MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Старі стратегії РФ у новому році

02.01.2024   
Марина Гарєєва
Зранку 2 січня в низці міст України лунали потужні вибухи. В другий день нового року російські війська атакували Київ і Київську область, під масованим ракетним ударом опинився і Харків, РФ обстріляла й інші міста України. Що наразі відомо про черговий обстріл РФ — у статті ХПГ.

2 січня 2024 року. Фото: ДСНС України.

2 січня 2024 року. Фото: ДСНС України.

Новина може оновлюватися та доповнюватися.

Російська атака уранці 2 січня: Київ та Харків під ударом

О 5:33 в Києві та інших регіонах України була оголошена повітряна тривога у зв’язку з пуском ракет літаками російської стратегічної авіації. Ракетній атаці РФ передував запуск “шахедів”. Загалом у ніч проти 2 січня 2024 року російські війська випустили 35 ударних дронів, а Повітряні сили України повідомили про знищення усіх БпЛА.

Через російську атаку постраждали десятки людей, а одна киянка загинула в кареті швидкої допомоги. “Одна постраждала з будинку в Соломʼянському районі, жінка похилого віку, померла в кареті швидкої. 27 постраждалих госпіталізовані”, — розповідав мер Києва Віталій Кличко. Наразі відомо про ще одну загиблу людину.

За даними міської влади, вже йдеться про 49 поранених, з яких госпіталізували 43 людини. Зокрема, шпиталізували 2-річного хлопчика та його батьків, які отримали поранення через потрапляння уламків ракети у квартиру.

Оновлено:

Станом на 8 січня кількість жертв зросла до трьох людей. Як повідомив Віталій Кличко, у лікарні помер один із поранених унаслідок російської атаки 2 січня. Міський голова розповів, що станом на 8 січня у медзакладах столиці перебувають 22 людини. Усіх їх госпіталізували після ракетних ударів російських військ по Києву 29 грудня та 2 січня. Один із потерпілих перебуває у тяжкому стані.

2 січня 2024 року. Наслідки російської ракетної атаки в одному з районів Києва. Фото: Дарина Коломієць / “Суспільне”.

2 січня 2024 року. Наслідки російської ракетної атаки в одному з районів Києва. Фото: Дарина Коломієць / “Суспільне”.

Як повідомляли у КМВА, “силами та засобами протиповітряної оборони було уражено усі БпЛА ‘Shahed’ та понад шість десятків ракет Х-101/Х555Х-55 та десяток Х-47М2 ‘Кинджал’”. Остаточну кількість і тип ворожих ракет нададуть Повітряні сили, додали у КМВА та зауважили, що загалом повітряна атака РФ тривала майже шість годин.

Спершу Росія запустила на Київ приблизно 15 “шахедів”. Після цього понад 15 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС запустили крилаті ракети Х-101/Х555Х-55, що летіли групами та хвилями. У той самий час, як на Київ летіли російські ракети, понад десять літаків Міг-31К запустили по столиці аеробалістичні ракети “Кинджал”, зазначали у КМВА.

Унаслідок масованої ракетної атаки на Київ були пошкоджені житлові будинки та інфраструктура. Сильно постраждав Солом’янський район міста, де загорілися багатоповерхові житлові будинки. Вогонь заблокував людей на поверхах, тож працівники ДСНС звільняли мирних киян, які опинилися у пастці. Так, рятувальники деблокували щонайменше 17 та евакуювали понад сотню людей.

У КМВА також озвучили наслідки ракетної атаки РФ по низці районів Києва:

  • у Деснянському районі загорівся супермаркет;
  • у Дарницькому районі були пошкоджені нежитлові приміщення;
  • у Голосіївському та Шевченківському районах міста зафіксували падіння решток на відкриту територію;
  • у Печерському районі рештки впали на дах житлової 9-поверхівки, а також на багатоповерховий і приватний будинки;
  • в Оболонському районі загорівся житловий будинок, а рештки впали на територію нежитлової забудови та складських приміщень;
  • у Святошинському районі рештки впали на нежитлову забудову;
  • у Подільському районі виникло загоряння на території ринку. Пошкоджень зазнали газова труба й магістралі водопостачання. Також зайнялися приблизно шість автівок, а рештки впали на нежитлову забудову. Окрім цього, у Подільському районі міг зайнятися житловий будинок. Наразі інформацію перевіряють.

Дані оперативного зведення оновлюються та уточнюються, зауважили в телеграм-каналі КМВА.

Близько 7:30 російські війська також завдали ударів по центральній частині Харкова. Зокрема, вибухи пролунали у Шевченківському районі міста, зазначав керівник Харківської ОВА Олег Синєгубов. За його інформацією, з-поміж іншого Російська Федерація застосувала балістичні ракети. Через російську атаку 2 січня у Харкові постраждали понад 40 людей, загинула 91-річна жінка. Як зазначав голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, наразі встановлюють дані загиблої. Атакувавши Харків, Росія пошкодила житлові будинки та іншу цивільну інфраструктуру. Також постраждали автомобілі, зайнялися пожежі, перераховував Синєгубов.

2 січня 2024 року. Шевченківській район Харкова, Проспект Незалежності. Фото: Олександра Новосел / “Суспільне Харків”.

2 січня 2024 року. Шевченківській район Харкова, Проспект Незалежності. Фото: Олександра Новосел / “Суспільне Харків”.

Як повідомляв керівник поліції Харківщини Володимир Тимошко, у Шевченківському районі Харкова були зафіксовані чотири влучання. При цьому РФ вдарила по місцях, де немає військових об’єктів, наголошував Тимошко.

Як зазначав Синєгубов, спочатку було відомо про 44 людини, які зазнали поранень. “Серед них п’ятеро дітей: три хлопчики — віком дев’яти років; дівчатка — шість і 13 років. У потерпілих дітей — вибухові травми, забої, акубаротравми, гострі реакції на стрес. Також поранень зазнали 24 жінки віком від 19 до 84 років і 15 чоловіків — від 24 до 60 років”, — писав Олег Синєгубов. Вже о пів на 12 дня стало відомо про 45 поранених.

2 січня 2024 року, Харків. Наслідки російського удару на вулиці Бакуліна. Фото: Олександра Новосел / “Суспільне Харків”.

2 січня 2024 року, Харків. Наслідки російського удару на вулиці Бакуліна. Фото: Олександра Новосел / “Суспільне Харків”.

“У медзакладах Харкова перебуває 38 осіб, в тому числі: четверо дітей у легкому стані; три людини перебувають у важкому стані, з них одна літня жінка у вкрай важкому стані — перебуває в комі”, — розповідав Синєгубов.

Оновлено:

Вже 4 січня Олег Синєгубов сповістив, що у лікарні померла одна з поранених внаслідок обстрілу 2 січня. Як уточнили в обласній військовій адміністрації, це була заслужена артистка України Вікторія Тимошенко. Їй було 84 роки.

Наразі у медзакладах Харківщини залишаються 16 людей, які постраждали через обстріл 2 січня. На стаціонарному лікуванні перебуває 11 жінок і п’ятеро чоловіків, з-поміж них хлопчик дев’яти років. За даними лікарів, стан 9-річної дитини середньої тяжкості, стабільний. Хлопчик отримав мінно-вибухову травму та забійну рану м’яких тканин. У важкому стані перебуває 56-річний чоловік, якого було прооперовано. Постраждалий отримав множинні уламкові ураження. Інші пацієнти перебувають у стані середньої тяжкості у відділенні хірургії, а також серцево-судинному та офтальмологічному відділеннях, розповідав Олег Синєгубов у своєму телеграм-каналі. 8 січня стало відомо, що 56-річний чоловік помер уночі у лікарні.

Раніше голова Харківської області повідомляв про артилерійські та мінометні обстріли близько 20 населених пунктів Харківщини. Авіаційних ударів зазнали населені пункти Чугуївського та Ізюмського районів. За інформацією Харківської ОВА, унаслідок російських обстрілів напередодні без світла залишилися 20 612 абонентів у 67 населених пунктах Харківщини. Триває відновлення електропостачання.

Постраждала Київщина

Під час масованої атаки РФ зранку 2 січня під удар потрапила й Київська область. Наразі відомо про двох загиблих і понад 10 поранених, повідомляв очільник Київської ОВА Руслан Кравченко у своєму телеграм-каналі.

За оперативною інформацією, поранень зазнали щонайменше 11 людей, з-поміж них одна дитина. В Офісі Генерального прокурора уточнили, що через російську атаку на Київщині загинуло подружжя, й підтвердили, що з-поміж постраждалих є одна дитина.

Кравченко також розповів, що унаслідок падіння уламків ціла низка будинків у місті Вишневому зазнали пошкоджень. Людей евакуюють до найближчих пунктів обігріву, з потерпілими працюватимуть психологи ДСНС.

Будинок у Вишневому після російської атаки 2 січня. Фото: Руслан Кравченко / фейсбук.

Будинок у Вишневому після російської атаки 2 січня. Вулиця Київська. Фото: Руслан Кравченко / фейсбук.

У громадах пошкоджено низку приватних будинків, понад 60 автомобілів. Окрім цього, через падіння уламків сталася пожежа в недобудованій церкві, були пошкоджені декілька підприємств і складські приміщення. Ушкоджень зазнав й один з обласних медзакладів.

“Уламки засобів ураження зруйнували й пошкодили приватні житлові будинки, багатоповерхівку та автомобілі мирних мешканців у різних районах Київщини. Також пошкоджено складські приміщення та електромережі”, — зазначали в Офісі Генпрокурора. Там також підтверджували, що російська ракета поцілила в недобудований храм і капличку.

Станом на 12 годину дня відомо, що у Вишневому пошкоджено 16 приватних і 11 багатоквартирних будинків. Також постраждали школи, складські приміщення, церква, низка підприємств, понад 60 автівок і приміщення обласного реабілітаційного центру.

Вишневе. 2 січня 2024 року. Фото: Руслан Кравченко / фейсбук.

Вишневе, 2 січня 2024 року. Фото: Руслан Кравченко / фейсбук.

Третя доба роботи ППО

Як заявив Президент України Володимир Зеленський близько 11 години дня, через російську ракетну атаку уранці 2 січня вже загинули четверо людей, ще 92 людини дістали поранення. На жаль, кількість загиблих і постраждалих лише зростає.

“Уже третю добу наші воїни ППО роблять неймовірну роботу. З 31 грудня російські нелюди застосували вже близько 170 ‘шахедів’ і десятки ракет різних типів. Абсолютна більшість із них була спрямована по цивільних обʼєктах”, — писав Президент України. Володимир Зеленський також подякував партнерам, які допомагають у зміцненні повітряного щита України, та відмітив, що “це допомагає рятувати сотні життів щодня і щоночі”.

За даними Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, 2 січня українські оборонці збили всі 35 ударних безпілотників РФ і 72 з 99 російських ракет. Зокрема, сили ППО збили 10 із 10 аеробалістичних ракет Х-47М2 “Кинджал”, 59 із 70 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55, три з трьох крилатих ракет “Калібр”. Залужний зауважив, що 2 січня війська РФ повторили масовану атаку засобами повітряного нападу різних типів, як це було 29 грудня 2023 року. Росія атакувала цивільну та критичну інфраструктуру, промислові та військові обʼєкти, але основним напрямом удару був Київ, відмітив Головнокомандувач. Спочатку сили РФ атакували “шахедами” з південно-східного напрямку, а вранці застосували стратегічну авіацію.

Нагадаємо, що Президент РФ Володимир Путін обіцяв нові удари по Україні, нібито через обстріл Бєлгорода 30 грудня 2023 року. При цьому унаслідок ракетної атаки РФ по Києву 29 грудня загинули щонайменше 29 людей. У перший день нового року, третю добу поспіль, рятувальники продовжували пошуково-рятувальну операцію та знаходили тіла загиблих. Станом на 22:30 1 січня рятувальники виявили 29 загиблих.

Оновлено:

У ніч проти 3 січня у Києві померла ще одна людина, тож кількість загиблих унаслідок атаки 29 грудня сягнула 30 людей. Щонайменше 29 мирних людей отримали поранення. На жаль, згодом слідчі криміналісти Головного управління МВС виявили ще двох загиблих. Станом на сьому ранку 4 грудня на підставі проведених слідчих дій загальна кількість загиблих від ракетного удару РФ 29 грудня становить 32 людини, постраждалих — 30. 9 січня йшлося вже про 33 людини, які загинули. Як сповіщали в КМВА, тіло загиблої людини знайшли під час демонтажу конструкцій на складському приміщенні в Шевченківському районі Києва.

Знеструмлені

Масована ракетна атака РФ спричинила пошкодження в мережах “Укренерго” та обленерго в місті Києві та Київській області. Через російську атаку 2 січня виникли й проблеми з водопостачанням.

Як повідомили в Міністерстві енергетики України, через російську атаку були знеструмлені майже 260 тисяч споживачів — 259 тисяч точок обліку. У ДТЕК зауважили, що після російської ракетної атаки тимчасово відсутнє світло в частині будинків у Шевченківському, Святошинському, Голосіївському та Оболонському районах Києва. Крім цього, проблеми з енергопостачанням виникли й у низці громад Бучанського, Броварського, Вишгородського та Фастівського районів Київської області.

“Через масований ракетний обстріл у Києві пошкоджено повітряну лінію, без напруги низка підстанцій. На Київщині через обстріли знеструмлено високовольтні лінії, є відключення споживачів у Бучанському та Вишгородському районах. Також знеструмлювалося обладнання підстанції. Окрім цього, були тимчасові порушення у роботі ГЕС”, — повідомляло Міненерго у своєму телеграм-каналі.

Українські енергетики пообіцяли повернути світло, щойно це дозволить безпекова ситуація.

Станом на 13:40 вже 128 тисяч українських родин були зі світлом. Через масштаби пошкоджень, завданих російськими військами, без електроенергії досі залишаються 56 тисяч сімей у Вишгородському та Бучанському районах. Енергетики обіцяють повернути світло до 17.00.

На місцях подій працюють прокурори, слідчо-оперативні групи та екстрені служби. Інформація з приводу потерпілих та пошкоджень уточнюється.

За фактами чергової повітряної атаки РФ на Київщину українські правоохоронці розпочали кримінальне провадження за ч. 1, 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).

Удар по Запорізькій області та Херсонщині

Уранці 2 січня, о 09:30, російські військові також завдали двох авіаційних ударів керованими бомбами по місту Оріхів Запорізької області.

Про це повідомляв очільник обласної військової адміністрації Юрій Малашко.

Внаслідок російського удару було понівечено будинок і зруйновано цілий під’їзд. 75-річну жінку, яка мешкала у будинку, ушпиталили. Жінка зазнала поранень.

Минулої доби, 1 січня, під російським вогнем опинилися 25 населених пунктів Запорізької області, було зафіксовано 153 ворожі удари. РФ завдавала авіаційних ударів по Новодарівці та атакувала 27 безпілотниками Гуляйполе, Малу Токмачку, Роботине, Малинівку, Полтавку, Новодарівку та Білогір. Крім цього, ворог здійснив 125 артобстрілів по території Оріхова, Залізничного, Новоданилівки, Щербаків, Чарівного, Левадного, Преображенки, Степногірська, П’ятихаток, Плавнів, Лобкового та інших міст і сіл на лінії вогню. Загалом надходило 16 повідомлень про руйнування житлових будинків та об’єктів інфраструктури. Минулося без постраждалих, розповідав Малашко.

Окрім цього, російські війська зранку 2 січня обстріляли Білозерку Херсонської області. Поранень зазнала жінка.

1 січня під обстріл потрапив один із мікрорайонів Херсона. Як розповідала одна з мешканок міста, пошкоджень зазнала підстанція, тож люди опинилися без світла. Загалом за минулу добу російські військові 87 разів обстріляли територію правобережжя Херсонщини та випустили 466 снарядів з різного типу озброєння. Херсонську громаду обстріляли 12 разів. Під російський вогонь потрапили Херсон, Антонівка, Садове та Комишани.

Обстріли у новорічну ніч та 1 січня

У новорічну ніч російські війська застосували проти України рекордну кількість ударних безпілотників “Shahed”, більшість із яких збила українська ППО. Загалом зафіксували пуски 90 ворожих дронів, 87 із яких знищили Сили протиповітряної оборони. Крім цього, російські військові завдали удару чотирма зенітними керованими ракетами С-300 по Харківщині, а також випустили три протирадіолокаційні ракети Х-31П та одну Х-59 з тимчасово окупованих частин Херсонської та Запорізької областей України.

Унаслідок російської атаки на Одещині в новорічну ніч загинув 15-річний підліток. Також ушпиталили трьох людей із пораненнями й опіками, ще четверо людей отримали медичну допомогу на місці та продовжують лікування амбулаторно. Завідувач відділення міської лікарні Олександр Ставратій розповідав про стан однієї з постраждалих. За словами лікаря, стан пацієнтки був вкрай важким, жінка перебувала у реанімації та мала опіки 30% поверхні тіла. “У ніч з 31 грудня на 1 січня службою екстреної медичної допомоги була доставлена у важкому стані молода жінка. Госпіталізована у блок інтенсивної терапії, де перебуває по теперішній час. У неї опіки полум’ям 1-2 ступеня, [вражені] до 30% поверхні тіла, забій м’яких тканин голови середньої важкості, опіковий шок”, — казав Олександр Ставратій. 3 січня постраждалій планують зробити операцію.

1 січня 2024 року. Багатоповерхівка, пошкоджена внаслідок російської атаки по Одесі. Фото: Сили оборони Півдня України.

1 січня 2024 року. Багатоповерхівка після російської атаки по Одесі. Фото: Сили оборони Півдня України.

За даними Одеської міськради, у лікарнях міста перебувало 13 поранених внаслідок російських атак Одеси 29 грудня та у ніч проти 1 січня.

Як зазначав очільник ОВА Олег Кіпер, близько опівночі російські війська свідомо спрямували частину дронів на житлові квартали спальних районів Одеси та передмістя. Російська атака тривала кілька годин, а сили оборони збили над регіоном 28 дронів типу Shahed.

У ніч проти 1 січня Росія атакувала безпілотниками Львівську область. Уламки безпілотника влучили в музей Романа Шухевича, розташований у Білогорщі (місцевості Львова). За словами міського голови Львова Андрія Садового, будівлю повністю знищили. Як згодом повідомили у Львівському історичному музеї, більшість експонатів — близько 600 одиниць — ще раніше вивезли до безпечного місця. На жаль, згоріли стіл, крісла, фотель, фортепіано Шухевича. Також було знищено погруддя головнокомандувача УПА (авторства Михайла Черешньовського) та скульптура голови Організації українських націоналістів Степана Бандери (авторства Ярослава Троцька). Збитки оцінили у два мільйони 258 тисяч гривень. При цьому йдеться лише про збитки, які стосуються вартості будівлі. Збитки через втрачене майно ще підраховують, зазначав голова Львівської ОВА Максим Козицький.

1 січня 2024 року. Зруйнований музей Шухевича у Львові. Фото: Андрій Садовий / телеграм.

1 січня 2024 року. Зруйнований музей Шухевича у Львові. Фото: Андрій Садовий / телеграм.

Як уточнив Андрій Садовий, на Білогорщі також постраждали кілька приватних будівель: повилітали вікна та двері.

Крім цього, вночі 1 січня уламки “шахеда” впали на дах університету у Дублянах. Унаслідок цього був зруйнований дах на площі 600 квадратних метрів та перекриття на площі 120 квадратних метрів. Також були знищені п’ять вікон у будинку, де розташований факультет землевпорядкування і туризму Львівського національного університету Природокористування. Спалахнула пожежа. На щастя, рятувальники швидко загасили полум’я. 

Навчальний заклад після російської атаки. Фото: пресслужба ГУ ДСНС у Львівській області.

Навчальний заклад після російської атаки. Фото: пресслужба ГУ ДСНС у Львівській області.

“У Дублянах ударною хвилею вибито вікна в гуртожитках, лікарні, каплиці та будинках. Загалом понад 60 вікон. Також в навчальних корпусах аграрного університету знищено понад 600 метрів квадратних покрівлі та перекриття”, — зазначав Садовий.

Також у Сумській області 1 січня російський “шахед” влучив у житловий двоповерховий будинок в Есманській громаді. Унаслідок обстрілу 52-річна мешканка зазнала тяжких поранень і померла в лікарні. З-під завалів дістали тіло 40-річного чоловіка, який також не вижив. Окрім того, поранень зазнала ще одна жінка.

Будинок на Сумщині. Фото: Сумська ОВА.

Будинок на Сумщині. Фото: Сумська ОВА.

Після обіду 1 січня вибухи пролунали і в Києві. Влада повідомляла, що в столиці та в Київській області працює ППО. В Київській області минулося без влучань в обʼєкти критичної інфраструктури, однак через падіння уламків російських дронів пошкоджень зазнали кілька приватних будинків.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися