MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Від початку повномасштабного вторгнення росіяни пошкодили та зруйнували 763 об’єкти культурної спадщини в 15 областях України

08.08.2023   
Марина Гарєєва
Найбільше постраждала Харківська область. Планомірно знищуючи культурну спадщину України, представники РФ планують завезти понад 165000 примірників пропагандистської “літератури” до окупованих українських бібліотек. Детальніше про війну РФ з книгами та пам’ятками — у статті ХПГ.

Статуя Григорія Сковороди у зруйнованому росіянами музеї-меморіалі на Харківщині. Фото: Сергій Козлов, травень 2022-го.

Статуя Григорія Сковороди у зруйнованому росіянами музеї-меморіалі на Харківщині. Фото: Сергій Козлов, травень 2022-го.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ до 25 липня 2023 року російські військові пошкодили або зруйнували 763 об’єкти культурної спадщини в Україні.

Такі цифри озвучили в уряді 7 серпня.

Як повідомили у Міністерстві культури та інформаційної політики (МКІП), ідеться про 105 об’єктів національного та 595 об’єктів місцевого значення. Крім цього, 63 об’єкти потрапили до категорії “щойно виявлених”.

Російські війська вели війну з

  • пам’ятками архітектури — пошкодили й зруйнували 241 об’єкт,
  • архітектури та містобудування — 218 об’єктів,
  • історії — 185 об’єктів,
  • архітектури та історії — 28 об’єктів,
  • монументального мистецтва — 19 об’єктів,
  • містобудування та монументального мистецтва — 17 об’єктів,
  • археології — 18 об’єктів,
  • архітектури, містобудування та історії — 27 об’єктів,
  • містобудування — 5 об’єктів,
  • науки і техніки — 2 об’єкти,
  • садово-паркового мистецтва — 1 об’єкт,
  • архітектури, містобудування та монументального мистецтва — 1 об’єкт,
  • архітектури та монументального мистецтва — 1 об’єкт.

За даними ОВА, від початку повномасштабного вторгнення унаслідок дій РФ були повністю зруйновані 23 пам’ятки та частково пошкоджені 625 пам’яток. Наразі невідомо, яким є ступінь пошкодження 115 об’єктів.

Читайте також: У затоплених Олешках руйнується унікальний музей наївного мистецтва

При цьому Росія знищувала пам’ятки культурної спадщини у 15-ти областях України. Найбільше постраждала Харківська область, де було зафіксовано 207 пошкоджених чи зруйнованих пам’яток культурної спадщини, з них 10 пам’яток національного значення, 193 — місцевого та чотири щойно виявлені об’єкти культурної спадщини. На Харківщині росіяни знищили чи пошкодили 172 пам’ятки у Харківському районі, 14 — в Ізюмському, 14 — в Чугуївському, чотири — у Богодухівському, дві — в Красноградському та одну — в Лозівському районі.

У Донецькій області РФ “знешкодила” 100 пам’яток: 35 у Краматорському районі, 28 — у Бахмутському, 26 — у Маріупольському, сім — у Покровському й чотири — у Волноваському. З-поміж них були 12 пам’яток національного значення й 88 місцевого значення.

У Херсонській області постраждали* 76 пам’яток: 32 у Каховському районі, 32 — у Херсонському, 10 — у Бериславському, дві — у Білозерському. З-поміж них були 11 пам’яток національного значення, 40 — місцевого значення та 25 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.

Цифри по інших областях також невтішні. Російські військові зруйнували або пошкодили 69 пам’яток у Київській області (з-поміж них 16 пам’яток національного значення, 37 — місцевого значення та 16 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини) і 69 пам’яток в Одеській області (з-поміж яких 18 пам’яток національного значення та 51 пам’ятка місцевого значення).

У Чернігівській області постраждали 63 пам’ятки, з-поміж яких 25 пам’яток національного значення, 33 пам’ятки місцевого значення та п’ять щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.

В Запорізькій області постраждали 35 пам’яток місцевого значення. На Львівщині були пошкоджені чи зруйновані 32 пам’ятки, з них дві — національного і 30 місцевого значення.

У Дніпропетровській області постраждали 28 пам’яток, з-поміж яких одна національного значення, 21 — місцевого значення та шість щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.

У Луганській області постраждали 25 пам’яток місцевого значення. 25 пам’яток також постраждали у Сумській області (п’ять — національного і 20 місцевого значення). На Миколаївщині постраждали 22 пам’ятки, з-поміж яких три національного, 15 — місцевого значення та чотири щойно виявлені об’єкти культурної спадщини.

У Хмельницькій області йдеться про шість пам’яток: три пам’ятки місцевого значення і три щойно виявлені об’єкти культурної спадщини. У Вінницькій області постраждали чотири пам’ятки, з них одна національного і три місцевого значення. У Житомирській області постраждали дві пам’ятки: одна національного й одна місцевого значення. 

*Примітка: “постраждали” = “були пошкоджені чи зруйновані”

Раніше Харківська правозахисна група писала, що через повномасштабне вторгнення РФ постраждали понад 1000 об’єктів культурної інфраструктури.

165 тисяч примірників пропагандистської макулатури для українських бібліотек

Знищуючи об’єкти культурної спадщини України, представники РФ невпинно завозять пропагандистські матеріали на території, які перебувають під російською окупацією.

Як 8 серпня повідомили в Центрі національного спротиву, до кінця поточного року РФ планує завезти до окупованих українських бібліотек понад 165 тисяч примірників пропагандистської “літератури”.

“Організацією завезення макулатури займаються члени путінської партії ‘Єдіная Россія’, — кажуть у ЦНС. — Переважно завозять псевдоісторичні книги або літературу про Другу світову війну. Нею росіяни заміняють українську літературу, яку вони вилучають з бібліотек”.

У ЦНС наголосили, що усе це подається як “воля народу”: нібито книги “міняють” на прохання місцевих мешканців, а “прості росіяни” збирають та передають так звану “літературу”.

“Проте насправді більшість книг свіжонадруковані й це є свідомою політикою ворога щодо русифікації регіону”, — підкреслили у ЦНС.

Російська війна з українськими книжками

Нагадаємо, що ще у лютому 2023-го року надходила інформація, що росіяни вилучають українські книги з фондів місцевих та шкільних бібліотек. Зокрема, у Ровеньках, що на Луганщині, були зафіксовані випадки, коли українські книги масово спалювали у міських котельнях. При цьому представники РФ стверджували, що вилучають “нацистську літературу”. Прикметно, що до переліку такої літератури потрапили фактично всі українські книги, наголошували у ЦНС.

У січні 2023-го стало відомо, що підконтрольне РФ і нелегітимне ‘Міністерство освіти та науки ЛНР’ надсилало керівникам освітніх організацій і очільникам міських та районних адміністрацій документ, що містив цілий перелік книг, які російські окупанти “радили” вилучити з фондів шкільних бібліотек. Сам список заборонених книг налічував 365 позицій. Про це повідомляли у ЦНС, а перелік книг 21-го січня опублікував головний редактор видання “Трибун” Олексій Артюх у своєму телеграмі. Тоді під заборону РФ потрапила художня література й книги з історії, біографії і есе, в яких йшлося про Україну. Крім цього, підконтрольні РФ чиновники хотіли вилучити літературу про Голодомор, підручники й довідники з історії України, видану після 2014-го року публіцистику і навіть комікси. До списку небажаних потрапили й книги з серії “Знамениті українці”, а також художня література про “події періоду новітньої історії” в Україні й “на Донбасі” та література, яка “пропагує європейські гендерні цінності”. Підконтрольна Кремлю окупаційна влада вимагала від бібліотекарів скласти списки вилученої літератури у трьох примірниках, покласти книги в коробки та мішки, а потім опечатати. При цьому російські окупанти погрожували керівникам бібліотек і лякали особистою відповідальністю за невиконання. 

Скриншот листа, оприлюднений в телеграм-каналі Олексія Артюха.

Скриншот листа, оприлюднений в телеграм-каналі Олексія Артюха.

Міти роспропу

Перед тим підконтрольні Кремлю нелегітимні “правоохоронні органи” вилучали українські книги у Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області. Прокремлівські телеграм-канали називали такі книги “неонацистськими” та поширювали неоковирні міти роспропу, нібито у книгах, тираж яких становив десятки тисяч екземплярів, містилися інструкції, як отруїти російських солдатів… Прикметно, що представники Росії, країни, що розпочала війну проти незалежної держави, обіцяли вилучити всі книги, що “закликають до розв’язання братовбивчої війни” та звеличують одну націю…

Скриншот з пропагандистського телеграм-каналу, оприлюднений Центром національного спротиву.

Скриншот з пропагандистського телеграм-каналу, оприлюднений Центром національного спротиву.

Книги на вулицях окупованого Маріуполя

РФ оголошувала війну українським книгам і в окупованому Маріуполі.

Як 18 лютого 2023 року повідомляла Маріупольська міська рада у своєму телеграм-каналі, російські окупанти дісталися книг з бібліотечних фондів Приазовського державного університету. Книги викидали на вулицю й мали зрештою утилізувати.

Книги з бібліотечних фондів Приазовського державного університету. Фото оприлюднене в телеграм-каналі Маріупольської міської ради.

Книги з бібліотечних фондів Приазовського державного університету. Фото оприлюднене в телеграм-каналі Маріупольської міської ради.

У міськраді порівняли такі дії російських загарбників з методами нацистів, що окупували місто під час Другої світової. Росіяни виявилися здібними учнями:

“Заборонити, знищити та зруйнувати — ось чим вони керуються. [Роблять] усе, аби знищити іншу культуру та інтелектуальне набуття. Історія повторюється, але тепер окупанти — це росіяни”, — писала Маріупольська міська рада у своєму телеграм-каналі.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися