MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Уперше в історії: США висунули обвинувачення 4 військовим, що воювали на боці РФ

08.12.2023   
Марина Гарєєва
Міністерство юстиції Сполучених Штатів звинуватило пов’язаних з російськими Збройними силами військових у викраденні та катуванні американця, який під час повномасштабного вторгнення РФ жив на Херсонщині.

Ілюстративне зображення. Генеральний прокурор США Меррік Ґарланд. Фото: twitter.com/VABVOX

Ілюстративне зображення. Генеральний прокурор США Меррік Ґарланд. Фото: twitter.com/VABVOX

Це перший випадок, коли США висунули обвинувачення щодо тих, хто скоюють воєнні злочини проти американських громадян, які перебувають в інших країнах.

Про імовірний воєнний злочин розповіло видання CNN, яке посилається на обвинувачення, а Міністерство юстиції США оприлюднило відповідний пресреліз

Як зазначено в обвинувачені, у квітні 2022-го військовослужбовці російських Збройних сил і/чи військових частин невизнаної “ДНР”, підконтрольної Кремлю, викрали американця з його дому в селі Милове, що на Херсонщині. Громадянин США, чиє ім’я не розкривають, мешкав у Миловому зі своєю дружиною-українкою з 2021 року.

Під час викрадення військові роздягли чоловіка догола, вклали обличчям на землю, зв’язали йому руки за спиною, приставили зброю до голови та побили незаконно затриманого кулаками, ногами та прикладами автоматів. Потім постраждалому дозволили вдягнутися, після чого його знову побили та проти його волі відвезли до місця, де розташовувалися російські Збройні сили і/чи військові частини невизнаної “ДНР”, підконтрольної Кремлю.

Упродовж 10 днів незаконно затриману людину утримували на російській військовій базі.

Побиття і катування

У російському полоні громадянин США зазнавав тортур і побиття.

Під час щонайменше двох “допитів” пов’язані з російськими Збройними силами військові намагалися завдати полоненому фізичних і психологічних страждань. Тоді американця також роздягали догола й жорстоко били.

Окупанти погрожували затриманому смертю: приставляли зброю до голови та ніж до горла. Представники РФ били та погрожували застрелити чоловіка. Крім цього, незаконно затриманому погрожували сексуальним насильством і торкалися полоненого відповідним чином.

Більше про катування та нелюдське поводження як організовану частину державної політики РФ можна почитати у статті ХПГ.

Коли відповіді полоненого не влаштовували військових, дехто з них вчергове погрожував вбити полоненого і знущався: пропонував виголосити останнє слово.

Невдовзі після цього представники РФ також вдавалися до імітації страти — практики, яку вони часто застосовували щодо полонених. Американця змушували лягти на землю, приставляли зброю до потилиці та стріляли повз голову. Крім цього, окупанти змушували свого бранця копати окопи для російських військових.

Як наголошують в обвинувальному акті, потерпілий не воював, тож перебував під захистом Женевської конвенції 1949 року.

Влітку 2022 року американця вдалося евакуювати з України.

Міністр внутрішньої безпеки Алехандро Майоркас зазначав, що слідчі з Міністерства внутрішньої безпеки США та ФБР опитали вцілілого, його родину та інших людей, які перебували поблизу Милового під час викрадення американця, аби ідентифікувати обвинувачених. Свідки підтвердили, що в той час, коли громадянина США утримували в полоні, територія перебувала під контролем російських Збройних сил і підконтрольних РФ військових частин невизнаної “ДНР”.

Підсудні

Згідно з обвинувальним актом, оприлюдненим 6 грудня, двоє підсудних були командирами російських Збройних сил і/чи військових частин невизнаної “ДНР”, підконтрольної Кремлю. Двоє інших підсудних мали нижчий ранг.

Слідчі ідентифікували підсудних. За їхніми даними, ідеться про Сурена Мкртчана, Дмитра Будніка, Валерія і Назара — прізвища двох останніх військових, що воювали на боці РФ, поки невідомі. Сурен Мкртчан і Дмитро Буднік були командирами, Валерій і Назар — військовими нижчого рангу.

Усіх їх обвинувачують у воєнних злочинах: незаконному позбавленні волі, нелюдському поводженні та катуваннях, а також у змові з метою скоєння воєнних злочинів. Якщо обвинувачених визнають винними, їм загрожує максимальне покарання у вигляді довічного ув’язнення.

Як відмічав Генеральний прокурор США Меррік Ґарланд під час пресконференції в Міністерстві юстиції, у викраденні брали участь командир Мкртчан, Валерій і Назар та інші співучасники. Своєю чергою Дмитро Буднік, який також був командиром, погрожував потерпілому смертю і питав про його останнє слово під час так званих “допитів”. 

Перші обвинувачення 

Генеральний прокурор США Меррік Ґарланд заявив, що це перші обвинувачення, які були висунуті за Законом США про воєнні злочини, і назвав їх “важливим кроком у притягненні до відповідальності за злочинну війну в Україні”.

“Зібрані нашими агентами докази свідчать про жорстокість, злочинність і аморальність російського вторгнення”, — казав Міністр внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркас під час пресконференції у Вашингтоні.

Своєю чергою у ФБР запевнили, що Федеральне бюро розслідувань продовжуватиме співпрацювати з внутрішніми та міжнародними партнерами, аби досягти правосуддя та притягнути до відповідальності тих, хто вчиняє подібні звірства. 

В Офісі Генпрокурора привітали роботу американських колег і пообіцяли й надалі всебічно сприяти міжнародним партнерам і надавати їм усю необхідну інформацію. 

Як зауважив Генпрокурор України Андрій Костін, “це перші в історії обвинувачення від іншої країни, яка в межах власної юрисдикції здійснює розслідування воєнних злочинів РФ”. Генпрокурор України також нагадав, що, окрім України та Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду,  24 держави здійснюють власні розслідування та збирають докази воєнних злочинів Російської Федерації.  

“Пред’явлене американською стороною обвинувачення — це історичний результат, який став можливий, у тому числі завдяки нашій системній співпраці з Міністерством юстиції США. І я щиро вдячний прокурорам Офісу Генерального прокурора та слідчим Національної поліції, які допомагали збирати належну доказову базу у цій справі”, — зауважив Костін і запевнив, “що це не останнє обвинувачення російським злочинцям від наших американських колег”.  


Раніше Харківська правозахисна група писала, як у Фінляндії та Німеччині розслідують воєнні злочини, скоєні представниками РФ в Україні. Щобільше, на початку листопада цього року федеральний уряд Німеччини схвалив законопроєкт, який запроваджує зміни у міжнародному кримінальному праві. Відповідно до законопроєкту, будуть адаптовані склади злочинів проти людяності та воєнних злочинів, до яких будуть включені “сексуальне насильство, сексуальне рабство і примусовий аборт”. Згідно з міжнародним правом, таке визнання дозволить притягати винних до відповідальності у Німеччині, навіть якщо вони вчиняли подібні злочини в інших країнах.

Як зауважувала федеральна міністерка у справах сім’ї Ліза Паус, ухвалений законопроєкт став відповідною реакцією федерального уряду Німеччини на злодіяння, вчинені під час війни РФ проти України. Міністр юстиції ФРН Марко Бушманн пояснював, що ухвалений законопроєкт посилить права постраждалих у міжнародних злочинах, полегшить німецьке судочинство за “Кодексом злочинів проти міжнародного права”, а також усуне наявні прогалини у німецькому законодавстві стосовно кримінальної відповідальності. Детальніше про зміни у міжнародному кримінальному праві та нові подання щодо злочинів, скоєних російськими командирами в Україні, які були передані до Федеральної прокуратури Німеччини, можна почитати у статті Харківської правозахисної групи. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися