Небезпека з повітря: Росія завдала ударів по цивільній інфраструктурі українських міст
“Стільки цілей одночасно на нашому моніторі, ми ще не бачили”, — заявив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Масований напад почався напередодні увечері — з атаки безпілотниками. О пів на дванадцяту ночі стало відомо, що в Одесі “шахед” врізався в багатоповерхівку, зайнялася пожежа. Згодом повітряна тривога почала розповсюджуватися областями. Ворожі дрони були зафіксовані у Київській, Кіровоградській, Черкаській, Житомирській, Рівненській, Вінницькій, Тернопільській, Львівській областях.
Дрони ворог використав для розвідки боєм перед ракетним обстрілом. Тим часом з російського військового аеродрому “Олєнья” вилетіли дев’ять стратегічних бомбардувальників ТУ-95 МС і стільки ж ТУ-22М3. Пуски ракет почалися о п’ятій ранку.
Вже за кілька хвилин пролунали перші вибухи.
Харків
Цього ранку Харків росіяни обстрілювали двома хвилями. Спочатку, о п’ятій, по місту випустили близько десяти ракет, а близько восьмої ранку ще майже стільки ж.
Згодом правоохоронці виявили 22 місця влучання російських ракет у кількох районах Харкова. Все це об’єкти цивільної інфраструктури: онкологічна лікарня, траспортне депо, складські та виробничі будівлі, пошта. Як повідомили у міськраді, внаслідок атаки в місті було пошкоджено 41 будинок, серед них — 37 житлових.
Загинули троє цивільних. Поранень зазнали 13 осіб, здебільшого постраждали працівники одного з промислових підприємств, по якому влучила ракета С-300.
Київ
У столиці впали уламки збитих ракет. 15 людей загинули. 30 осіб зазнали поранень і травмувань, 25 із них потребували госпіталізації. Всі загиблі перебували у зруйнованому складському приміщенні у Шевченківському районі. З-під завалів тут вдалося врятувати вісім осіб.
Вибуховою хвилею пошкодило станцію метро “Лук’янівська”, в якій укривалися від атаки кияни. На щастя, ніхто не постраждав. Також були пошкоджені житлові будинки та нежитлові забудови в різних районах Києва, горіли автівки.
Дніпро
Через ворожу атаку в місті загинуло шестеро людей, 28 були поранені. Серед постраждалих — півторарічний малюк. Пошкоджені будівлі торговельного центру, пологового будинку, адміністративні будівлі, багатоповерхівки, автівки.
Пацієнтки пологового будинку дивом уціліли: породіллі з немовлятами, а також вагітні жінки разом з персоналом завчасно спустилися до бомбосховища. Це зберегло їм життя і здоров’я: вибуховою хвилею у медзакладі вибито 850 вікон.
“Коли був сигнал тривоги, всі наші пацієнтки та співробітники перебували в укритті. Зранку народилися чотири дитини, вони з матерями та батьками після вибуху були евакуйовані. Також перебували 12 вагітних. Усі вони зараз вдома у доброму здоров`ї. Я впевнена, що пологовий запрацює найближчим часом, і там народжуватимуться нові українці та українки”, — розповіла завідувачка акушерського відділення Суспільному Ірина Кульбач.
Запоріжжя
На Запоріжжі загинуло щонайменше дев’ятеро людей, 13 були поранені. Серед жертв — 53-річна вчителька початкових класів. Внаслідок повітряної атаки було пошкоджено багатоповерховий будинок, гаражний кооператив, АЗС. Загалом російські військові завдали по місту і Запорізькому району 12 ракетних ударів.
Львів
По Львівщині росіяни цілили 14 безпілотниками та 15 ракетами. 8 дронів та 10 ракет вдалося збити ППО. Одна з ракет влучила в багатоповерхівку: загинув чоловік, 17 мешканців, серед яких дитина, були поранені. Загалом значних руйнувань зазнали 7 житлових будинків, два ліцеї, дитячий садок, інфраструктурний об’єкт, адмінбудівля та виробничі цехи підприємства.
Одеса
Одесу ворог атакував ракетами Х-101/555/55. Три з них влучили у житлові будинки. Загинуло четверо людей, отримали поранення 22 особи, серед них двоє дітей і вагітна жінка. Одна з ракет вибухнула всередині багатоповерхівки, знищивши кілька поверхів. Також зруйновано приватний будинок, критично пошкоджено триповерхову багатоквартирну будівлю. Всього пошкоджено 21 житловий будинок.
Сміла
О третій дня вибухи лунали на Черкащині: ворог обстріляв ракетами Смілу. Було пошкоджено 51 приватний будинок, десять повністю зруйновано. Травми отримали дев’ятеро осіб, серед яких — дитина, вона у лікарні.
Чому такі обстріли є злочином?
Римський Статут виділяє чотири злочини, пов’язані з обстрілами цивільних об’єктів і населення:
- умисне спрямування нападів на цивільне населення;
- умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти;
- умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам;
- умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями.
Нагадаємо, ініціатива Т4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про статистику обстрілів можна прочитати в аналітичному матеріалі на сайті T4P.