Росія має повернути ще шістьох дітей до України
Як повідомила державна міністерка Катару з питань міжнародного співробітництва Лолва аль-Хатер у коментарі виданню The Washington Post, Росія має звільнити шістьох українських дітей у вівторок, 5 грудня. Наразі деякі діти вже зустрілися з катарськими дипломатами в посольстві Катару в Москві.
Шестеро українських дітей віком від восьми до п’ятнадцяти років мають виїхати з Москви та через Білорусь повернутися до України.
Один із посадовців також сповістив, що мати 11-річного хлопчика, якого 5 грудня мають повернути до України, — військова і перебуває в російському полоні.
Батько дитини помер близько десяти років тому, тож хлопець залишиться з тіткою за материною лінією. До того як його незаконно вивезли до РФ, хлопчик жив з рідними на тимчасово окупованій території Донецької області, розповів той самий посадовець, який говорив з журналістами на умовах анонімності.
Лолва аль-Хатер зауважила, що Катар продовжує відігравати роль посередника між українським і російським урядами та сприяє возз’єднанню українських дітей з їхніми родинами напередодні зимових свят.
Оновлено:
6 грудня 2023 року Дмитро Лубінець повідомив, що до України вдалося повернути навіть не шістьох, а вісьмох дітей віком від восьми до 18 років. “Це вдалося зробити завдяки спільній роботі з Державою Катар, яка вже вдруге долучається до процесу повернення депортованих дітей і тих, які опинилися на тимчасово окупованих територіях України. Для нашої держави важлива кожна наша дитина, тож і повернення відбуваються як із РФ, так і з ТОТ”, — писав Уповноважений з прав людини у своєму телеграм-каналі.
Примусова депортація як злочин геноциду
Харківська правозахисна група писала про Богдана Єрмохіна. Підлітка вдалося повернути до України в день його народження, 19 листопада, за посередництва Катару. Раніше, у жовтні 2023 року, Катар посприяв поверненню до України чотирьох дітей. Про те, як це відбувалося та чому у Криму небезпечно шукати вивезену до РФ малечу, можна прочитати у матеріалі ХПГ, доступному за посиланням.
Нагадаємо, що у квітні цього року Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Як було зазначено у резолюції Парламентської асамблеї, до злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. До депортації українських дітей може бути причетна дружина голови МНС Росії Олена Мільська, а також білоруський Червоний Хрест і його очільник Дмитро Шевцов. Як відмічав правник ХПГ Владислав Должко, зібрані Харківською правозахисною групою дані щодо примусової депортації українських дітей дають підстави кваліфікувати такі дії РФ як геноцид.
Станом на сьогодні 2 236 українських дітей вважаються зниклими безвісти. 19 546 дітей були депортовані до РФ або примусово переміщені на тимчасово окуповані території, що перебувають під контролем російських збройних сил. На жаль, це неостаточні цифри. Як зазначала віцепремʼєрка України, міністерка з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук у інтервʼю Голосу Америки, коли ми говоримо про понад 19 з половиною тисяч дітей, ідеться саме про офіційні дані. “Це діти, про яких ми знаємо: де вони, що з ними, і ми намагаємося їх повернути. З них майже чотири з половиною тисячі сиріт. Це дуже важливо, адже коли дитина батьківська — за нею може поїхати або батько, або мама, або прямі родичі. А діти-сироти — під опікою держави, і держава на 100% відповідає за їхню безпеку”, — казала Верещук. При цьому, відповідаючи на запитання журналістів, чи в дійсності може йтися про сотні тисяч дітей, яких депортувала Росія, віцепремʼєрка відповіла “так”. Також вона вчергове нагадала, що примусова депортація дітей з України та зміна їхньої ідентичності має ознаки геноциду.
Крім цього, за даними Офісу Генпрокурора, щонайменше 13 дітей постраждали від сексуального насильства, вчиненого представниками РФ.
Неостаточні цифри
Станом на ранок 5 грудня 2023 року, за даними ювенальних прокурорів, унаслідок російської збройної агресії в Україні загинули 512 дітей, а понад 1 152 дитини отримали поранення різного ступеня тяжкості. Таким чином понад 1 664 дитини в Україні постраждали через російське повномасштабне вторгнення. Як наголошують правоохоронці, це попередні дані, адже ще потрібно встановити, скільки українських дітей постраждали у місцях ведення бойових дій, а також на тимчасово окупованих та звільнених територіях України.
Наразі найбільше дітей постраждало у Донецькій області (497 дітей), Харківській (304 дитини), Херсонській (139 дітей), Київській (129 дітей), Запорізькій (100 дітей), Миколаївській (97 дітей), Дніпропетровській (97 дітей), Чернігівській (72 дитини), Луганській (67 дітей).
Харківська правозахисна група писала, що 4 грудня під завалами житлового будинку в Новогродівці, що на Донеччині, виявили тіло 8-річної дівчинки. Російські сили обстріляли Новогродівку у ніч проти 30 листопада 2023 року. Тоді російська ракета С-300 влучила в триповерховий будинок у центрі міста. Загалом тієї ночі російські військові випустили шість ракет С-300 по Покровському району Донеччини. Під обстріл потрапили Покровськ, Новогродівка та Мирноград. Постраждали мирні люди.
Як сповістив очільник міської військової адміністрації Новогродівки Олександр Шевченко, станом на 5 грудня “під завалами були знайдені фрагменти тіл, які неможливо ідентифікувати”, тож надалі буде проводитися ДНК-експертиза. Пошуково-рятувальна операція триває.
Детальніше про злочини РФ та Білорусі, вчинені проти української малечі, можна почитати у рубриці Харківської правозахисної групи Права дітей.