Харків, Київ, Павлоград: Україна пережила черговий масований обстріл
Перші вибухи пролунали о четвертій ранку в Харкові. Пізніше стало відомо, що російські військові вдарили по району житлової та цивільної забудови. Згодом керівник слідчого управління поліції Сергій Болвінов заявив: “Пошкоджені житлові будинки в приватному секторі. За попередніми даними, осколкові поранення там отримали діти, постраждала також одна жінка. В іншому районі росіяни зруйнували санаторну школу. Одна з ракет поцілила в газопровід. На місцях працюють всі служби. Також ворог обстріляв оздоровчий табір в Балаклії. Попередньо — двома ракетами С-300”.
О сьомій п’ятнадцять почалася нова атака. Щонайменше 12 ракетних ударів зазнали харківські райони Салтівка та селище Жуковського. Росіяни застосували системи С-300, Х-32, “Іскандери”. Станом на вечір 23 січня відомо про вісьмох загиблих, понад пів сотні поранених. Серед постраждалих — діти 10, 12, 14 і 17 років. Також поранень зазнали троє поліцейських, які брали участь у рятувальній операції. Пошкоджено 112 житлових будинків, вибито близько трьох з половиною тисяч вікон; 14 будинків залишилися без електрики, 12 — без газопостачання. Повністю зруйнований один під’їзд багатоповерхівки. Тривають рятувальні роботи. Під завалами можуть ще залишатися люди.
“Найбільше уражень було у Салтівському і Київському районах. Зруйновано два заклади освіти. 30 будинків досить серйозно постраждали: це і вибиті вікна, і дах, по деяких будинках є питання по конструктиву. Всім мешканцям ми пропонуємо альтернативне житло, тобто тимчасове помешкання для проживання”, — заявив очільник Харківської ОВА Синєгубов.
Пізно увечері з-під завалів зруйнованої багатоповерхівки рятувальники підняли тіло загиблої дівчинки.
Слід зазначити, що о сьомій росіяни били в ті ж самі місця, що й о четвертій. Суспільне опублікувало інтерв’ю з пораненим харків’янином Євгеном Мозговим, у якого під час обстрілу вночі впала люстра, а вранці будинок було сильно пошкоджено. “Був сильний вибух. Я отримав удар і накрив дитину. У мене чимось плече пробите. Я поїду в лікарню, бо моя родина там. Дружина також постраждала, її вже зашили, все гаразд, але з лікарні поки не випускають”, — каже Євген. Він запевняє, що поблизу не було жодних військових цілей.
Над Києвом о сьомій ранку сили протиповітряної оборони знищили майже два десятки цілей. У Святошинському районі горіли автівки, уламками було зруйновано кілька балконів, спалахнули пожежі.
Також через падіння уламків у Солом’янському районі загорілися кілька квартир. Обстрілом пошкоджено спорткомплекс та гуртожиток “Укрзалізниці”.
“Одну людину поранено. Наразі на місці працюють вибухотехніки та ДСНС. Щодня на “Локомотиві” тренується понад півтисячі дітей залізничників та з тимчасово переміщених родин, зокрема з Маріуполя, Мелітополя, Херсона... На щастя, в момент події дітей на території комплексу не було”, — йдеться в повідомленні Укрзалізниці.
У гуртожитку мешкали понад 100 людей. Більшість із них ховалися в укритті. “У сховищі врятувались понад 60 дітей, але поранені все одно є. Двох дітей забрала швидка. Постраждали ті, хто не встиг дійти до укриття”, — цитує Суспільне місцевого мешканця.
У Печерському районі горіла нежитлова двоповерхівка. Загалом у столиці постраждали 22 людини, з них четверо дітей.
У Павлограді російською ракетою було пошкоджено вісім багатоповерхівок, інфраструктуру, дві школи. Загинула одна жінка.
Тим часом російське військове керівництво відзвітувалося, що масованим обстрілом 23 січня вони “досягли своєї цілі”. В телеграм-каналі Міноборони РФ йдеться, що вони буцімто завдавали ударів високоточною зброєю великої дальності по “об'єктах військово-промислового комплексу України, що виробляють ракети та їхні складники, боєприпаси, а також вибухові речовини”.
Чому такі обстріли є злочином?
Римський Статут виділяє чотири злочини, пов’язані з обстрілами цивільних об’єктів і населення:
- умисне спрямування нападів на цивільне населення;
- умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти;
- умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам;
- умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями.
Нагадаємо, ініціатива Т4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про статистику обстрілів можна прочитати в аналітичному матеріалі на сайті T4P.