаз — український активіст, журналіст, фоторепортер; Іван Шульга — звукорежисер телеканалу “Прямий”. Станом на 24 червня під час повномасштабної війни вже втратили життя 63 медійники.
• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 25 червня 2023 року ініціативою зафіксовано 43865 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.