MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ДБР завершило розслідування у справі Майдану

05.10.2023   
Марина Гарєєва
Справу проти Януковича та колишніх очільників силових відомств передали до суду. Кримінальне провадження налічує 1878 томів зібраних матеріалів. Максимальне покарання за вчинені злочини передбачає довічне позбавлення волі.

Лютий 2014-го. Фото: Громадський сектор Євромайдану

Лютий 2014-го. Фото: Громадський сектор Євромайдану

Державне бюро розслідувань завершило розслідування справи Майдану, повідомили в ДБР 4-го жовтня.

“Злочини проти основ Національної безпеки не мають терміну давності. Тим більше коли йдеться про трагічні події, які стали фундаментом новітньої історії країни”, — зауважили в ДБР.

Наразі детективи “завершили розслідування масштабної справи щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів демонстрантів 1820 лютого 2014 року” та направили до суду обвинувальний акт.

У вчиненні згаданих вище злочинів обвинувачуються колишні високопосадовці: колишній Міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко та його заступник Віктор Ратушняк; колишній Голова СБУ Олександр Якименко та його перший заступний (керівник Антитерористичного центру) Володимир Тоцький; колишній Міністр оборони України Павло Лебедєв; ексначальник Головного управління (командувач внутрішніх військ МВС) Станіслав Шуляк; колишній в.о. начальника Головного управління МВС у Києві Валерій Коряк; ексзаступник начальника ГУМВС України (начальник міліції громадської безпеки ГУ МВС у Києві) Петро Федчук; екскомандир “Беркуту” при ГУМВС України в Києві Сергій Кусюк. За версією слідства, Віктор Янукович був лідером цього злочинного угрупування.

Правоохоронці офіційно не називають імена підозрюваних.

Як встановили детективи, згадані вище фігуранти упродовж 1820 лютого 2014 року віддавали накази та ухвалювали рішення щодо застосування працівниками правоохоронних органів спецзасобів, військової техніки та вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів у центрі Києва. Це відбувалося з порушенням норм чинного законодавства і за відсутності підстав для таких дій.

Також під виглядом “антитерористичної операції” підозрювані посадовці організували штурм Майдану, а вранці 20 лютого віддали наказ розстрілювати мітингувальників. У ДБР наголосили, що це відбувалося з перевищенням влади, службових повноважень, а також без жодних законних підстав.

Подібні дії колишнього Президента та екскерівників силових відомств призвели до масових жертв серед мітингувальників. 67 мирних людей загинули, 887 постраждали. Також постраждали 132 правоохоронці, а сума майнових збитків перевищила 16 мільйонів гривень.

Щоб уникнути відповідальності, експосадовці втекли з України, відтак досудове розслідування відбувалося за спеціальною процедурою, пояснили у ДБР. Слідчий суддя заочно обрав для фігурантів запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Як зауважили правоохоронці, це кримінальне провадження об’єднує в собі понад тисячу (1019) епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту та налічує майже дві тисячі (1878) томів зібраних матеріалів. Процесуальне керівництво здійснює Офіс Генерального прокурора України.

Колишнього президента та керівників силового блоку обвинувачують в організації:

  • вчинення з 18 до 20 лютого 2014 року у складі злочинної групи незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій;
  • перевищення працівниками правоохоронних органів влади та службових повноважень;
  • умисних вбивств і завершених замахів на вбивства;
  • заподіяння умисних тяжких тілесних ушкоджень.

Експрезидента й колишніх високопосадовців також обвинувачують в організації терористичного акту.

Максимальне покарання за перелічені вище злочини передбачене у вигляді довічного позбавлення волі.

Щобільше, у ході досудового розслідування виявилося, що колишні Голова СБУ та командувач внутрішніх військ МВС після розпаду СРСР проходили військову службу в російських збройних силах. Разом з російським громадянством вони отримали “допуск і доступ до військової й державної таємниці РФ, склали присягу на вірність її народу та перебували на усіх видах забезпечення у збройних силах РФ”, наголосили у ДБР. Відтак детективи переконані, що коли згадані вище особи віддавали накази застосовувати насильство щодо євромайданівців, вони діяли в інтересах Росії, якій давали присягу.

Читайте також: Колишнього керівника охорони Януковича підозрюють у пособництві РФ

У ДБР також додали, що, оскільки частина обвинувачених переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, їх буде взято під варту і передано до суду одразу після того, як Україна звільнить ці території.  


Нагадаємо, що минулого року профільний департамент Офісу Генерального прокурора, який працює над розслідуваннями справ Майдану, висунув підозру 27 особам. З-поміж підозрюваних були два високопосадовці, 17 правоохоронців (серед яких двоє прокурорів і один слідчий); один суддя та семеро цивільних. Серед них був і колишній заступник Міністра внутрішніх справ України, який, “використовуючи своє службове становище, сприяв наданню працівникам органів внутрішніх справ недозволених для використання в Україні спеціальних засобів російського виробництва, та своїми діями забезпечив усунення перешкод для їх застосування, що призвело до тяжких наслідків”, — повідомляли в Офісі Генпрокурора.

За даними прокуратури, всього під час Революції Гідності постраждали дві з половиною тисячі людей. 107 її учасників загинули, більшість людей загинула у лютому 2014-го. Згодом загиблих стали називати Небесною Сотнею

 Поділитися