MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Війна проти незалежної культури. Дайджест російських протестів

14.12.2023    доступно: in English
Наші інформ.
21 листопада з Воронезького Камерного театру звільнили художнього керівника Михайла Бичкова за його антивоєнну позицію. Михайло Бичков — засновник цього театру.

Михайло Бичков. Фото: Радіо Свобода

Михайло Бичков. Фото: Радіо Свобода

26 лютого 2022 року серед інших театральних діячів він підписав відкритий антивоєнний лист. За словами джерела в керівництві Воронезької області, “у Бичкова не зникло бажання писати відкриті засуджувальні листи, а з боку театру не було спроб підтримати учасників СВО та членів їхніх сімей пільговими квитками”, що й спричинило звільнення. Три найкращі актриси театру — Наталія Шевченко, Тетяна Бабенкова та Яна Кузіна — залишили театр слідом за режисером.

*

Минулого тижня, 18 листопада, був звільнений інший підписант антивоєнного листа — директор Великого театру Володимир Урін.

Переслідування

У Саратові барда відправили до колонії у справі про “фейки”. 20 листопада суд міста Саратова визнав Дмитра Ляляєва винним за статтею про поширення “фейків” про російську армію та призначив йому шість місяців позбавлення волі у колонії. До цього, 11 вересня 2023 року, цей же суд виніс Ляляєву вирок за статтями про публічні заклики до “екстремізму” та демонстрацію нацистської символіки або символіки “екстремістської організації” — два роки колонії. Що саме стало приводом до порушення кримінальних справ, невідомо. При цьому в картотеці суду опубліковано чотири адміністративні справи проти Дмитра Ляляєва, зокрема про дискредитацію російської армії та про неповагу до влади, порушені у 2022 році.

*

Двірничиху із Челябінської області суд засудив до великого штрафу 400 тисяч рублів у справі про “виправдання тероризму”. Кримінальну справу проти Гульнари Бахарєвої, яка одна виховує 11-річного сина, порушили через антивоєнні коментарі у “ВКонтакте”.

*

Антивоєнного активіста Максима Липканя відправили до психіатричної лікарні по етапу через кілька слідчих ізоляторів Московської області, повідомляє ОВД-Инфо. 19-річний хлопець перебував у СІЗО у справі про розповсюдження “фейків” про російських військових. Ще у жовтні суд постановив перевести його до лікарні, за законом це мало відбутися негайно.

Місто говорить

За даними руху “Весна”, петербурзькі активісти провели партизанське розклеювання антивоєнних наліпок по всьому місту. Серед гасел “Не вмирай за Путіна”, “Прокинься народ, йде війна!” та інші.

*

Тим часом телеграм-канал “Зеленая лента” публікує основні правила безпеки при проведенні акцій.

Інфографіка: телеграм-канал Зеленая лента

Інфографіка: телеграм-канал "Зеленая лента"

Пікети та мітинги

21 листопада у Казані Данило Алімов вийшов на одиночний пікет із плакатом “Миру — мир. Ні війні”. Його затримали.


Данило Алімов, Казань. Фото: телеграм-канал Республикасы

Данило Алімов, Казань. Фото: телеграм-канал "Республикасы"

Диверсії та саботажі

Черемушкинський районний суд Москви відправив до СІЗО 22-річного студента Ібрагіма Оруджева у справі про навчання тероризму: слідство вважає, що хлопець збирався підпалити військкомат. Його затримали 10 листопада, коли він фотографував військкомат. Суд уточнює, що рішення про арешт було ухвалено, виходячи з того, що Оруджева раніше вже підозрювали за статтями про теракт та держзраду.

Онлайн-протести

Басманний районний суд Москви заочно засудив Марію Карташеву до восьми років колонії у справі про “фейки”. Приводом для кримінального переслідування став пост у її телеграм-каналі про вбивства мирних жителів у Бучі. Карташева опублікувала фотографії з Бучі, супроводивши їх текстом: “Це навіть не всі фотографії, є ще страшніше. Будь ласка, поділіться ними з близькими, які не вірять у правду”. Пост вона завершила словами “Не дозволяйте собі забувати про те, що зараз в Україні відбувається насправді”. Жінка не живе в Росії понад три роки. Про кримінальне переслідування вона дізналася від своїх рідних.

Відмова воювати

За даними, зібраними з сайтів військових судів РФ на 21 листопада 2023 року, до російських військових судів надійшла 4121 кримінальна справа про самовільне залишення частини після початку мобілізації. Військові суди виносять приблизно по 100 вироків у таких справах на тиждень. Крім 4,1 тисячі кримінальних справ про самовільне залишення частини, до судів надійшло 317 справ про невиконання наказу та 96 справ за статтею про дезертирство.

Інше


21 листопада до колонії, де перебуває Ілля Яшин (опозиційний політик, колишній муніципальний депутат, засуджений на 8,5 років колонії суворого режиму за публікацію інформації про злочини російської армії в Україні), приїхала “армійська делегація” для вербування ув’язнених на війну. Ілля почав розмову з вербувальниками: “Ваше завдання відправляти людей на смерть. А я хочу, щоби люди жили”.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися