MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Невинні — за ґратами, злочинці — на волі. Дайджест російських протестів

30.11.2023    доступно: in English
Наші інформ.
Щонайменше 17 убивць помилували у РФ за участь у війні. Серед них, наприклад, засуджений за убивство Ганни Політковської Сергій Хаджикурбанов. Тим часом художницю Сашу Скочиленко засудили до семи років колонії за антивоєнні цінники.

Саша Скочиленко, фото: The Village Sasha Skochilenko, photo by The Village

Саша Скочиленко, фото: The Village

Етапом слідувати не повинна!

“Війна — це смерть. Були 20-й, 21-й рік, епідемія коронавірусу, ми втратили своїх близьких — бабусь, дідусів, наставників, учителів. Ми пережили стільки болю, тривоги та жалоби, і тільки ми стали вставати на ноги, почали жити… війна. Тепер ми втрачаємо молодих людей. Знову смерть, знову горе, знову біль. І я зовсім не можу зрозуміти: навіщо війна?”. Це цитата з останнього слова петербурзької художниці Саші Скочиленко.

Її звинуватили у поширенні “фейків” про російську армію та засудили до семи років колонії. Приводом для переслідування стали антивоєнні цінники, які художниця розмістила у магазині. Люди, які прийшли 16 листопада підтримати Сашу у суді, скандували “Ганьба!” і розгорнули листівки з написом “Етапом слідувати не повинна”.

“На тлі повідомлень про масове дострокове звільнення людей, які вчинили тяжкі злочини, такі як зґвалтування та вбивства, реальне позбавлення волі для людини, в діях якої немає складу злочину та потерпілих, видається особливо несправедливим”, — йдеться у відкритому листі російських лікарів.

У Санкт-Петербурзі активіст вийшов на одиночний пікет до Єгипетського мосту з плакатом на підтримку петербурзької художниці.

У Кірові в пікет вийшли активіст Іван Жижнєвський та його дружина Анастасія. На активістів на місці проведення пікету чекала поліція. Силовики сфотографували пікетувальників, але не затримували їх. Жижнєвський подавав заявку на колективну акцію на підтримку політв’язнів, але влада не дозволила провести її. Активіст намагався оскаржити заборону, проте суд відхилив його позов. Незважаючи на це, мешканець Кірова вирішив підтримати Сашу Скочиленко.

Іван Жижнєвський та його дружина Анастасія. Фото: Горизонтальна Россия

Іван Жижнєвський та його дружина Анастасія. Фото: Горизонтальна Россия

Маю право говорити слово війна’

11 листопада калінінградська активістка Яна Дробноход вийшла на одиночний пікет на підтримку журналістки RusNews Марії Пономаренко.

Яна Дробноход, Калінінград, фото: Rus News

Яна Дробноход, Калінінград, фото: Rus News

Нагадаємо, наприкінці квітня 2022 року Марію заарештували через пости у телеграм-каналі про загиблих у Маріуполі. Під час “слідства” її направляли на стаціонарну психіатричну експертизу в Алтайській крайовій клінічній психіатричній лікарні. У лютому 2023 року Марію засудили до шести років колонії за “розповсюдження фейків” про армію та на п’ять років заборонили займатися журналістською діяльністю. У своєму останньому слові Марія заявила, що не вважає себе злочинницею. “Я маю право говорити слово ‘війна’, тому що мене судять за законами військової цензури”, — наголосила журналістка.

Марія Пономаренко, фото: Радіо Свобода

Марія Пономаренко, фото: Радіо Свобода

Пікети на підтримку журналістки Марії Пономаренко, засудженої на 6 років за статтею про військові “фейки”, пройшли і в інших містах.

Петербурзький активіст Віталій Іоффе вийшов на одиночний пікет із плакатом: “Марія Пономаренко. 6 років за правду про війну”.

Черговий пікет біля Казанського собору провів інший петербурзький активіст Дмитро Кузьмін; він простояв на Невському проспекті понад три години із плакатом “Свободу Марії Пономаренко”, після чого його затримали силовики.

У Владивостоці місцевий активіст Георгій Какабадзе провів 13 листопада одиночний пікет на підтримку Марії Пономаренко. За його словами, автомобілісти, які проїжджали повз, сигналили і висловлювали підтримку.

Інші одиночні пікети і мітинги

У Махачкалі в черговий одиночний пікет вийшов редактор видання “Чернетка” Магомед Магомедов із плакатом “Свободу журналісту Абдулмуміну Гаджієву”.

*

По всій Росії пройшли пікети та мітинги родичок мобілізованих. 13 листопада у телеграм-каналі руху за повернення мобілізованих “Шлях додому” з’явився маніфест. Одна з його вимог — повна демобілізація. Авторки документа виступають проти “формування думки, буцімто всі мобілізовані перебувають у зоні бойових дій добровільно та усвідомлено”, оскільки заклик — це примус, і відмова від нього тягне за собою відповідальність аж до кримінальної.

Фото: ОЧНИСЬ

Фото: ОЧНИСЬ

Місто говорить

Росіяни розклеюють листівки з вимогою повернути солдатів додому, виступають проти кровопролиття за допомогою вуличних графіті, проводять акцію “Забута іграшка” (іграшки з антивоєнними написами залишають у місцях масового відвідування) та поширюють антивоєнні послання на грошових купюрах.

Фото: Зеленая лента

Фото: Зеленая лента

Фото: Зеленая лента

Фото: Зеленая лента

Фото: телеграм-канал Романа Супера

Фото: телеграм-канал Романа Супера

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

*

У Москві, на Дмитрівській, з’явилося графіті з цитатою з останнього слова Саші Скочиленко.

Фото: телеграм-канал ОЧНИСЬ

Фото: телеграм-канал ОЧНИСЬ

*

Зелені стрічки — символи протесту — з’являються в різних містах РФ. Антивоєнний мирний рух “Зелена стрічка” публікує фото з Санкт-Петербурга, Тюмені та Самари, а також антивоєнні написи на будинках.

Фото: Зеленая лента

Фото: Зеленая лента

*

Молодіжний демократичний рух “Весна“ також публікує фотографії антивоєнної агітації, що продовжує з’являтися у Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Брянську, Тюмені та Уссурійську, Орську.

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

Фото: Весна

*

Проєкт руху “Весна” “Видимий протест” також публікує фотографії пропагандистських плакатів, зафарбованих червоною фарбою, з Москви та Уссурійська.

Фото: Видимый протест

Фото: Видимый протест

Диверсії та саботажі

Під Рязанню зійшли з рейок 19 вагонів товарного поїзда на перегоні Рибне. Локомотив встояв, рейки покручені. Помічник машиніста зазнав незначних травм. Пізніше з’явилася інформація, що вибух влаштували за допомогою двох СВУ, усередині кожного було понад три кілограми вибухівки в тротиловому еквіваленті. Саморобні вибухові пристрої були без дистанційного керування, їх заклали під шпали.

*

50-річний мешканець хутора Степано-Саченський Іван Свистов кинув у вікно військкомату місті Морозівську Ростовської області три пляшки з коктейлем Молотова. Але вони відскочили від сітки-рабиці, пожежа не спалахнула. Чоловіка затримала поліція.

*

9 листопада 51-річний москвич підійшов до військового комісаріату Кузьмінського району Москви і став погрожувати підірвати вибуховий пристрій. На місце викликали кінологів із собакою. Чоловіка затримали та обшукали. “Вибуховим пристроєм з таймером” виявилася домашня метеостанція, що лежала поряд із портативною колонкою. Бомби не було.

*

Двох пенсіонерок затримали під час спроби підпалу військкоматів у Свердловській області 9 листопада. Одна з них хотіла підпалити військкомат в Асбесті, але помилково підпалила ґанок поліклініки, розташованої поруч. Інша пенсіонерка намагалася підпалити військкомат у Каменську-Уральському, але силовики зупинили її.

*

24-річний житель Кабардино-Балкарії Данило К. 14 листопада намагався підпалити військкомат у місті Прохладному. Вигоріло близько метра площі. Серйозних збитків будівлі палій не завдав, сторож швидко загасив вогонь. Хлопця затримала поліція. Данило сказав, що влаштував пожежу, бо нещодавно його призвали на військову службу.

*

У Санкт-Петербурзі за підпал затримали 75-річну пенсіонерку. Як повідомляє “Фонтанка”, на камерах відеоспостереження зафіксовано спробу підпалу: жінка стояла неподалік військкомату, кинула пляшку з горючою сумішшю, але поцілила у припаркований поряд мікроавтобус. Машину загасили, а літню жінку відвезли до відділення поліції. На допиті вона нібито сказала, що влаштувала пожежу на знак протесту.

Переслідування

У СІЗО 1 листопада померла 61-річна мешканка Підмосков’я Олена Маркова, якій закидали “терористичну” статтю (яку саме — невідомо). За версією слідства, Маркова була однією з організаторок акції “Небесний полк”: нібито 9 травня вони планували запускати повітряні кульки зі шматочками фольги, з метою, ймовірно, ускладнити роботу ППО. Однак про цю акцію повідомляли виключно провладні ЗМІ.

*

7 листопада проти кіровської активістки Світлани Маріної порушили кримінальну справу за коментар про смерть Владлена Татарського у місцевій спільноті. У короткому відео вона негативно висловилася про загиблого та про те, що його фото поставили біля Вічного вогню. Марина назвала воєнкора “злочинцем, убивцею та грабіжником”, а авторів пам’ятної акції — “недоумками”.

*

Жителя Тольятті Олексія Арбузенка засудили до 6 років колонії за псування плакатів. Чоловік разом із сином кидав каміння та грудки бруду у плакати з фотографіями учасників “СВО“, встановлених уздовж дороги.

Культура

Російський гурт “Явь”, що спеціалізується на стріт-арті, створив новий плакат — роботу під назвою “Пов’язали”. На плакаті зображено пов’язану людину у військовій формі. Мотузкові візерунки на його спині складаються в перевернуту п’ятикутну зірку, яка “входить у глухий кут”. Артактивісти запропонували одне з тлумачень: кремлівські зірки, які символізують владу Путіна, заводять військових і силовиків у глухий кут, з якого дуже складно буде вибратися.

Пов’язали робота арт-групи Явь

"Пов’язали" робота арт-групи "Явь"

*

Телеграм-канал “Медіа партизани” повідомив про нову роботу “Болото” художника Михайла Маркера в Санкт-Петербурзі: “якщо слідувати за лідером, який не має голови, то наслідки неминучі”.

Стріт-арт Болото, фото: телеграм-канал Медиа партизаны

Стріт-арт "Болото", фото: телеграм-канал "Медиа партизаны"

Меморіали

У річницю звільнення Києва від німецько-фашистських загарбників активісти у Саратові поклали квіти у Парку Перемоги та біля меморіалу жертвам політичних репресій — на знак пам’яті про жертв російського вторгнення.

Саратов, фото: Весна

Саратов, фото: Весна

Інше

“Дискурс” разом із колегами з альманаху про політв’язнів “Ажур” поговорив із незрячою антивоєнною активісткою Оксаною Осадчою про одиночні акції, фемінізм та діалог із тими, хто підтримує війну. Оксана з 2021 року виходить на мітинги та одиночні пікети у Набережних Челнах. Наприкінці жовтня суд засудив дівчину до штрафу за акцію на Манежній площі з плакатом “Півтора року ганебної безглуздої війни”.

Оксана Осадча. Фото: ОВД-Инфо

Оксана Осадча. Фото: ОВД-Инфо

“Поліцейські при затриманні трохи губляться — не щодня незрячих людей затримують, тому особливо не тиснуть, спокійно чекають на захисника, не намагаються ставити провокаційні запитання. У мене під час затримання запитали, чи знаю я, що написано на моєму плакаті”, — сказала дівчина.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися