MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Недоторканність літер і безправ’я людей. Дайджест російських протестів

03.10.2023   
Наші інформ.
Обвинуваченого у підпалі літери Z хлопця катували російські “правоохоронці”. А потім, схоже, ще й підкинули у квартиру вибухові речовини. Тепер йому загрожує до восьми років позбавлення волі.

Ілля Ч., Бєлгород, фото: SOTA

Ілля Ч., Бєлгород, фото: SOTA

Переслідування

Свердловський районний суд Білгорода відправив у СІЗО до 19 листопада 28-річного калінінградця Іллю Ч., підозрюваного в підпалі інсталяції у вигляді літери Z. Чоловіка затримали 19 вересня, відвезли до лісу та катували. Після цього під час обшуку у нього у квартирі нібито знайшли вибухові речовини. За словами Іллі, під час побиття силовики вкладали йому в руки предмети, схожі на гранату та тротилову шашку, імовірно, саме їх потім знайшли під час обшуку.

Щодо Іллі Ч. порушили дві кримінальні справи — про вандалізм за мотивами політичної ненависті та про незаконне зберігання вибухових речовин. За першою статтею передбачено до трьох років позбавлення волі, за другою — до восьми років.

*

25-річній Поліні Євтушенко, заарештованій у липні 2023 року у справі про “підготовку до держзради” та заклики до тероризму, посилили звинувачення. Тепер її звинувачують ще за статтею про фінансування тероризму.

Поліна Євтушенко, фото з соціальних мереж дівчини

Поліна Євтушенко, фото з соціальних мереж дівчини

За тиждень після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну дівчина виклала в інстаграмі посилання на петицію про імпічмент Путіна. Кілька разів вона публікувала фотографії грошових купюр з антивоєнними написами, а також писала пости, присвячені легіону “Свобода Росії”. Після початку мобілізації у вересні минулого року Поліна опублікувала інструкцію для військовослужбовців про те, як здаватися в полон. ФСБ зробила висновок, що в цих постах дівчина “проводила агітаційну роботу”, “розміщувала пропагандистські матеріали, які створюють позитивний образ структурного підрозділу ЗСУ”.

Поліна Євтушенко в суді.Фото: УФСБ Росії

Поліна Євтушенко в суді.Фото: УФСБ Росії

*

Томського підполковника поліції у відставці Віктора Лаврентьєва оштрафували у справі про військові “фейки”. Колишнього силовика звинувачують через пости у фейсбуці про обстріл маріупольського пологового будинку.

*

До суду надійшла справа за трьома статтями проти Михайла Жарікова, колишнього співробітника нижньогородський хокейного клубу. Його звинувачують у поширенні “фейків” про армію, виправданні тероризму та реабілітації нацизму. В основу звинувачень лягли пости в інстаграмі та у “ВКонтакті”: Жаріков писав про дії російських військових, підрив машини Захара Прилєпіна та про роль радянської армії при звільненні Праги.

*

Хостинський районний суд Сочі оштрафував місцевого жителя Максима Маркова через публікацію зображення з написом “Ні війні!” у соцмережах.

*

На Немені Нікс Нейтана з Москви порушили адміністративну справу про дискредитацію армії через кілька публікацій у “ВКонтакті”. Зокрема, він писав: “Людей відправляють на фарш і знищують міста під гаслом ‘своїх не кидаємо’”.

*

Активіста з Нижнього Новгорода Олександра Горєлова оштрафували за статтею про дискредитацію армії через напис “Ні війні” на машині.

*

“Я українець, слава, слава, слава Україні, я за Україну, наші переможуть” — за ці слова, сказані, за версією поліції, о другій ночі в аеропорту Якутська, Леоніду Бушуєву присудили штраф. 1 вересня суд визнав його винним за статтею про дискредитацію армії.

Диверсії та саботажі

Телеграм-канал Baza без посилання на джерела повідомив, що близько сьомої ранку 24 вересня неподалік станції Кримська в Краснодарському краї підпалили дві релейні шафи. Також горіла резервна акумуляторна шафа. Вогонь швидко помітили, але палію вдалося втекти. Підпал на кілька хвилин затримав рух двох пасажирських потягів — “Адлер-Анапа” та “Петербург-Новоросійськ”.

*

За підозрою у спробі підпалу військкомату в Ростовській області затримали двох людей, повідомляють “Аргументи та Факти” з посиланням на ФСБ.

Відмова воювати

У Примор’ї суд засудив євангельського християнина-баптиста В’ячеслава Резніченка до двох років та шести місяців колонії-поселення за відмову брати участь у бойових діях на території України. У суді чоловік марно намагався довести, що дотримується християнського пацифізму і тому має право не брати участь у війні з релігійних переконань.

Міста говорять

“Війна вбиває Росію” та “Ні війні” — через такі наліпки оштрафували москвича Олександра Скорова, затриманого на початку вересня біля будівлі Держдуми. Його звинуватили у дискредитації армії. Суд призначив Скорову штраф.

*

Роман Супер у своєму телеграм-каналі публікує фото антивоєнних інсталяцій та графіті з різних міст Росії.

*

У селі Павло-Федорівка Приморського краю мешканці створили алею пам’яті. 24 вересня мало відбутися її урочисте відкриття. Вночі невідомі розтрощили постаменти, списали їх, а на бетоні написали: “За дітей України”.

Пікети

17 вересня у Петербурзі Віталій Іоффе та Марина Завгороднєва провели на площі Леніна пікети на підтримку політв’язнів та проти війни. Їх затримали. На плакаті Віталія напис: “Свободу політзекам, війну — фашизму, але хуй війні”.

Віталій Іофе та Марина Завгороднєва, фото: SOTA

Віталій Іоффе та Марина Завгороднєва, фото: SOTA

*

Того ж дня у Челябінську Євген Олександров провів пікет із плакатом “Ні війні”. Його затримали та після складання протоколу про дискредитацію армії відпустили.

*

Житель Пермі вийшов на одиночний пікет із плакатом “Ні війні! Кожне життя важливе”. Фото акції опублікував канал “Перм 36,6 ПРОТИ ВІЙНИ” 25 вересня.

*

У Пермі 77-річний Віктор Гілін 21 вересня вийшов до будівлі адміністрації з двостороннім плакатом: на одному боці — “Мир — це життя, яке у кожного одне”, на іншому — цитата В. Путіна: “Але наша мета не розкручувати цей маховик військового конфлікту, а, навпаки, закінчити цю війну: ми цього прагнемо і прагнутимемо”. Його затримали та згодом відпустили. Плакат вилучили для лінгвістичної експертизи.

*

20 вересня інший перм’як, Валерій Манкевич, вийшов на пікет до будівлі ЦУМу у середмісті з плакатом “#Слава Україні! #Ні війні! #Хуй війні!”. Наступного дня до нього додому приїхали співробітники Центру “Е” (підрозділу з так званої “боротьби з екстремізмом”) і доправили до відділу, де намагалися отримати відомості про особисте життя Манкевича. Пізніше його відвезли до поліцейського відділу та після складання протоколу за статтею про дискредитацію армії відпустили додому.

Валерій Манкевич, Перм. Фото: SOTA

Валерій Манкевич, Перм. Фото: SOTA

*

21 вересня у Саранську активіст Сергій Мар’їн провів пікет із плакатом: “Свобода слова. Україна. путін. Війна”. Поліцейські не затримували його під час пікету, але переписали паспортні дані і пізніше приїхали до нього додому. Мар’їна затримали та доправили до відділу поліції. У березні 2022 року активіста вже заарештовували через пост із закликом до участі в антивоєнних акціях.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися