MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Рада нацбезпеки доручила перевірити рішення ВЛК про непридатність до військової служби

31.08.2023   
Марина Гарєєва
Що вирішили на засіданні РНБО щодо корупції у військово-лікарських комісіях — розповідаємо у статті.

30 серпня 2023-го. Засідання РНБО. Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського.

30 серпня 2023-го. Засідання РНБО. Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського.

30 серпня Президент Зеленський провів засідання Ради національної безпеки та оборони щодо військово-лікарських комісій (ВЛК). На засіданні обговорили підсумки перевірок ВЛК і розглянули способи запобігання корупції у цій сфері.

За підсумками засідання вирішили провести комплексну перевірку обґрунтованості рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби. Ідеться про усі рішення, які були ухвалені з 24 лютого 2022 року.

Правоохоронці мають розглянути всі випадки, в яких ідеться про безпідставні та/чи незаконні рішення. Перевірка має виявити людей, які скористалися сфальшованими рішеннями, аби під час російської повномасштабної агресії виїхати за межі України.

Також РНБО рекомендувала переглянути систему визначення придатності до військової служби таким чином, щоби надати командирам більше можливостей залучати військовослужбовців до виконання завдань та “унеможливити маніпуляції” з поняттям обмеженої придатності.

Читайте також: Тимчасово непридатних до служби військових зможуть звільнити в запас

Рішення РНБО також має розширити роботу ВЛК і дозволити людям проходити комісії у цивільних медзакладах. Як зауважив Володимир Зеленський, “військове командування має співпрацювати з цивільними медиками для розв’язання цього питання”.

Окрім того, в Україні мають завершити повну цифровізацію роботи ВЛК. “Держава має поставити крапку в будь-яких чергах, у яких люди змушені чекати доступу до ВЛК чи висновків ВЛК”, — зауважив Президент.


Нагадаємо, що у середині серпня Володимир Зеленський увів в дію рішення РНБО про звільнення всіх обласних військкомів та призначення на ці посади офіцерів, які беруть участь у бойових діях. На початку серпня поточного року Президент повідомляв, що перевірка військкомів виявила безліч зловживань. Протягом літа 2023-го правоохоронці перевіряли лікарські комісії у низці регіонів України та виявили чимало представників ВЛК, які могли брати участь у незаконних схемах, за допомогою яких громадяни призовного віку могли виїхати за кордон.

У середині серпня Кабмін запровадив електронний документообіг під час та після проходження військово-лікарських комісій. Ще у лютому поточного року заступниця міністра оборони Ганна Маляр розповідала, що низка міністерств працює над тим, аби спростити процес проходження військово-лікарської комісії для військовослужбовців.

Раніше Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець заявляв про ймовірне порушення права військовослужбовців на належне медичне обслуговування. Перевіривши клініку амбулаторно-поліклінічної допомоги Медичних сил ЗСУ, представники Офісу Омбудсмана констатували, що відсутність електронного документообігу та електронного запису до лікаря призводить до паперової тяганини та черг. Аби потрапити до лікаря, військовослужбовці з різним ступенем травм були змушені годинами очікувати в черзі. При цьому черги до окремих фахівців могли налічувати понад 500 людей.

Харківська правозахисна група писала, що необхідно реформувати ВЛК і зробити так, аби документи ходили за людиною, а не людина вистоювала багаточасові черги за документами. 

 Поділитися