MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Законодавча ініціатива: за кордон без супроводу дорослих — лише з 18 років

18.07.2023   
Ірина Скачко
До Верховної Ради подано законопроєкт, що пропонує змінити вік, з якого підліток має право самостійно перетинати кордон. Зараз українці можуть подорожувати без дорослих з 16 років.

© larisa Stefanjuk / Shutterstock

© larisa Stefanjuk / Shutterstock

Соціальні служби у країнах Євросоюзу вилучили з сімей українських біженців щонайменше 240 дітей. Таку інформацію озвучила у червневому інтерв’ю Радіо Свобода представниця омбудсмена з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Ірина Суслова. Це лише ті випадки, про які відомо Уповноваженому, справжня ж кількість таких вилучень може бути набагато більшою.

Здебільшого дітей забирають не через занедбаний стан або реальну загрозу їхньому життю, а через розбіжності в законодавстві України та держав, що надали притулок українським біженцям.

Вдома — дорослі, за кордоном — діти

“Враховуючи положення статті 313 Цивільного кодексу України щодо права на вільний самостійний виїзд за межі України особи, яка досягла шістнадцяти років, тисячі дітей з шістнадцяти до вісімнадцяти років опинилися за межами України без супроводу батьків або інших законних представників дитини. У переважній більшості країн Європи пересування дітей без супроводу батьків (законних представників) до досягнення ними 18 років забороняється”, — пояснюють автори Законопроєкту 9480.

В Італії, наприклад, існує юридичний термін “неповнолітній іноземець без супроводу батьків” (minore straniero non accompagnato або MSNA). До цієї категорії італійське законодавство відносить усіх іноземців віком до 18 років, які прибули до Італії без супроводу батьків.

У Польщі, ведуть далі автори ініціативи, підлітки, яким не виповнилося 18 років, також не можуть залишатися без догляду.

Таким чином велика кількість молодих українських громадян, перетнувши кордон, перетворилися з дорослих на “дітей без супроводу”, через що потрапили під нагляд поліції, соцслужб, були доправлені до спеціальних шелтерів та отримали тимчасових опікунів.

Також законотворців непокоїть питання виїзду за межі України дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: “На сьогодні у діючому законодавстві відсутній будь-який механізм контролю за виїздом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за межі України. Відсутня будь-яка інформація про долю таких дітей за кордоном”.

Що пропонує Законопроєкт?

Пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, які передбачають, що:

  • право на вільний самостійний виїзд за межі України дитина набуватиме після досягнення повноліття, тобто 18 років;
  • дитина, яка не досягла 18 років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів, опікуна, піклувальника, наданою у визначеній законом формі, та у супроводі одного з них або іншої уповноваженої ними особи, крім випадків, передбачених законом;
  • дитина-сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування, має право на виїзд за межі України за погодженням з органом опіки та піклування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
  • піклувальник є законним представником неповнолітньої особи та фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена.

Чи розв’яже це всі проблеми?

Не дуже зрозуміло, як це допоможе тисячам підлітків, які вже перебувають за кордоном без супроводу дорослих. Напевно, вони просто “доростуть” до “повноліття за європейськими нормами”.

Втім, законопроєкт не враховує ще деякі розбіжності в законодавствах різних держав, через які страждають українські біженці-діти.

“Можуть бути історії, коли мама була змушена залишитися на роботі в Україні, а в евакуацію відправила бабусю зі своєю дитиною. Бабуся не має ніякої довіреності на представлення інтересів і не вважається за європейським законодавством родичкою цій дитині. Таким чином соціальні служби можуть задіяти поліцію і вилучити дитину з сім’ї, — розповідала журналістам Ірина Суслова. — …<Або, наприклад,> не може бути в Італії або Франції опікуном людина, яка досягла 65-річного віку… Ми працюємо зараз із міжнародними організаціями, щоб врегулювати це питання і щоб ті, хто потрапив у таку ситуацію, отримали дві речі — правову допомогу і переклад”.

Ці ситуації виникають передусім через те, що під час виїзду наші прикордонники не попереджають українців про те, що за європейським законодавством вони не можуть опікуватися дитиною або — у випадку з підлітками до 18 років — мешкати самостійно.

Нагадаємо, в Офісі омбудсмена закликали родичів дітей, яких забрали європейські соціальні служби, обов’язково звернутися до консульського відділу або до Офісу уповноваженого з прав людини.

 Поділитися