MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Мрець з-попід кремлівських стін

31.10.2023   
Марина Гарєєва
31 жовтня 1961 року тіло Йосипа Сталіна винесли з мавзолею і перезаховали біля Кремлівської стіни. Як зробити так, щоби ідеї диктатора поховали назавжди, — запитання, на яке не так легко відповісти.

Фото: “Історична правда”.

Фото: “Історична правда”.

31 жовтня 1961 року тіло Йосипа Сталіна винесли з мавзолею і перезаховали біля Кремлівської стіни. Напис на фронтоні мавзолею заховали за білим полотнищем, на якому було написане інше ім’я. Це сталося до того, як ім’я Леніна було викарбуване у мармурі.  

16 березня 2022 року російський літак скинув бомбу на Драмтеатр у Маріуполі. Це сталося після того, як маріупольці виклали напис “ДІТИ” біля входу в театр. Скільки містян загинуло під завалами Драмтеатру — достеменно невідомо. Росіяни не викарбовували імен убитих маріупольців у мармурі й не завжди дозволяли віддати тіла землі. Знищували — разом зі зруйнованими будівлями, спалювали — разом з колишньою історією, в якій не було місця злочинам сталінізму.

Генералісимус вертав до Росії впевненим і важким кроком. У 2021 році 39% опитаних “Левада-центром” вважали його найвидатнішою історичною особистістю всіх часів і народів. Як зауважували соціологи, Сталін був у лідерах від 2012 року, хоча ще у 1989 році першим був Ленін (72%), а Сталін не входив навіть до першої десятки...

Вочевидь, часи змінили “героїв”.

Часи змінили і значення слів, адже знищений росіянами Драмтеатр, що став могилою сотень (якщо не тисячі) людей, дбайливо загорнутий в обличчя російської культури, проявив усю сутність сучасної РФ: відверті й жаскі злочини, загорнуті у відверту й цинічну брехню. Саме вони стали новим культурним кодом країни-убивці. Неважливо, хто на обкладинці: Толстой або Пушкін. За білим полотнищем ховається він — мрець з-попід кремлівських стін.

Людина, яка не лише вкрила купу земель рясними плямами крові тих, хто колись жив на цих землях. Людина, яка лишила по собі дещо гірше: трупні плями вседозволеності. Ці плями розповзаються геноцидом і дозволом на катування, масовими арештами і розстрілами, депортацією і показовими судилищами. Ці плями окупують території та вражають усіх, хто хоча б колись торкнувся такої заманливої й вічно живої ідеї “мені дозволено усе”, яку чимало правителів так хочуть викарбувати у мармурі.

 Поділитися