MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Їхали, аби не чути й не бачити війну’

21.09.2023    доступно: in English | На русском
Іван Станіславський
До початку російського вторгнення, Олена мешкала у Слов’янську з двома дітьми та чоловіком, що має інвалідність. У квітні, коли бої точилися за 15 кілометрів від міста, вони всі евакуювалися на Львівщину. Після півтора року переселенського життя в Україні, родина вирішила влаштовувати свою долю за кордоном.

Переночували вдома востаннє

24 лютого ми були вдома. З родиною мешкали у квартирі в центрі Слов’янська, я була в декретній відпустці четвертий рік. На той час у мене було дві дитини, а зараз вже три. Мій чоловік має інвалідність, але працював на кондитерській фабриці. Що почалася повномасштабна війна, ми дізналися з телевізора. Я не думала, що буде війна, тому ми нікуди не збиралися. Спершу вважали, що це все швидко мине.

Перші дні ми слідкували за подіями тільки з новин, а в березні почався Ізюм та Лиман. Тоді вже стало чути вибухи, іноді навіть свистіли снаряди над головами. Поки ми лишалися у Слов’янську, електрика була, продукти завозилися. Але усюди були великі черги. Так виходило, що щось завозили в один магазин, то туди одразу збігалися люди та скуповували все. Намагалися швидше скупитися та втекти по домах. У місті закривалися банки, всі усвідомлювали, що скоро місто може опинитися на передовій. Сирена повітряної тривоги майже не вимикалася: і вдень, і вночі. Сирена гула, вдалині бахало, всім було страшно. Багато хто почав спускатися до підвалів.

Олена, місто Слов’янськ

Олена, місто Слов’янськ

На початку квітня бої йшли вже під Слов’янськом. Більшість часу ми проводили у квартирі. Але в один з днів, коли почало дуже часто літати над головами, ми всі спустилися у підвал. Я побачила, що для маленької дитини, то не є добре. Тоді ми вирішили, що потрібно їхати з міста, і повернулися додому щоб зібрати речі. Ми не стали затримуватися, тому що розуміли, що фронт підходить все ближче і не хотілося ризикувати дітьми. Ми дорослі, це ще так-сяк, а діти — це зовсім інша справа. Переночували вдома востаннє, а вранці сьмого квітня сіли на поїзд. Восьмого квітня були у Львові.

В одному купе їхали 11 чи 12 людей

Коли ми прийшли на слов’янський вокзал, там було дуже багато людей. Він був повністю забитий натовпом: жінки, діти, інваліди. Всі чекали поїзда з Краматорську, який запізнювався на шість годин. Нам сказали, що ми зможемо поїхати, якщо вистачить місць, якщо ні — доведеться чекати наступного поїзда. Ми прийшли дуже вчасно, нам пощастило, за пів години під’їхав поїзд та почалася посадка. Перших пропускали жінок із дітьми.

В одному купе їхали 11 чи 12 людей. Довелося спати з дітьми на одній полиці вчотирьох. Коли під’їжджали до нової зупинки, то вимикалося світло і я починала тремтіти. Це важко морально. Наш поїзд проїхав Краматорськ, а потім три поїзди застрягли в одному місці. Залізничне полотно було пошкоджено обстрілами. Чекали, поки його відремонтують. До Львова доїхали за 26 годин.

Тоді я не думала, чи надовго ми їдемо, чи — ні. Куди був перший поїзд — туди й поїхали. Була лише одна думка: втекти аби куди та аби швидше. Рушили фактично в нікуди, без грошей, без нічого. Ми їхали, аби скоріше втекти, не чути й не бачити ту війну.

місто Слов’янськ, джерело фото Depositphotos

місто Слов’янськ, джерело фото Depositphotos

Доводиться обирати: або платити за квартиру і не їсти, або їсти та десь шукати безплатне житло

На Львівщині нас спочатку поселили в дитячому садочку, потім відвезли в Стрий, де ми жили в таборі. Потім, через волонтерів, нам знайшли кімнату. Пізніше ми потрапили у програму для переселенців, благодійники оплачували оренду нашого житла. Отак півтора року якось перебиваємось.

У Слов’янську наше житло вціліло, але вертатися додому ми поки не плануємо. Дехто з мешканців міста їде назад, але я побоююсь. Поруч Бахмут. Невідомо, що буде в майбутньому. Зараз фронт відійшов, але потім він може повернутися назад. Поки не закінчиться війна, додому ми не повернемося.

У Львові дуже дорога оренда житла. У нас троє дітей, а чоловік мій з інвалідністю. На виплати для ВПО недовго протягнеш. Можна вижити, якщо не потрібно платити оренду. Отже, доводиться обирати: або платити за квартиру і не їсти, або їсти та десь шукати безплатне житло. Я думаю, що невдовзі ми поїдемо за кордон, не будемо лишатися в Україні. Спробуємо влаштувати своє життя там. Чекати на повернення можна, але хто знає, скільки доведеться чекати?

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися