MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські військові використовують українських військовополонених як ‘живі щити’

15.12.2023   
Марина Гарєєва
Такий випадок зафіксував безпілотник під час бойових дій під селом Роботиним у Запорізькій області. Обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження щодо порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України).

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Про імовірний воєнний злочин, скоєний представниками РФ, повідомили в Офісі Генерального прокурора.

“За попередніми даними, військовослужбовці РФ, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, під час здійснення бойових дій проти Сил оборони України на Запорізькому напрямку зухвало використовували українських військовополонених як ‘живий щит’”, — мовиться у повідомленні Офісу Генпрокурора.

Обстрілюють позиції ЗСУ за спинами військовополонених 

Українські правоохоронці почали розслідувати ймовірний воєнний злочин після того, як журналісти Радіо Свобода оприлюднили відео з дрона та проаналізували відзняте. Журналісти отримали це майже 19-хвилинне відео від українських військових. 

Відео зафіксувало, як група російських військовослужбовців рухається у напрямку позицій українських оборонців з піднятими автоматами. Попереду військових РФ ідуть беззбройні люди, які тримають руки піднятими догори. З наближенням камери оператора дрона можна побачити, що попереду російських військових прямують троє беззбройних людей. Їхні однострої суттєво відрізняються від форми озброєних російських солдатів: вони світліші за кольором і нагадують однострої ЗСУ. З огляду на це журналісти й слідчі припускають, що російські військові ведуть перед собою українських військовополонених.

На відео також зафіксовано, що російські військовослужбовці періодично стріляють з автоматів у бік українських позицій. Один з російських військових фізично прикривається українцем: ледь не впритул наближається до військовополоненого, однією рукою бере його за плече, а у другій руці тримає піднятий автомат. Інший російський військовий за кілька секунд кидає якийсь предмет, імовірно, гранату, в бік українських позицій. 

Як зазначають українські захисники, які надали це відео журналістам, ідеться про так звану “розвідку боєм”, яку використовують для виявлення вогневих засобів на позиціях ЗСУ. При цьому аби убезпечити себе від вогню Сил оборони, російські військові прикриваються військовополоненими.

Далі на відео зафіксовано бій. Поблизу групи російських військових і беззбройних військовополонених щось вибухає (імовірно, граната). Коли українські Сили оборони відкривають вогонь зі стрілецької зброї по ворожій групі, російські військові присідають, проте продовжують іти вперед під прикриттям військовополонених. Далі окупанти наближаються до ям, кущів і пагорбів, де й ховаються від вогню українських оборонців. У цей час один із військовополонених стоїть попереду них на колінах, обличчям до напрямку атаки російських військових. 

Вже за декілька секунд російський військовий стріляє з автомата у напрямку одного з військовополонених. Беззбройні військовополонені починають бігти у протилежному від позицій ЗСУ напрямку, а за ними йдуть російські солдати, які тримають дула автоматів направленими на військовополонених. Коли один із військовополонених починає швидко бігти та відривається від групи російських військових, російський солдат стріляє з автомата в його бік. За декілька секунд російський військовий здійснює ще один постріл у напрямку беззбройних військовополонених, які рятуються втечею, після цього камера дрона відʼїздить. За декілька секунд оператор безпілотника знову наводить зум — і стає видно, що тіло бійця у формі ЗСУ вже лежить на землі.

“Наразі українські військові не мають інформації про подальшу долю цих українських полонених. Бійці, які надали Радіо Свобода це відео, наголосили, що таким чином вони публічно оголошують про воєнний злочин російської армії”, — пишуть журналісти. 

Команді Радіо Свобода вдалося верифікувати відео та чітко визначити місце, де все відбувалося. “Утім, на прохання самих військових ми не вказуємо точне місце подій”, — зазначають журналісти. Натомість журналісти встановили, що на цьому напрямку окупувати українські землі намагаються російські війська 234-го десантно-штурмового полку у складі 76-ї десантно-штурмової дивізії. У ГУР підтвердили, що на даному напрямку воюють сили 234-го десантно-штурмового полку ЗС РФ.

Правовий вимір

Як зауважив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець, якщо відео підтвердиться — “це буде пряме порушення Женевських конвенцій”.

Своєю чергою голова Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко пояснив, що зафільмований епізод є порушенням 23-ї статті Третьої Женевської конвенції, яка захищає військовополонених від того, щоб їх відправляли у район, де вони потрапляють під загрозу вогню. Окрім цього, військовополонених заборонено використовувати для захисту якихось пунктів і/чи районів від військових операцій. “Але Росія не читає таких документів і не дотримується таких стандартів. Так само восьма стаття Римського уставу, яка визначає воєнні злочини, закріплює як грубі порушення Женевських конвенцій зумисні вбивства, жорстоке поводження та катування. Штовхати під автоматом на вогонь — це катування”, — казав пан Олександр журналістам Радіо Свобода.

Наразі правоохоронці проводять першочергові слідчі (розшукові) дії. Хід досудового розслідування перебуває на контролі Офісу Генерального прокурора. Саме досудове розслідування здійснюють слідчі Управління СБУ в Запорізькій області.

Загальний контекст

Хоча норми міжнародного права суворо забороняють використовувати людей як “живі щити”, а військовополонені є окремою категорією, яка перебуває під захистом міжнародного гуманітарного права, представники РФ використовують як “живі щити” і військовополонених, і цивільних заручників.

Зокрема, російські військові прикривалися мирними людьми, коли відступали з правобережжя Херсонщини й самого Херсона. Тоді цивільні заручники російських військових слугували “живим щитом” для військової техніки російської армії. Про це розповідала одна з колишніх заручниць російських військових, Ольга, правозахисникам ZMINA.

“Нами прикривали військову техніку, коли переправляли через Дніпро”, — говорила постраждала. Колишня полонена також згадувала, що окупанти заганяли на понтони російську військову техніку, а між нею пускали автозаки з мирними людьми, яких вони взяли у полон. “Було дуже страшно. Ми боялися, що, як прилетить, нас ніхто не врятує”, — ділилася Ольга пережитим.

Вона також розказувала, що російські окупанти розмістили каністри з бензином поруч із полоненими, які перебували в автозаці. Через нестерпний сморід полоненим жінкам ставало зле й вони просили відкрити вікна. Проте російські військові ігнорували прохання заручниць, допоки Ольга не почала втрачати свідомість. Тоді в жінки стався черговий серцевий напад, повідомляли правозахисники.

Харківська правозахисна група, яка документує міжнародні злочини, скоєні представниками РФ в Україні, аналізувала дані щодо використання мирних людей та цивільних об’єктів як “живих щитів”, зібрані за період з 24 лютого 2022-го до 7 лютого 2023 року на території Харківської області. За цей час ХПГ задокументувала 242 інциденти. Команда ХПГ зафіксувала найбільше таких випадків на території Куп’янського району Харківської області — 94 інциденти. 93 випадки були зафіксовані на території Ізюмського району. У Харківському районі документаторам і журналістам ХПГ вдалося зібрати відомості про щонайменше 43 випадки. У Чугуївському районі області ХПГ зафіксувала сім інцидентів, у місті Харкові була зібрана інформація про ще чотири подібні епізоди, а у Богодухівському районі області — ще про один подібний випадок. Переважна кількість задокументованих даних стосувалася саме будівель житлово-побутового призначення, а їхня кількість (192 інциденти) становила 79,3% від загальної кількості задокументованих випадків. 

При цьому, відповідно до статті 8 (2) (b) (xxiii) Римського статуту Міжнародного кримінального суду, використання присутності цивільної особи або іншої захищеної особи для захисту певних пунктів, районів або збройних сил від військових операцій є воєнним злочином. Стаття 28 Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року також однозначно визначає, що присутність будь-якої особи, яка перебуває під захистом, у будь-яких пунктах чи районах не може бути використана для захисту цих місць від воєнних операцій.

Більше про те, як російські війська використовували цивільних осіб та об’єкти замість “живих щитів”, можна почитати у матеріалі ХПГ, доступному за посиланням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися