MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Харків, Київ, Павлоград: Україна пережила черговий масований обстріл

23.01.2024   
Ірина Скачко
‘’Почув сильний вибух, накрив собою дитину‘’, – розповів один із поранених харків’ян. У місті зруйновано під’їзд багатоповерхівки. Загалом по Україні було випущено 41 ракету.

Харків. фото: Національна поліція України [23 січня 2024 року]

Харків. фото: Національна поліція України

Перші вибухи пролунали о четвертій ранку в Харкові. Пізніше стало відомо, що російські військові вдарили по району житлової та цивільної забудови. Згодом керівник слідчого управління поліції Сергій Болвінов заявив: “Пошкоджені житлові будинки в приватному секторі. За попередніми даними, осколкові поранення там отримали діти, постраждала також одна жінка. В іншому районі росіяни зруйнували санаторну школу. Одна з ракет поцілила в газопровід. На місцях працюють всі служби. Також ворог обстріляв оздоровчий табір в Балаклії. Попередньо — двома ракетами С-300”.

Зруйнований під’їзд багатоповерхівки у Київському районі Харкова, 23 січня 2024 року. Фото: Національна поліція України

Зруйнований під’їзд багатоповерхівки у Київському районі Харкова, 23 січня 2024 року. Фото: Національна поліція України

О сьомій п’ятнадцять почалася нова атака. Щонайменше 12 ракетних ударів зазнали харківські райони Салтівка та селище Жуковського. Росіяни застосували системи С-300, Х-32, “Іскандери”. Станом на вечір 23 січня відомо про вісьмох загиблих, понад пів сотні поранених. Серед постраждалих — діти 10, 12, 14 і 17 років. Також поранень зазнали троє поліцейських, які брали участь у рятувальній операції. Пошкоджено 112 житлових будинків, вибито близько трьох з половиною тисяч вікон; 14 будинків залишилися без електрики, 12 — без газопостачання. Повністю зруйнований один під’їзд багатоповерхівки. Тривають рятувальні роботи. Під завалами можуть ще залишатися люди.

Наслідки удару по Салтівці, Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського [23 січня 2024 року, Харків]

Наслідки удару по Салтівці, Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

“Найбільше уражень було у Салтівському і Київському районах. Зруйновано два заклади освіти. 30 будинків досить серйозно постраждали: це і вибиті вікна, і дах, по деяких будинках є питання по конструктиву. Всім мешканцям ми пропонуємо альтернативне житло, тобто тимчасове помешкання для проживання”, — заявив очільник Харківської ОВА Синєгубов.

Пізно увечері з-під завалів зруйнованої багатоповерхівки рятувальники підняли тіло загиблої дівчинки.

Оновлено: станом на вечір 24 січня кількість загиблих у Харкові зросла до десяти осіб. Серед тих, хто втратив життя, — мама з восьмирічною дочкою.

Слід зазначити, що о сьомій росіяни били в ті ж самі місця, що й о четвертій. Суспільне опублікувало інтерв’ю з пораненим харків’янином Євгеном Мозговим, у якого під час обстрілу вночі впала люстра, а вранці будинок було сильно пошкоджено. “Був сильний вибух. Я отримав удар і накрив дитину. У мене чимось плече пробите. Я поїду в лікарню, бо моя родина там. Дружина також постраждала, її вже зашили, все гаразд, але з лікарні поки не випускають”, — каже Євген. Він запевняє, що поблизу не було жодних військових цілей. 

Оновлено: о десятій вечора росіяни втретє завдали ракетного удару по Харкову. Постраждало середмістя та Холодногірський район. Пошкоджені Академія правових наук, гуртожиток юридичного університету, кав’ярні, житлові та офісні будинки. Дев’ятеро людей дістали поранень.

Над Києвом о сьомій ранку сили протиповітряної оборони знищили майже два десятки цілей. У Святошинському районі горіли автівки, уламками було зруйновано кілька балконів, спалахнули пожежі.

Також через падіння уламків у Солом’янському районі загорілися кілька квартир. Обстрілом пошкоджено спорткомплекс та гуртожиток “Укрзалізниці”.

“Одну людину поранено. Наразі на місці працюють вибухотехніки та ДСНС. Щодня на “Локомотиві” тренується понад півтисячі дітей залізничників та з тимчасово переміщених родин, зокрема з Маріуполя, Мелітополя, Херсона... На щастя, в момент події дітей на території комплексу не було”, — йдеться в повідомленні Укрзалізниці.

Зруйнований спорткомплекс у Києві. Фото: фейсбук Укрзалізниці

Зруйнований спорткомплекс у Києві. Фото: фейсбук Укрзалізниці

У гуртожитку мешкали понад 100 людей. Більшість із них ховалися в укритті. “У сховищі врятувались понад 60 дітей, але поранені все одно є. Двох дітей забрала швидка. Постраждали ті, хто не встиг дійти до укриття”, — цитує Суспільне місцевого мешканця.

У Печерському районі горіла нежитлова двоповерхівка. Загалом у столиці постраждали 22 людини, з них четверо дітей.

У Павлограді російською ракетою було пошкоджено вісім багатоповерхівок, інфраструктуру, дві школи. Загинула одна жінка.

Руйнування у Павлограді, фото: Дніпропетровська ОДА

Руйнування у Павлограді, фото: Дніпропетровська ОДА

Тим часом російське військове керівництво відзвітувалося, що масованим обстрілом 23 січня вони “досягли своєї цілі”. В телеграм-каналі Міноборони РФ йдеться, що вони буцімто завдавали ударів високоточною зброєю великої дальності по “об'єктах військово-промислового комплексу України, що виробляють ракети та їхні складники, боєприпаси, а також вибухові речовини”.

Чому такі обстріли є злочином?

Римський Статут виділяє чотири злочини, пов’язані з обстрілами цивільних об’єктів і населення:

  • умисне спрямування нападів на цивільне населення;
  • умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти;
  • умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам;
  • умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями.

Нагадаємо, ініціатива Т4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про статистику обстрілів можна прочитати в аналітичному матеріалі на сайті T4P.

 Поділитися