MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Війна і національне питання. Дайджест російських протестів

24.10.2023   
Наші інформ.
У Йошкар-Олі за антивоєнний та національний активізм звільнили методиста Центру татарської культури Рамая Юлдаша. А щодо казанської активістки Юлії Файзрахманової, яка в Європарламенті закликала татар підтримувати Україну, порушили кримінальну справу.

Рамай Юлдаш, фото: Радіо Свобода

Рамай Юлдаш, фото: Радіо Свобода

Переслідування

Методиста Центру татарської культури у Йошкар-Олі Рамая Юлдаша звільнили через його антивоєнну позицію та активізм у сфері татарського та марійського національних рухів. Раніше Мінкульт республіки зажадав від нього пояснювальної записки за участь у заходах, присвячених політичним репресіям, а директор просила не писати антивоєнні пости в соцмережах.

Як повідомляє відання idelreal.org, Рамай Юлдаш на початку 1990-х був активістом молодіжної організації “Азатлик” ("Свобода"), одним із організаторів Всесвітніх днів татарської молоді, студентського фестивалю “Ягімли яз”. Брав участь у трьох політичних голодуваннях, видав дві книги з історії татарського молодіжного руху. Є лідером татар Марій Ел.

*

Якутського антивоєнного активіста Айхала Аммосова затримали силовики у Казахстані, йому загрожує депортація до Росії. У серпні 2022 року він повісив антивоєнний банер на даху басейну в Якутську та записав відеозвернення проти війни, щодо нього порушили кримінальну справу про дискредитацію армії та оголосили у розшук.

*

Щодо активістки з Казані та журналістки “Активатики” Юлії Файзрахманової, яка поїхала до Туреччини, порушили кримінальну справу за нібито “публічні заклики до здійснення терористичної діяльності” та “публічне виправдання тероризму”. Сама Файзрахманова підтвердила, що її родичів та друзів у Росії викликають на допити. Юлія вважає, що приводом для порушення кримінальної справи став її виступ у січні 2023 року у Європарламенті, де вона закликала татар активно виступати на боці України.

“Я розумію, за що вони зачепилися — це мій виступ на Форумі вільних народів у Європарламенті у Брюсселі. Я там висловилася досить категорично, закликавши татар активно виступати на боці України. Кажучи це, я розуміла, що такий виступ може мати для мене негативні наслідки, але я журналіст, моя зброя — це слово. У ситуації, коли люди в Україні перебувають під бомбами, їх вбивають, знищують їхні будинки, сидіти мовчати, побоюючись за свою безпеку, я не можу”, — розповіла Юлія.

Юлія Файзрахманова, фото: idelreal.org

Юлія Файзрахманова, фото: idelreal.org

*

У активістки з Ульяновська Поліни Піскієвої 9 жовтня пройшов обшук, її відвезли до Слідчого комітету з чоловіком та дитиною, а пізніше порушили проти неї кримінальну справу за статтею “екстремізм” за розклеювання листівок руху “Весна”.

*

15 протоколів за статтею про дискредитацію російської армії за один день склали на петербуржця Іллю Храпка за його пости у соцмережі “ВКонтакті”.

*

Військові суди у трьох регіонах засудили у справах про “фейки” про армію трьох військовослужбовців: Олексія Орлова (Хабаровський край), Дмитра Стронова (Карелія) та ще одного невідомого чоловіка (Мурманська область).

*

Проти колишнього муніципального депутата Олексія Горінова, засудженого за антивоєнну позицію, порушили нову кримінальну справу — виправдання тероризму. Сам Горінов пояснює це непереконливістю вироку у справі про військові фейки, за яким його засудили раніше.

Олексій Горінов у суді, фото: Сота Alexei Gorinov in the aquarium (photo, Sota)

Олексій Горінов у суді, фото: Сота

*

Дві кримінальні справи через три антивоєнні твіти та один пост у “ВКонтакті” порушили проти жителя Рязані Сергія Баканова. За твіти його звинувачують у дискредитації, а через публікацію у “ВКонтакті”, де він порівняв російську армію з нацистами, йому загрожує стаття про реабілітацію нацизму. У Баканова пройшов обшук.

*

У Москві ФСБ забрала прямо із занять та відвезла на Луб’янку студентку Російського технологічного університету Аделію Валліулову. Дівчина розповіла, що причиною стали антивоєнні пости і їй хочуть закинути “дискредитацію” армії.

*

Петербуржця Олега Проніна відправили до СІЗО у справі про графіті на двох міських будівлях. Слідство стверджує, що Пронін зробив їх “на знак любові та поваги” до ЗСУ. У будинку Проніна нібито виявили боєприпаси.

*

Жителя Рубцовська Максима Юсова оштрафували за статтею про дискредитацію армії за фото малюнка з написом “Ні війні” в “Однокласниках”. Раніше суд оштрафував Юсова на ту ж суму через розміщений у телеграмі напис “Ні війни” на автівці.

*

Викладача свердловського коледжу Івана Золотова звільнили за опублікований у “ВКонтакті” вірш Олександра Галича про захоплену негідними людьми владу та пам’ять про перемогу у Другій світовій війні. На нього доніс колега. Крім того, стосовно педагога порушили дві адміністративні справи за статтею про дискредитацію російської армії.

*

Правозахисники оголосили збір грошей на адвоката для засудженої за антивоєнні пости викладачки музики з Томська Ганни Чагіної. Вона оскаржуватиме вирок у справі про повторну дискредитацію армії. Приводом для переслідування Чагіної стали антивоєнні пости і тексти томського філософа Миколи Карпицького, який жив в Україні, писав про обстріл.

Ганна Чагіна, фото: baznica.info

Ганна Чагіна, фото: baznica.info

*

Автор стріт-арту (рос.) “Изроссилование” Philippenzo (Філіп Козлов) залишив Росію через кримінальну справу. У липні його затримали в аеропорту, коли він повертався з Грузії, і призначили поспіль два арешти на 15 діб. У вересні до нього прийшли з обшуком у справі про вандалізм “за мотивами політичної ненависті”.

Робота художника Philippenzo у Москві

Робота художника Philippenzo у Москві

*

Проти адвоката Іллі Новікова порушено кримінальну справу про держзраду. Новіков з 2021 року живе в Києві, на думку російських силовиків, він вступив до української тероборони та бере участь у боях.

*

73-річного активіста із селища Сіверське Олександра Правдіна затримали поліцейські та влаштували допит про антивоєнний телеграм-канал “Сіверська ворона”. Правдін вийшов на акцію на підтримку своєї дружини, яку раніше звинуватили у нападі на поліцейського та відправили до психіатричної клініки. На самого Правдіна раніше завели справу “про порушення ненависті або ворожнечі”.

*

Викладача Петербурзького медичного університету Віктора Корнієнка звільнили після доносу колеги. Однокурсниця Корнієнка після телефонної суперечки з ним написала донос депутату Держдуми Яні Лантратовій, в якому повідомила, що Корнієнко “дискредитує російську владу та збройні сили РФ, а також надає допомогу ЗСУ”. 60-річний Корнієнко п’ять разів був відзначений званням найкращого викладача.

Віктор Корнієнко, фото: Сибирь.Реалии

Віктор Корнієнко, фото: Сибирь.Реалии

*

Автора Youtube-каналу “Бойові ботаніки” про єдиноборства та відомих спортсменів оголосили у розшук. Щодо Євгена Кириллова порушено кримінальну справу за статтею про “фейки” про російську армію. Його канал має понад 700 тисяч глядачів; у своїх відео Кирилов неодноразово засуджував напад Росії на Україну та дії російської влади, висловлював співчуття та підтримку своїм українським підписникам.

Пікети та інші антивоєнні акції

У курортній зоні П’ятигорська відбувся антивоєнний пікет. Молода людина вийшла на площу з плакатами “Не бреши собі. Війна — це смерті” та “Ні війні”.

П’ятигорськ, фото: Весна

П’ятигорськ, фото: Весна

*

Серія одиночних пікетів проти війни та репресій пройшла 7 жовтня у центрі Новосибірська. Місцева активістка Олена Тардасова-Юн вийшла з плакатами з антивоєнними цитатами з творів Ремарка, Хемінгуея та Оруелла. Активісти вимагали звільнити політичних в’язнів, у тому числі журналістку Марію Пономаренко та колишнього губернатора Хабаровського краю Сергія Фургала.

Пікети в Новосибірську, фото: Активатика

Пікети в Новосибірську, фото: Активатика

*

У Петербурзі затримали жінок за акцію вшанування пам’яті українців. Тетяна Січкарьова та Катерина Містрюкова поставили біля пам’ятника Тарасу Шевченку табличку “Пам’яті жертв обстрілу українській території” та поклали квіти. Адвоката у відділення поліції до затриманих жінок пустили лише після багатьох дзвінків до поліції, повідомляє “ОВД-Инфо”.

Санкт-Петербург, пам’ятник Тарасу Шевченку

Санкт-Петербург, пам’ятник Тарасу Шевченку

*

Активіст Дмитро Кузьмін, який двічі був відрахований з вишів Петербурга за антивоєнну позицію, вийшов 10 жовтня на пікет у центрі міста, біля Казанського собору, з плакатом “Пішов геть, Вавилон” (цитата з пісні музиканта Бориса Гребенщикова, визнаного в Росії іноземним агентом). Активіста затримали. Кузьмін навчався на факультеті історії та соціальних наук РДПУ імені Герцена, а раніше в Інституті історії СПбДУ — його та однокурсників відрахували нібито за осуд загиблого на війні студента. Звільнений за антивоєнні погляди був і їхній викладач, доцент Михайло Білоусов.

Фото: Весна

Фото: Весна

Місто говорить

Антивоєнна агітація з Санкт-Петербурга, Єкатеринбурга, Москви, Іваново, Пермі та Іркутська.

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

У Хабаровську з’явилися антивоєнні графіті.

Хабаровськ, фото: Весна

Хабаровськ, фото: Весна

Хабаровськ, фото: Весна

Хабаровськ, фото: Весна

Листівки проти призову з новими правилами та важливою інформацією про мобілізацію поширює рух “Весна”. Листівки завантажують та розклеюють у різних громадських місцях активісти.

Свердловська область, фото: Весна

Свердловська область, фото: Весна


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.


 Поділитися