Дорослі й діти у російській неволі. Підсумки тижня
• У тимчасово окупованому Криму до 15 і 16 років позбавлення волі засуджено мешканців Херсонщини Миколу Петровського та Сергія Котова. Їх звинуватили у “шпигунстві”, повідомляє ZMINA із посиланням на російську пропагандистську інформаційну агенцію ТАСС: “Підсудному М. Петровському було призначено покарання у вигляді 16 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму, підсудному С. Котову — 15 років позбавлення волі з відбуванням покарання у виправній колонії суворого режиму”. Розгляд кримінальної справи відбувався під час закритого судового засідання. Микола Петровський має інвалідність. Його викрали в центрі Херсона 27 березня 2022 року, пів року тримали в підвалі і вивезли до Криму. Сергія Котова ФСБ затримала “у зв’язку з протидією проведенню спеціальної військової операції“. За словами рідних, він потребує операції на нозі, але йому навіть не передають жодних ліків.
• 15 років позбавлення волі — вирок кримському художнику Богдану Зізі залишено без змін. Таке рішення ухвалив 27 вересня Військовий апеляційний суд у підмосковному місті Власиха, повідомляє Суспільне. Минулого року Богдан облив жовтою та блакитною фарбами двері міської адміністрації в окупованій Євпаторії. 6 червня військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив його до 15 років за обвинуваченням у тероризмі.
• Військовослужбовці російських збройних сил систематично й повсюдно вдавалися до катувань на територіях України, які тривалий час перебували під російською окупацією. Таких висновків дійшла Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні, яка представила усну доповідь у понеділок, 25 вересня. Оскільки Росія не надає Комісії необхідних доступів, наразі неможливо назвати навіть орієнтовне число загиблих за таких обставин цивільних, зазначив Пабло де Грейф, комісар Незалежної міжнародної комісії.
• Минулого тижня ініціатива T4P презентувала два подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду. Одне з подань стосується місць на Харківщині, де окупанти утримували та катували цивільних, а інше — позасудових страт українців російськими військовими. Правозахисники обґрунтовують, що дії Росії є злочинами проти людяності. За період з 24 лютого 2022 по 31 березня 2023 року ініціатива “Трибунал для Путіна” зафіксувала на тимчасово окупованій частині Харківської області 213 інцидентів, пов’язаних із жорстким позбавленням фізичної свободи. Правозахисники передали МКС докладні свідчення бранців про 9 катівень, які були організовані окупантами на тимчасово окупованій території Харківської області. Всього ж з відкритих джерел відомо про 23 місця незаконного утримання цивільних, що діяли в регіоні.
У другому подані правозахисники зібрали та проаналізували інформацію щодо 804 навмисних убивств, скоєних російськими військовими та пов’язаними з ними особами від початку повномасштабного вторгнення до 31 березня 2023 року. 306 злочинів було вчинено у Київській області, 158 — у Харківській, 102 — у Донецькій області, 79 — у Чернігівській, 67 — у Херсонській, 40 — у Сумській, решта — 52 епізоди — у Запорізькій, Луганській, Миколаївській областях.
• “Знаєш — скажи!” — інформаційна кампанія під такою назвою розпочалася у межах реалізації плану дій Bring Kids Back UA. Вона спрямована на людей, що мешкають на території Росії, і буде діяти через майданчики телеканалу FREEДОМ, орієнтованого на російськомовних глядачів за межами України. “Кампанія має на меті забезпечити системне висвітлення та роз’яснення резидентам Російської Федерації злочинної сутності примусового переміщення дітей, — йдеться в повідомленні Офісу Президента. — Крім того, кампанія передбачає надання особам, які перебувають на території Росії та володіють інформацією про депортованих українських дітей, можливості інформувати Україну про них”.
• 26 вересня у смт Північне в Бахмутському районі на Донеччині рятувальники потрапили під обстріл армії РФ. Про це йдеться в повідомленні Державної служби з надзвичайних ситуацій. Вогнеборці саме гасили пожежу після ворожої атаки, коли росіяни розпочали повторний обстріл. На щастя, ніхто не постраждав. Росіяни часто вдаються до практики подвійних атак, щоб завдати шкоди рятівникам, медикам і правоохоронцям.
• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 1 жовтня 2023 року ініціативою зафіксовано 52972 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.