Суд над Буткевичем, ім’я героя, масований обстріл — підсумки тижня
• 10 березня стало відомо, що так званий “суд” на тимчасово окупованій росіянами території Луганської області засудив відомого українського правозахисника та журналіста Максима Буткевича до тринадцяти років ув’язнення. Крім того, до восьми з половиною та вісімнадцяти з половиною років було засуджено двох інших військовослужбовців ЗСУ — Віктора Похозея та Владислава Шеля.
Полонених звинуватили у “жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів”. Вказується, що “злочин” було “скоєно” 4 червня у Сєвєродонецьку. Колеги Максима Буткевича оприлюднили інформацію про те, що в цей час журналіст взагалі перебував у Київській області. В цілому звинувачення базується на самооговоренні, що може свідчити про те, що полонених катували.
Співзасновник Центру прав людини ZMINA та “Громадського радіо”, журналіст та правозахисник Максим Буткевич, який з початком повномасштабної війни вступив до лав ЗСУ, потрапив у російський полон у червні минулого року в районі Золотого Луганської області.
Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту “засудити судилище над Максимом Буткевичем та іншими двома громадянами, вимагати від РФ їхнього звільнення, так само як і інших українців, незаконно ув’язнених на тимчасово окупованих територіях та в Росії, а також вживати дієвих заходів задля протидії агресії Росії проти України”.
• СБУ остаточно підтвердила особу розстріляного росіянами українського військовослужбовця. На розповсюдженому нещодавно відео чоловік каже: “Слава Україні!” Після цього його страчують. “Слідчі Служби безпеки встановили, що українським військовим, якого розстріляли після слів ‘Слава Україні!’, був снайпер 163 батальйону 119 окремої бригади ТРО Чернігівської області Мацієвський Олександр Ігорович”, — йдеться в повідомленні Служби безпеки України. Чоловік пішов на військову службу у березні 2022 року. З кінця грудня він вважався зниклим безвісти поблизу населеного пункту Красна Гора в Донецькій області. За інформацією СБУ, Олександра розстріляли 30 грудня. Його тіло повернули додому в лютому. 12 березня Володимир Зеленський присвоїв Олександру Мацієвському звання Героя України.
• Представники Міжнародного комітету Червоного Хреста змогли потрапити до місць утримання українських полонених у тимчасово окупованих Горлівці і Донецьку, повідомили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Зараз представники МКЧХ намагаються відвідати полонених у Луганській області. “Нашій стороні відомо місце утримання далеко не всіх азовців, оскільки після теракту в Оленівці їх порозвозили по різних таборах і тримають ізольовано від інших українських полонених”, — йдеться у повідомленні штабу.
• 7 березня у результаті чергового обміну вдалося повернути додому ще 130 полонених: 126 чоловіків та чотири жінки. “Більшість звільнених — 87 осіб — потрапили в полон у Маріуполі, зокрема, були евакуйовані з ‘Азовсталі’. Решта врятованих українців воювали на Донецькому (в районі Бахмута та Соледара) та Луганському напрямках”, — повідомляють у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
У Києві в Голосіївському районі було зафіксовано влучання в об’єкт інфраструктури. У Святошинському районі уламками ракети поранено двох людей.
На Харківщині було зафіксовано щонайменше 15 “прильотів” ракет С-300. Крім того, у смт Пісочин Харківського району ворожа ракета поцілила у подвір’я приватного будинку: дві літні жінки дістали легких поранень. Місто і частина області залишилися без світла більш ніж на добу. Полагодити енергомережі вдалося лише надвечір 10 березня.
У Золочівському районі Львівської області через падіння ворожої ракети було зруйновано три будинки. Загинуло п’ятеро людей.
Також об’єкти критичної та енергетичної інфраструктури були пошкоджені в Івано-Франківській області, у Кропивницькому, Запоріжжі, на Житомирщині, Одещині.
За інформацією ДТЕК, ворожої атаки зазнали три теплоелектростанції. Також через ракетний обстріл було повністю знеструмлено Запорізьку АЕС. В “Енергоатомі” повідомили, що о 3:53 9 березня “відключилась остання лінія зв’язку окупованої Запорізької АЕС з українською енергосистемою”. Станція перейшла в режим блекауту вшосте за час окупації. За кілька годин лінію зв’язку окупованої росіянами Запорізької АЕС із вітчизняною енергосистемою вдалося відновити.
• 10 березня армія РФ обстріляла житлові квартали міста Костянтинівки з зенітно-ракетного комплексу “С-300” та “Ураганів”. “Внаслідок атаки окупантів троє чоловіків та четверо жінок віком від 30 до 79 років отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості. Також осколкового поранення зазнав 53-річний водій маршрутного таксі”, — повідомили у пресслужбі Донецької обласної прокуратури.
• 11 березня російські військові обстріляли місто Херсон: один із ворожих снарядів упав поблизу супермаркету. За інформацією Херсонської обласної прокуратури, загинуло троє цивільних осіб. Також було пошкоджено цивільну інфраструктуру.
• Щонайменше 561 дитину з Харківщини під час окупацію вивезли на територію РФ, повідомляє Суспільне із посиланням на пресслужбу Харківської обладміністрації. “336 дітей вдалося повернути, 10 досі в РФ, де інші — невідомо”, — зазначають журналісти. Тим часом в Офісі Генпрокурора розповіли, що від повномасштабної збройної агресії РФ постраждали понад 1398 українських дітей: 464 дитини загинуло та понад 934 отримали поранення різного ступеня тяжкості.
• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 12 березня 2023 року ініціативою зафіксовано 34335 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.