Недоторканність літер і безправ’я людей. Дайджест російських протестів
Переслідування
Свердловський районний суд Білгорода відправив у СІЗО до 19 листопада 28-річного калінінградця Іллю Ч., підозрюваного в підпалі інсталяції у вигляді літери Z. Чоловіка затримали 19 вересня, відвезли до лісу та катували. Після цього під час обшуку у нього у квартирі нібито знайшли вибухові речовини. За словами Іллі, під час побиття силовики вкладали йому в руки предмети, схожі на гранату та тротилову шашку, імовірно, саме їх потім знайшли під час обшуку.
Щодо Іллі Ч. порушили дві кримінальні справи — про вандалізм за мотивами політичної ненависті та про незаконне зберігання вибухових речовин. За першою статтею передбачено до трьох років позбавлення волі, за другою — до восьми років.
*
25-річній Поліні Євтушенко, заарештованій у липні 2023 року у справі про “підготовку до держзради” та заклики до тероризму, посилили звинувачення. Тепер її звинувачують ще за статтею про фінансування тероризму.
За тиждень після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну дівчина виклала в інстаграмі посилання на петицію про імпічмент Путіна. Кілька разів вона публікувала фотографії грошових купюр з антивоєнними написами, а також писала пости, присвячені легіону “Свобода Росії”. Після початку мобілізації у вересні минулого року Поліна опублікувала інструкцію для військовослужбовців про те, як здаватися в полон. ФСБ зробила висновок, що в цих постах дівчина “проводила агітаційну роботу”, “розміщувала пропагандистські матеріали, які створюють позитивний образ структурного підрозділу ЗСУ”.
*
Томського підполковника поліції у відставці Віктора Лаврентьєва оштрафували у справі про військові “фейки”. Колишнього силовика звинувачують через пости у фейсбуці про обстріл маріупольського пологового будинку.
*
До суду надійшла справа за трьома статтями проти Михайла Жарікова, колишнього співробітника нижньогородський хокейного клубу. Його звинувачують у поширенні “фейків” про армію, виправданні тероризму та реабілітації нацизму. В основу звинувачень лягли пости в інстаграмі та у “ВКонтакті”: Жаріков писав про дії російських військових, підрив машини Захара Прилєпіна та про роль радянської армії при звільненні Праги.
*
Хостинський районний суд Сочі оштрафував місцевого жителя Максима Маркова через публікацію зображення з написом “Ні війні!” у соцмережах.
*
На Немені Нікс Нейтана з Москви порушили адміністративну справу про дискредитацію армії через кілька публікацій у “ВКонтакті”. Зокрема, він писав: “Людей відправляють на фарш і знищують міста під гаслом ‘своїх не кидаємо’”.
*
Активіста з Нижнього Новгорода Олександра Горєлова оштрафували за статтею про дискредитацію армії через напис “Ні війні” на машині.
*
“Я українець, слава, слава, слава Україні, я за Україну, наші переможуть” — за ці слова, сказані, за версією поліції, о другій ночі в аеропорту Якутська, Леоніду Бушуєву присудили штраф. 1 вересня суд визнав його винним за статтею про дискредитацію армії.
Диверсії та саботажі
Телеграм-канал Baza без посилання на джерела повідомив, що близько сьомої ранку 24 вересня неподалік станції Кримська в Краснодарському краї підпалили дві релейні шафи. Також горіла резервна акумуляторна шафа. Вогонь швидко помітили, але палію вдалося втекти. Підпал на кілька хвилин затримав рух двох пасажирських потягів — “Адлер-Анапа” та “Петербург-Новоросійськ”.
*
За підозрою у спробі підпалу військкомату в Ростовській області затримали двох людей, повідомляють “Аргументи та Факти” з посиланням на ФСБ.
Відмова воювати
У Примор’ї суд засудив євангельського християнина-баптиста В’ячеслава Резніченка до двох років та шести місяців колонії-поселення за відмову брати участь у бойових діях на території України. У суді чоловік марно намагався довести, що дотримується християнського пацифізму і тому має право не брати участь у війні з релігійних переконань.
Міста говорять
“Війна вбиває Росію” та “Ні війні” — через такі наліпки оштрафували москвича Олександра Скорова, затриманого на початку вересня біля будівлі Держдуми. Його звинуватили у дискредитації армії. Суд призначив Скорову штраф.
*
Роман Супер у своєму телеграм-каналі публікує фото антивоєнних інсталяцій та графіті з різних міст Росії.
*
У селі Павло-Федорівка Приморського краю мешканці створили алею пам’яті. 24 вересня мало відбутися її урочисте відкриття. Вночі невідомі розтрощили постаменти, списали їх, а на бетоні написали: “За дітей України”.
Пікети
17 вересня у Петербурзі Віталій Іоффе та Марина Завгороднєва провели на площі Леніна пікети на підтримку політв’язнів та проти війни. Їх затримали. На плакаті Віталія напис: “Свободу політзекам, війну — фашизму, але хуй війні”.
*
Того ж дня у Челябінську Євген Олександров провів пікет із плакатом “Ні війні”. Його затримали та після складання протоколу про дискредитацію армії відпустили.
*
Житель Пермі вийшов на одиночний пікет із плакатом “Ні війні! Кожне життя важливе”. Фото акції опублікував канал “Перм 36,6 ПРОТИ ВІЙНИ” 25 вересня.
*
У Пермі 77-річний Віктор Гілін 21 вересня вийшов до будівлі адміністрації з двостороннім плакатом: на одному боці — “Мир — це життя, яке у кожного одне”, на іншому — цитата В. Путіна: “Але наша мета не розкручувати цей маховик військового конфлікту, а, навпаки, закінчити цю війну: ми цього прагнемо і прагнутимемо”. Його затримали та згодом відпустили. Плакат вилучили для лінгвістичної експертизи.
*
20 вересня інший перм’як, Валерій Манкевич, вийшов на пікет до будівлі ЦУМу у середмісті з плакатом “#Слава Україні! #Ні війні! #Хуй війні!”. Наступного дня до нього додому приїхали співробітники Центру “Е” (підрозділу з так званої “боротьби з екстремізмом”) і доправили до відділу, де намагалися отримати відомості про особисте життя Манкевича. Пізніше його відвезли до поліцейського відділу та після складання протоколу за статтею про дискредитацію армії відпустили додому.
*
21 вересня у Саранську активіст Сергій Мар’їн провів пікет із плакатом: “Свобода слова. Україна. путін. Війна”. Поліцейські не затримували його під час пікету, але переписали паспортні дані і пізніше приїхали до нього додому. Мар’їна затримали та доправили до відділу поліції. У березні 2022 року активіста вже заарештовували через пост із закликом до участі в антивоєнних акціях.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.