Не всім потрібна біла ‘Лада’. Дайджест російських протестів
Відмова воювати
Призовник із Карачаєво-Черкесії Резуан Бостанов відмовився взяти повістку та прийти на медкомісію для направлення до армії. Його оштрафували на 100 тисяч карбованців за ухилення від військової служби.
*
У березні 2022 року військовий відмовився вирушати на війну, бо виріс в Україні. Його засудили до двох років і трьох місяців колонії-поселення.
Пікети та мітинги
4 вересня Олена Кожевнікова вийшла на Червону площу у Москві, загорнувшись в український прапор, її затримали.
*
Марат Заріпов з Єкатеринбурга 12 серпня вийшов у пікет із плакатом “Ні війні”, 5 вересня його визнали винним за статтею про дискредитацію російської армії та оштрафували.
*
8 вересня мешканця Воронежа Миколу Борисова визнали винним за статтею про дискредитацію російської армії через те, що 3 серпня він вийшов із плакатом “Війна це бруд. Ми несемо свій бруд в Україну”.
*
8 вересня у Москві затримали Артура Макоєва з плакатом “Ні війні”.
*
Там же на початку вересня затримали пікетувальника Ігоря Белана з аналогічним плакатом, активістку Іванку Рудовську з плакатом “Обійми, якщо проти війни” та Петра Косорукова, який стояв з плакатом “Freedom. Peace. No war”.
*
Мешканець Петрозаводська вийшов 4 вересня на пікет із плакатом “Не всім батькам потрібна біла “Лада” — багатьом потрібні живі діти” і був затриманий.
Диверсії та саботажі
Через підпал релейної шафи на залізничній станції в Кіровській області затримали 17-річного Кирила та 16-річного Єгора. Проти підлітків порушили кримінальну справу за статтею про теракт.
*
17-річного студента коледжу з Новосибірська на два місяці відправили до СІЗО у справі про диверсію на залізниці. 25 серпня він нібито зламав релейну шафу на залізничному перегоні Новосибірськ-Західний — Об, а наступного дня підпалив іншу релейну шафу на цьому ж перегоні.
*
Вночі напередодні 1 вересня невідома підпалила релейну шафу на перегоні між станціями Кизитеринка та Олександрівка неподалік Ростова-на-Дону.
Переслідування
У Хакасії головного редактора видання “Новий фокус” Михайла Афанасьєва засудили до п’яти з половиною років колонії загального режиму за статтею про фейки про армію. Приводом для переслідування стала публікація про 11 омоновців, які відмовилися воювати.
*
Жителя Приморського краю засудили на два роки умовно за “заклики до екстремізму за мотивами ненависті до російських військових”. Вирок ухвалили наприкінці травня, але відомо про справу стало лише зараз. Приводом для переслідування стали два пости в “Однокласниках” у травні 2022 року. У вироку є лише два слова з його публікації: “Паліть…” та “…хлопці!”.
*
У місті Вуктил антивоєнного блогера Миколу Фарафонова 7 вересня відвезли на допит у справі про виправдання тероризму. Після вторгнення російських військ в Україну він активно писав антивоєнні пости у своєму невеличкому телеграм-каналі.
*
Гліб Малков із анексованого Севастополя 25 серпня наступив на російський прапор і штовхнув портрети Євгена Пригожина та Дмитра Уткіна біля стихійного меморіалу лідерам ПВК “Вагнер”. 7 вересня проти нього порушили справу про наругу над російським прапором. На відео затримання можна почути такий діалог:
– Чому ви штовхнули прапор РФ?
– Тому що РФ напала на мою країну.
– На яку країну?
– Україну.
– Ви зараз не в Україні, ви у Севастополі.
– Севастополь – це Україна, як і весь Крим.
– Чому ви так вважаєте?
– Тому що так є. У 1954 році передали і все.
– Тут у 2014 році був референдум.
– Це незаконний референдум.
– Ви вважаєте, що ви зараз в українській країні?
– Так, я перебуваю в Україні.
*
На мешканця Волоконівки (Бєлгородська область) Олександра Шрамкова 10 вересня склали протокол про дискредитацію російської армії. Його звинувачують у тому, що він вивісив банер “Путін — убивця” на ліхтарному стовпі: відеокамери нібито зафіксували поблизу його машину. У березні 2022 року на Шрамкова вже складали аналогічний протокол через банер “Ні війні» на його будинку.
*
Жителя Новоросійська (Краснодарський край) Андрія Никифорова оштрафували за статтею про дискредитацію армії: 3 вересня він крикнув “Слава Україні!” на касі супермаркету.
Онлайн-протести
Як стало нещодавно відомо, через коментар “добрий подаруночок, молодці українці! Справжні патріоти своєї країни!” на жителя Саранська у березні порушили справу про публічне виправдання тероризму. Олексій Подольський опублікував коментар у пабліку “Убивчий гумор” у “ВКонтакті” у жовтні 2022 року після вибуху на Кримському мосту.
*
Токар Олексій з Єкатеринбурга прокоментував публікацію про смерть “військкора” Владлена Татарського (“дивно, з якою хірургічною точністю видалили ракову пухлину”). 5 вересня у нього вдома пройшов обшук, було порушено справу про виправдання тероризму.
Інше
Школярі у Калтасинському районі Башкортостану малювали малюнки з антивоєнними написами до Дня солідарності у боротьбі з тероризмом (3 вересня). Пост із фотографіями малюнків виклали в інтернеті. Зокрема, на підписах до картинок можна прочитати: “Ми проти війни! Ми за мир!”, “Миру мир”, “Житимемо у мирі!” Один із малюнків шестикласник підписав так: “Я вважаю, що без війни, тероризму та зла у світі буде всім тепло, добре, затишно. Хочу, щоб у всіх була вода, опалення, їжа та будинок”.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.