MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Довгий шлях додому: РФ має повернути Богдана Єрмохіна

12.11.2023   
Марина Гарєєва
Як повідомляла адвокатка Богдана, інформацію про безпідставне затримання та небажання РФ повернути хлопця додому вже передали до Міжнародного кримінального суду. Про 17-річного хлопця, якого незаконно вивезли до РФ з Маріуполя і якому нещодавно вручили повістку, — у статті Харківської правозахисної групи.

Богдан Єрмохін у репортажі російського каналу.

Богдан Єрмохін у репортажі російського каналу.

Росія має повернути до України Богдана Єрмохіна, незаконно депортованого до РФ 17-річного підлітка, якому нещодавно вручили повістку.

При цьому, як повідомляла адвокатка хлопця Катерина Бобровська, раніше росіяни не просто змушували підлітка написати заяву, нібито він не бажає повертатися до України, а й погрожували психлікарнею. Деталі історії Богдана оприлюднили журналісти Радіо Свобода.

Повістка для Богдана

Нещодавно підліток отримав повістку і мав 19 грудня (за місяць після 18-річчя) з’явитися до військкомату у Московській області. Адвокатка Богдана переживала, що росіяни визнали хлопця придатним для військової служби, адже він пройшов російську медкомісію. Як наголошувала пані Катерина, те, що відбувається з Богданом, слугує підтвердженням чергового злочину РФ — безпідставної затримки репатріації українських дітей, до якої вдаються росіяни.

За словами адвокатки, інформацію про безпідставне затримання та небажання РФ повернути хлопця додому вже передали до Міжнародного кримінального суду (МКС). Катерина Бобровська також зверталася по допомогу до московської філії Червоного Хреста, але там ігнорували її листи.

Той факт, що Богдан отримав повістку, підтверджувала й Ірина Рудницька, яку в РФ незаконно оформили офіційною опікункою хлопця. У розмові з журналістами BBC Рудницька наполягала, нібито у запрошенні до військкомату йшлося лише про звіряння даних. “Він студент, і у нього відстрочка. І якщо що, строковиків не беруть участь у СВО”, — переконувала російська “опікунка”. Проте журналісти наголошували, що, попри запевняння російської влади, у РФ новобранців постійно відправляють на передову. 

Одна історія депортації

17-річний Богдан мешкав у Маріуполі і втратив батьків ще у вісім років, задовго до російського повномасштабного вторгнення. Після того хлопець жив у прийомній родині, а згодом — у будинку сімейного типу. З 2021 року, коли Богдан вступив у Маріупольське вище металургійне професійне училище, а Російська Федерація почала повномасштабну війну проти України, хлопець перебував під опікою держави.

Захопивши Маріуполь, військовослужбовці російських збройних сил вивезли Богдана та ще 30-х дітей до Донецька. Вже звідти українських дітей депортували до РФ. 31 дитину відправили до санаторію “Поляни”, розташованому у Підмосков’ї, нібито “для оздоровлення”. Прикметно, що “Поляни” — це санаторій підвідомчий адміністрації Президента РФ Володимира Путіна.

Світлина оприлюднена журналістами Радіо Свобода. Згідно з так званим “оздоровчим списком”, разом з Богданом Єрмохіним представники РФ вивезли ще 30 дітей з Маріуполя.

Світлина оприлюднена журналістами Радіо Свобода. Згідно з так званим “оздоровчим списком”, разом з Богданом Єрмохіним представники РФ вивезли ще 30 дітей з Маріуполя.

Нагадаємо, що наприкінці серпня 2023-го глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо геноциду, вчиненого РФ в Маріуполі. У надісланому до Гааги поданні правозахисники вперше представили юридичне обґрунтування “злочину злочинів”. Як зазначав один зі співавторів подання, експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов, на території міста Маріуполь ішлося про три форми геноциду: вбивства, створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи, і депортацію дітей. Навіть якщо представники РФ вивозять частину мирного населення або евакуюють дітей, така евакуація має відбуватися добровільно, а сім’ї не можна розлучати, зауважував Романов. Щобільше, після того як добровільно вивезеним людям буде наданий прихисток, вони повинні мати змогу або повернутися до рідної країни через безпечні території, або бути передані нейтральній державі. Тому аргументи росіян, ніби вони діяли в інтересах дітей, цілком неприйнятні, наголошував експерт. 

Знайомі хлопця розповідали, що він не хоче залишатися в Росії. Про бажання повернутися додому свідчили і дописи з соцмереж Богдана. Так, 7 листопада Богдан опублікував фото з українським стягом і написав, що пишається тим, що він — українець. “Навіть якщо я не стану відомим, я стану легендою, який півтора року стояв проти всіх, а тепер зі всіма проти одних. Запам’ятайте це. За чорною смугою — завжди біла. Вся країна зі мною. А з вами тільки брехня. Я гордо можу сказати, що я — українець”.

У квітні цього року Львова-Бєлова казала, що російські силовики затримали Богдана на кордоні з Білоруссю, коли той намагався повернутися до України (як встановили журналісти Радіо Свобода, це було 31 березня). Своєю чергою російські силовики повідомляли, що Богдан зник у місті Руза.

Незаконне опікунство

Саме у місті Руза, розташованому за 110 км від Москви, опинився Богдан після депортації. Хлопець потрапив до прийомної родини Ірини Рудницької, яка отримала опікунство над підлітком наприкінці липня 2022-го. На той час Богдан вже мав російський паспорт.

Рудницька була лікаркою під час війни РФ проти Чечні. Згодом вона стала вихователькою-психологинею у місцевому дитбудинку. Нині вона очолює “Асоціацію  заміщуючих сімей”, зустрічає українців з окупованих російськими силами територій Донбасу, роздає гуманітарну допомогу та має дитбудинок, де, як говорить сама Рудницька російським ЗМІ, вона “зібрала всіх сиріт Рузи”.

Адвокатка Богдана підкреслювала, що Рудницька отримала опікунство за рішенням російського суду. При цьому хлопець вже мав офіційного опікуна в Україні. Справжньою опікункою Богдана є його двоюрідна сестра, Валерія.

Як наголошував Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Ґранді, Російська Федерація порушує “фундаментальні принципи захисту дітей”. “Під час війни не можна визначити, чи є в дітей батьки або опікуни. Поки це не буде встановлено, не можна надавати їм інше громадянство і передавати на усиновлення в інші сім’ї”, — пояснював Ґранді. Він також відмічав, що Управління Верховного комісара ООН у справах біженців не має можливості оцінити реальні масштаби проблеми та кількість дітей, яким незаконно змінили громадянство. Так само неможливо казати про реальну кількість українських дітей, яких віддали на усиновлення в Росії, адже представники ООН “весь час намагаються отримати доступ, але отримати його вдається рідко, нерегулярно й обмежено”, — говорив Верховний комісар у справах біженців наприкінці січня 2023-го.

Катерина Бобровська зазначала, що підліток неодноразово намагався втекти з Росії, проте всі спроби були марними. Через це сестра Богдана і сам хлопець зверталися до Дмитра Лубінця, аби той допоміг Богдану повернутися до України. “Ще у квітні-травні [2023-го] від самого Богдана Єрмохіна надійшов лист на електронну адресу нашого омбудсмана з проханням допомогти повернутися в Україну. Наш омбудсман написав офіційне звернення до Тетяни Москалькової [російської омбудсманки]. І цей крик допомоги був також проігнорований. Це якраз про те, чому хлопчик тікав і хотів повернутися неофіційно. Росія просто всі моменти ігнорувала, не надавала змоги [повернутися] і показувала всіма своїми діями, що повернутися в Україну офіційно ти не зможеш”, — цитує Радіо Свобода адвокатку Богдана.

Погрози та психлікарня за непослух

Як розповіла Катерина Бобровська, 28 серпня цього року Богдан мав зустріч із російською Уповноваженою з прав дитини Марією Львовою-Бєловою. Богдан розповідав своїй адвокатці, що тоді російська посадовиця змусила його написати заяву, нібито він не воліє повертатися до України до моменту свого повноліття. 18 років хлопцю виповниться вже 19 листопада.

Катерина Бобровська наголошувала, що Богдан “дуже хвилюється і переймається, що його покладуть до психіатричної лікарні”. Правниця також зауважувала, що російська омбудсманка показувала заяву Богдана усім журналістам, аби залякати підлітка. “Я розумію, для чого вона це робить, — казала Бобровська. — В Російській Федерації є такі страшилки, наприклад, ‘Ти приїдеш в Україну, тебе розберуть на органи’; ‘Ти приїдеш в Україну — тебе б’ють’; ‘Якщо ти будеш намагатися втекти, ми також тебе покладемо в психіатричну лікарню’”.

Крім цього, адвокатка Богдана розповідала, що діти, яких разом із Богданом незаконно депортували до РФ (так званий “список 31”), повідомляли, що “бачили, як з дитячої установи дитину везли у психіатричну лікарню не тому, що вона потребує лікування, а саме тому, що вона якось не слухалася, щось робила не так, як хоче бачити Російська Федерація”.

Психологічний тиск на підлітка

Таким чином Богдан довгий час залишався в РФ через тиск, наголошувала захисниця підлітка. Про тиск на хлопця адвокатка розповідала і на комітеті Конгресу, який відбувався 19 квітня 2023 року у Вашингтоні. Бобровська зазначала, що в сюжетах російських пропагандистів у хлопця були темні кола під очима, змінена зачіска, так, ніби Богдана підстригли для служби в армії.

Скриншот з відео.

Скриншот з відео.

“Розповіді Богдана на російському телебаченні не відповідали дійсності, — наголошувала його адвокатка. — Ймовірно, Богдана залякували, щоб він говорив те, що хотіла російська влада”.

Як відзначала Катерина Бобровська, історії дітей, які вже повернулись до України чи ще перебувають у РФ, свідчать про “системність і поширеність” злочинів, які представники РФ вчиняють на тимчасово окупованих територіях України, підконтрольних російським збройним силам. “Вони свідчать про детально сплановану операцію для депортації українських дітей. Ці заходи спрямовані на знищення їхньої української ідентичності”, — наголошувала захисниця, яка також зазначала, що українські діти фактично залишаються в полоні країни-агресорки.

Про те, що російський уряд координує депортацію українських дітей, повідомляли і дослідники Єльської школи громадського здоров’я. Ще у лютому цього року вони оприлюднили звіт, у якому зазначали, що Володимир Путін особисто призначав і публічно підтримував багатьох осіб, залучених до депортації українських дітей. Тоді ж дослідники виявили розгалужену мережу, що налічувала щонайменше 43 установи, де представники РФ незаконно утримували дітей з України. 

Шлях додому

24 жовтня цього року Богдан разом з незаконно призначеною “російською опікункою” зустрічався з російською Уповноваженою з прав людини Тетяною Москальковою. Тоді вони зателефонували до сестри хлопця, Валерії, скориставшися відеозв’язком.

Адвокатка розповідала, що тоді було дуже багато преси, а росіяни попередили, що все записують. “Дитину запитали: ‘Чи згоден ти поїхати під опіку до своєї сестри в Україну?’ Богдан ствердно відповів: ‘Так’. Москалькова, коли почула ‘так’, то сказала: ‘В такому випадку повинні тебе відпустити, передати під опіку, я зроблю все, щоб це було якнайшвидше’”.

Сестра та адвокатка Богдана надали російським посадовцям документи, які засвідчували, що Валерія і Богдан є кровними родичами, а сестра є його офіційною опікункою в Україні. Катерина Бобровська підкреслювала, що всі документи були не лише нотаріально засвідчені та апостильовані, а навіть перекладені російською. Проте, як розповідала пані Катерина, посадовці РФ спочатку зникли зі зв’язку на певний час. Після чого з сестрою Богдана “контактували представники з апарату Москалькової”, які стверджували, що не можуть повернути Богдана до України, оскільки, за рішенням російського суду, його було передано під опіку, а рішення українського суду (про те, що опікункою Богдана є його сестра) — нелегітимне в РФ.

Вже у розмові з журналістами Радіо Свобода Львова-Бєлова запевнила, що Богдана віддадуть сестрі найближчим часом. “Останні новини такі, що ми зв’язалися з його сестрою, яка повинна приїхати його забрати. Зараз оформлюються документи. Тому що хлопчик неповнолітній, ви ж самі прекрасно розумієте, за всіма правилами вона має бути його опікуном”, — сказала російська посадовиця і підтвердила, що Богдан прагне повернутися до України.

“Оскільки Богдан дуже активно зараз хоче повернутися до своєї рідної сестри, ми, звісно, це все підтримуємо і всіляко цьому сприяємо, — запевнила Львова-Бєлова і зауважила, що вже було “досягнуто домовленості зі спрощеного порядку документів з Московською областю”.

9 листопада Катерина Бобровська оприлюднила звернення Богдана до Президента України. Підліток просив Володимира Зеленського допомогти йому повернутися до України. Своєю чергою адвокатка хлопця зверталася до українського Президента, аби він особисто проконтролював повернення Богдана до України.

Повернення Богдана

У п’ятницю, 10 листопада, Дмитро Лубінець підтвердив, що Україна домовилася про повернення Богдана.

“Офіційно підтверджую, що маємо домовленості про повернення Богдана до України та його возз’єднання з сестрою”, — написав омбудсман у своєму телеграм-каналі. Тоді ж Дмитро Лубінець оприлюднив фото заяви за підписом Богдана Єрмохіна, у якій він відмовляється від квартири у Росії “у звʼязку з відʼїздом до України”.

Фото заяви, яку оприлюднив Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі.

Фото заяви, яку оприлюднив Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі.

Голова правління “Української мережі за права дитини” Дарʼя Касьянова також підтвердила українському офісу BBC, що наразі Україна веде активні перемовини з російською стороною. Касьянова відмовилася розповісти більше, поки хлопця не повернуть додому.

10 листопада у телеграм-каналі Марії Львової-Бєлової також зʼявилося повідомлення про те, що російська й українська сторони досягли домовленості про передачу підлітка.

“На цей момент російською та українською сторонами вироблено та погоджено рішення про зустріч Богдана з сестрою у третій країні у день його народження. Богдан покине Росію заздалегідь, ще неповнолітнім, у супроводі законного представника”, — запевняє Львова-Бєлова. 

Довготривала війна РФ проти українських дітей 

Нагадаємо, що 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна та російської Уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та незаконному примусовому переміщенні українських дітей з тимчасово окупованих територій України на територію РФ. Детальніше про рішення МКС можна почитати у статті Харківської правозахисної групи. Ще у квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Зібрані Харківською правозахисною групою дані щодо примусової депортації українських дітей також дають підстави кваліфікувати такі дії РФ як геноцид. Окрім цього, у резолюції ПАРЄ було зазначено, що до злочину проти українських дітей причетний не лише Путін і Львова-Бєлова, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. У липні 2023-го депутати Європарламенту також закликали Міжнародний кримінальний суд розглянути ордер на арешт Лукашенка. Крім цього, до депортації українських дітей також могла бути причетна дружина голови МНС Росії Олена Мільська, яка брала участь у вивезенні українських дітей з окупованих частин Херсонської області, та білоруський Червоний Хрест і його очільник Дмитро Шевцов

Перша “весняна зміна” українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА й у телеграм-каналі Олексія Талая. [воєнні злочини вивезення українських дітей депортація оздоровлення білорусь лукашенко]

Перша “весняна зміна” українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА й у телеграм-каналі Олексія Талая.

Наразі відомо про 19 546 українських дітей, яких Росія примусово перемістила чи депортувала. Ще понад дві тисячі дітей (2 199) вважаються зниклими. За офіційними даними, зараз до України вдалося повернути 386 дітей. Коли інші українські діти полишать територію Російської Федерації чи окуповані РФ території України, достеменно невідомо, на це можуть піти роки. За цей час представники РФ можуть змінити ідентичність дітей, зануривши їх в російські міти та пропаганду. Таким чином війна РФ проти українських дітей може тривати і після того, як завершиться війна РФ проти України.

Більше про порушення прав українських дітей представниками РФ можна прочитати в рубриці Харківської правозахисної групи — Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися