MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На очах у всього світу: росіяни показали викрадених з України дітей журналістам

06.11.2023   
Марина Гарєєва
Детальніше про неприховані злочини РФ щодо українських дітей — у статті Харківської правозахисної групи.

Фото з телеграм-каналу Львової-Бєлової.

Фото з телеграм-каналу Львової-Бєлової.

Українські діти у Московській області 

Російська Федерація не лише вчиняє злочини проти українських дітей і продовжує викрадати малечу з України, а й демонструє це усьому світові.

Зокрема, на початку листопада влада РФ повезла іноземних журналістів до табору, де росіяни незаконно утримують дітей, вивезених з окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України.

Як писала російська Уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова у своєму телеграм-каналі 3-го листопада, ідеться про табір розташований у Московській області.

За словами посадовиці, саме туди приїхали журналісти американського телеканалу “ABC News”, а також представники фінського та японського видань: “Helsingin Sanomat” і “Санкей Сімбун”. Російська омбудсманка не назвала імен журналістів, натомість навела слова, які нібито належать японському журналісту.

“Так, так, дуже подобається [зміна у таборі]. Мені здається, обличчя всі прекрасні, веселі та щасливі”. За словами розшукуваної МКС посадовиці, японський журналіст саме так описує враження від спілкування з підлітками. Прикметно, що представниця країни, яка невпинно продукує фейки, висловлює сподівання, що світові ЗМІ покажуть “гідний приклад незалежної журналістики” своїм колегам. Не менш прикметно, що Львова-Бєлова ігнорує той факт, що незаконна депортація українських дітей до РФ, так само як і насильницьке переміщення малечі до тимчасово підконтрольних РФ територій України, є злочином геноциду.

У телеграм-дописі від 5-го листопада Львова-Бєлова укотре підтвердила, що Російська Федерація також незаконно вивозить українських дітей до тимчасово окупованого Криму. Російська омбудсманка називає таких дітей “дітьми з нових російських регіонів” і говорить, що українську малечу утримують у таборі “Артек”. 

З Маріуполя — до РФ: усупереч інтересам дітей 

Ще у липні цього року радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко розповідав, як у захопленому росіянами Маріуполі місцеве телебачення показало сюжет, де нелегітимний “начальник служби у справах сім’ї дітей” підтверджував, що підконтрольна Кремлю окупаційна влада скоює злочини щодо української малечі, зокрема незаконно вивозить дітей-сиріт з Маріуполя. У згаданому ролику російська пропагандистка “відверто зізнається, що на початку окупації маріупольських дітей, батьки яких невідомі, викрали на територію ‘большой России’ та віддали під опіку”, писав Андрющенко 12-го липня. Радник мера Маріуполя також відзначав, що це відео може допомогти розслідувати злочин Марії Львової-Бєлової і послугувати доказом для Міжнародного кримінального суду (МКС).

Нагадаємо, що наприкінці серпня 2023-го глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо геноциду, вчиненого РФ в Маріуполі. У надісланому до Гааги поданні правозахисники вперше представили юридичне обґрунтування “злочину злочинів”. Як зазначав один зі співавторів подання, експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов, на території міста Маріуполь ішлося про три форми геноциду: вбивства, створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи, і депортацію дітей. Навіть якщо представники РФ вивозять частину мирного населення або евакуюють дітей, така евакуація має відбуватися добровільно, а сім’ї не можна розлучати, зауважував Романов. Щобільше, після того як добровільно вивезеним людям буде наданий прихисток, вони повинні мати змогу або повернутися до рідної країни через безпечні території, або бути переданими нейтральній державі. Тому аргументи росіян, ніби вони діяли в інтересах дітей, цілком неприйнятні, наголошував експерт. 

У травні цього року в ОБСЄ підтверджували, що росіяни розлучають українські родини під час так званої “фільтрації”, попри те, що, відповідно до Міжнародного гуманітарного права, затримані сім’ї повинні перебувати разом. Щобільше, навіть якщо є підстави розлучати родину (до прикладу, за станом здоров’я чи через виконання покарання), то така розлука має бути тимчасовою, а батьки й діти повинні мати змогу спілкуватися. Проте, за даними ОБСЄ, російська сторона не надає затриманим такої можливості. Навіть після того, як батьків звільняли, підконтрольна РФ окупаційна влада не повідомляла, де перебувають їхні діти, та жодним чином не допомагала сім’ям возз’єднатися, тож діти були вимушені самі шукати способи зв’язатися з рідними.

Війна РФ проти українських дітей 

Січень 2023 року. Концерт в Маріуполі. Українські діти вимушені виступати перед російськими військовими. Фото з телеграм-каналу Петра Андрющенка [маріуполь концерт для окупантів психологічне насильство примус]

Січень 2023 року. Концерт в Маріуполі. Українські діти вимушені виступати перед російськими військовими. Фото з телеграм-каналу Петра Андрющенка

Попри безсоромну пропаганду російської верхівки, правозахисники та журналісти постійно фіксують порушення прав дітей, які опинилися в російській окупації, були незаконно депортовані чи насильницькі переміщені чи зазнали процедури фільтрації. Харківська правозахисна група писала про випадки, коли представники РФ переслідували українських дітей, порушували проти них кримінальні провадження та допитували дітей або шантажували їхніх батьків. Нещодавно правозахисники повідомляли, що в окупованому Криму затримали та катували людину, яка намагалася дізнатися місцеперебування незаконно вивезених з України дітей.

За офіційними даними, щонайменше 19 546 дітей перебувають у статусі депортованих та/або насильницькі переміщених. Ця цифра включає лише верифіковані випадки. Таким чином понад 19 з половиною тисяч дітей можуть перебувати або на підконтрольних РФ територіях України, або безпосередньо в Росії. Наразі до України вдалося повернути 386 дітей.

Тим часом дітей, які перебувають у російських таборах, намагаються перевиховати й змінити їхню ідентичність, налаштувавши проти України. Щобільше, журналісти The Telegraph сповіщали, що росіяни били дітей, якщо ті чинили опір. Як писали експерти Conflict Observatory, так звані “оздоровчі” табори, де утримують українських дітей, мають на меті саме “політичне перевиховання” малечі: спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків: щонайменше у 32 закладах. Нагадаємо, що команда Conflict Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, у яких утримували депортованих дітей. У 41 випадку йшлося про літні табори, які вже існували в Росії та анексованому Криму. Сім таборів працювали у підконтрольному Росії Криму, 34 — на території РФ. 12 таборів були розташовані на узбережжі Чорного моря. Росіяни також утримували українських дітей у 10 таборах поблизу Москви, Казані та Єкатеринбургу. 11 таборів були розташовані за більше ніж 800 км від російсько-українського кордону: два табори були розташовані у Сибіру та один — на Далекому Сході. Крім того, дослідники ідентифікували два заклади, пов’язані з депортацією дітей-сиріт: психіатричну лікарню в окупованому Криму та сімейний центр у Московській області. Автори звіту відзначали, що задокументовані випадки є явним порушенням 4-ї Женевської конвенції та можуть свідчити про злочин геноциду, вчинений Російською Федерацією під час війни проти України, оскільки переміщення дітей з метою зміни або знищення їхньої національної ідентичності може розглядатися як складова злочину геноциду.

Ще у квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Зібрані Харківською правозахисною групою дані щодо примусової депортації українських дітей також дають підстави кваліфікувати такі дії РФ як геноцид. Нагадаємо, що у резолюції ПАРЄ було зазначено, що до злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін та його Уповноважена з прав дитини Львова-Бєлова, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. У липні 2023-го депутати Європарламенту також закликали Міжнародний кримінальний суд розглянути ордер на арешт Лукашенка. Крім цього, до депортації українських дітей також могла бути причетна дружина голови МНС Росії Олена Мільська, яка брала участь у вивезенні українських дітей з окупованих частин Херсонської області, та білоруський Червоний Хрест і його очільник Дмитро Шевцов. Українських дітей, яких незаконно утримували в Білорусі, могли згодом відправляти до Росії, у тому числі на Далекий Схід РФ.

У травні 2023-го експерти ОБСЄ заявляли про численні та повторювані порушення інтересів та прав дітей, передбачених Конвенцією ООН про права дитини. РФ порушує права українських дітей на ідентичність, сімʼю (та возз’єднання з сім’єю), освіту, доступ до інформації, відпочинок, дозвілля, свободу думки, совісті та релігії, права на свободу і недоторканність тощо, мовилося у звіті ОБСЄ. Детальніше про злочини РФ та Білорусі, вчинені проти української малечі, можна почитати у рубриці Харківської правозахисної групи Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися