MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Парламент не місце для дискусій…’ Дайджест російських протестів

23.11.2023   
Наші інформ.
У Санкт-Петербурзі депутату, який пропонував зменшити витрати на війну, відключили мікрофон із словами “Парламент не місце для дискусій і не трибуна для політичних заяв”.

Братськ, Іркутська область. Фото: RusNews

Братськ, Іркутська область. Фото: RusNews

У Санкт-Петербурзі депутат Законодавчих зборів від партії “Яблока” Борис Вишневський виступив за урізання витрат на війну. “Партія ‘Яблоко’ виступає за якнайшвидше припинення вогню і початок переговорів, представлений проєкт бюджету передбачає продовження спеціальної військової операції і фінансування з…” — на цій фразі Вишневського перервали інші депутати. Йому відключили мікрофон із реплікою, винесеною в заголовок. Фраза закінчується так: “...фінансування з міського бюджету видатків, прямо чи опосередковано пов’язаних із СВО. Усе це не дозволяє нам підтримати бюджет у першому читанні”.

Пікети та мітинги

Петербуржець Дмитро Кузьмін вийшов на пікет біля Казанського собору із плакатом: “Я нікому не хочу ставити ногу на груди”. Вибір рядка з пісні Віктора Цоя пікетувальник пояснив так: “Особисто я не хочу нікому ставити ногу на груди, тобто я не хочу перемоги, я проти злочинної і безглуздої війни”.

Дмитро Кузьмін, Санкт-Петербург, фото: ОВД-Инфо

Дмитро Кузьмін, Санкт-Петербург, фото: ОВД-Инфо

30 жовтня Дмитро Кузьмін знов вийшов на Невський проспект, цього разу із плакатом “Політзеки сидять за тебе. Зараз їх 1398 патріотів”. Йому вдалося простояти в пікеті дві з половиною години, потім поліцейські відвезли хлопця у відділ поліції.

*

“Я проти війни, проти вбивств, проти крадіжок у державних масштабах, за виборність влади, звичайно, владі все це не подобається”, — відповів активіст Зигмунд Худяков на запитання журналістки, чому він виходить на Комсомольську площу в Хабаровську.

*

Понад сорок людей зібралися в Санкт-Петербурзі, щоб висловити солідарність із соціологом Борисом Кагарлицьким. Учасники, які прийшли на захід, підписували листівки зі словами підтримки Борису Юлійовичу і збирали для нього кошти. За місяць зустрічі на підтримку Бориса Кагарлицького відбулися в кількох десятках російських міст.

*

“Ні насильству держави над суспільством” — з таким плакатом вийшов 2 листопада на черговий пікет Олександр Правдін із селища Сіверське в Ленінградській області. А вже 4 листопада Правдін знову став на одиночний пікет із плакатом “Ні втечі людей з батьківщини через війну, злидні, фашизм”.

Олександр Правдін, фото: Сиверская ворона

Олександр Правдін, фото: Сиверская ворона

*

У день народної єдності громадська активістка Оксана Осадча вийшла з антивоєнним пікетом до храму Христа Спасителя в Москві. Вона тримала в руках плакат із виконаним плоскодрукованим шрифтом і шрифтом Брайля з написом “Бог є любов”, а також фотографіями зруйнованих під час війни будинків і церков. За словами активістки, пікет тривав лише десять хвилин. З території храму вийшов охоронець, який викликав когось по рації і став грубо питати активістку, чи вистачає їй любові і чи є їй чим зайнятися з чоловіком. Акцію довелося припинити.

Оксана Осадча, Москва

Оксана Осадча, Москва

*

Житель Єкатеринбурга вийшов 5 листопада на Площу 1905 року і став навпроти адміністрації міста з плакатом у кольорах українського прапора, на якому було написано “Ні війні”. Про затримання не повідомлялося.

*

Антивоєнний пікетувальник Дмитро Близнюк став в одиночний пікет у Єкатеринбурзі з плакатом: “Ні тиранії. Ні людожерським законам. Ні мовчанню”.

Диверсії та саботажі

Невідомий написав “Вантаж 200” на машині депутата Єдиної Росії міськради Уфи Юлая Муратова. За кілька днів до того аналогічний текст з’явився на машині військкома Стерлітамакського району Максима Немченка. Місцеві канали повідомляли про те, що автори могли вважати чоловіка відповідальним за загибель родичів на війні з Україною.

*

У Нижньому Новгороді в ніч з 2-го на 3 листопада невідомі підпалили автомобіль Ігоря Кузнєцова — генерального директора (рос.) “ГосНИИмаш”. Підприємство виробляє бойові запчастини для ракет, якими російські військові атакують Україну. Машина повністю згоріла.

Переслідування

Жителя Набережних Човнів (Татарстан) Дмитра Слабковського оштрафували через коментарі, які засуджують вторгнення та окупацію: “Свої будинки і сім’ї захищають українці. Росіяни — агресори й окупанти”.

*

У Ставрополі оштрафували Михайла Пугачова: його звинуватили в публікації в мережі (рос.) “Одноклассники” “фотоматеріалів, спрямованих на дискредитацію збройних сил”.

*

Жителя Петрозаводська Миколу Домніна оштрафували за плакат “Не всім батькам потрібна біла Лада. Багатьом потрібні живі діти”.

*

“Ворог Росії номер один сидить у Кремлі! І всі ті, хто його підтримують, — такі ж”; “Що за маразм? Який герой? Що він забув в Україні? Забув там ногу, ось і все! Ніякого героїзму! Суцільна ганьба!” — через ці та інші коментарі в соціальних мережах оштрафували жителя Севастополя Дмитра Зінченка.

*

У Краснодарі призначили штраф Юлії Нечволд через нібито сказані в магазині слова: “Ви напали на мою країну, ви зруйнували мій дім, ви, окупанти, мені зобов’язані”.

*

У тому ж місті Олександра Ходирєва оштрафували за те, що він говорив у публічному місці про злочини російської армії на Сході України.

Онлайн-протести

У Томську і Кемеровській області ФСБ заявила про затримання двох молодих людей. Обох затриманих звинувачують у вчиненні хакерських атак на російські інформаційні ресурси та об’єкти критичної інфраструктури. Відомо, що один із затриманих — студент Томського університету систем управління та радіоелектроніки.

Відмова воювати

27 жовтня один із новобранців на строкову службу, 22-річний Максим, утік. Строковиків привезли на автобусах до Павелецького вокзалу, звідки мали відправити до військової частини в Севастополі. Під час шикування хлопець кинувся бігти в бік Зацепського валу. Повідомляється, що Максим застрибнув у припарковану неподалік автівку і поїхав.

Місто говорить

Жителі Чебоксар залишили символ миру на карті міста в додатку для бігунів Strava. Для появи символу бігуни, які користуються додатком, спеціальним чином склали маршрути міською лісопарковою зоною.

Фото: Сердитая Чувашия

Фото: Сердитая Чувашия

*

Учасники антивоєнного проєкту “Маленький пікет” знову вийшли на вулиці Петербурга, фотографії з ними опубліковані в інстаграмі. Знайти фігурки в соцмережі можна за хештегом #nowar. Формат цієї акції придумав маркетолог Євген. Після того як чоловічки почали з’являтися по всій країні, його почали переслідувати, і він залишив Росію.

Маленький протест. Фото: Активатика

Маленький протест. Фото: Активатика

Маленький протест. Фото: Активатика

Маленький протест. Фото: Активатика

*

У Калузі анонімні активісти зафарбовують і перекреслюють букву “Z” на вулицях міста. Так, один із активістів намалював на букві “Z”, що стала символом російської військової агресії, символ миру, інші перетворили цю літеру на знак, що нагадує ваги.

Калуга, фото: Видимый протест

Калуга, фото: Видимый протест

*

У Тюмені анонімні жителі провели антивоєнну акцію, залишаючи в публічних місцях дитячі іграшки з написом “Ні війні”. Іграшки можна було також побачити на сходах багатоквартирних будинків і на підвіконнях у під’їздах.

Антивоєнні іграшки, Тюмень

Антивоєнні іграшки, Тюмень
*

Нижегородці повісили біля будівлі ФСБ знак із зображенням танка під знаком, що забороняє в цьому місці проїзд на велосипеді: “На велосипеді — не можна, на танку — можна”.

Нижній Новгород, будівля ФСБ, фото: Горизонтальная Россия

Нижній Новгород, будівля ФСБ, фото: Горизонтальная Россия
*

Триває антивоєнна акція “Зелені стрічки”. Громадяни на знак протесту проти війни, насильства й тиранії влади пов’язують зелені стрічки в людних місцях. Такі акції цього тижня з’явилися в Іваново та Санкт-Петербурзі.

*

Телеграм-канали “Весна”, “Видимий протест”, “Прокинься!” публікують антивоєнні графіті та іншу антивоєнну агітацію з Тюмені, Омська, Братська, Дзержинська, Краснодара, Махачкали, Каспійська і Санкт-Петербурга.

Новосибірськ, фото: Видимый протест

Новосибірськ, фото: Видимый протест

В Омську на вулицях з’явилися листівки з вимогою звільнити всіх політв’язнів.

Омськ, фото: Весна

Омськ, фото: Весна

Культура

Рух “Воля і діло” в Санкт-Петербурзі провів акцію. На вулицях міста з’явилися плакати із зображеннями 15 людей, обвинувачених або засуджених за антивоєнними статтями. Усі вони учасники силового опору, які завдали шкоди адміністративній або військовій інфраструктурі держави.

Фото: Медиапартизаны

Фото: Медиапартизаны

Активісти руху наголошують, що мета акції — привернути увагу до цієї категорії ув’язнених, оскільки вони “на відміну від в’язнів сумління, невиправдано позбавлені такої самої уваги та підтримки суспільства. Хоча для них це необхідно, бо ці люди перебувають у найбільш вразливому становищі перед державою”.

Серед цих людей — Руслан Зінін, Кирило Бутилін, Володимир Золотарьов, Ігор Паскарь, Роман Насриєв, Борис Гончаренко, Володимир Сергеєв, Михайло Лазакович, Сергій Окрушко, Олексій Рожков.

*

“Партія мертвих” — російський мистецький проєкт, що займається артактивізмом. “Добре, що Путін помер”, “Путін якось запізнюється” — такі написи на тлі мертвого дрозда виклала ця партія 27 жовтня у своєму каналі. Активісти назвали акцію “некрозоопікет”. Імовірно, ідея використати дрозда була навіяна радянським детективом за романом Агати Крісті “Таємниця Чорних дроздів”, у якому жертві перед смертю підкинули мертвих птахів на стіл.

Фото: Партия мертвых

Фото: Партия мертвых

*

Паблік (рос.) “Медиа-партизаны” публікує нову антивоєнну творчість читачів.

Фото: Медиапартизаны

Фото: Медиапартизаны

Фото: Весна

Фото: Весна

*

Наприкінці жовтня артгрупа “Явь” зробила нову роботу “Бабуся” на підтримку незалежних ЗМІ, науковців, музикантів, письменників, акторів та багатьох інших людей, які стали жертвами тотальної цензури. “Наш твір закликає до свободи інформації, культурного обміну та необмеженого самовираження”, — розповіли художники.

Артгрупа Явь

Артгрупа "Явь"

Інше

Соціологічна організація “Левада-Центр” у жовтні з’ясовувала ставлення жителів Росії до війни в Україні. 55% опитаних вважають, що Росії та Україні слід провести мирні переговори. Ще 38% росіян дотримуються думки, що війна має тривати. Відповідаючи на запитання дослідників, які додали умову: “припинити і повернути приєднані території Україні”, владу підтримали б 16% респондентів, а виразно не схвалили б 38%.

*

У Курортному районі Санкт-Петербурга невідомі повісили біло-синьо-білий прапор на вежу стільникового зв’язку. Заборонений стяг помітили на Левашовському шосе. Біло-синьо-білий прапор — це варіант прапора Росії без червоної смуги, що символізує кров. Він став активно використовуватися після початку війни в Україні росіянами, які виступають проти вторгнення в сусідню країну.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися