MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Окупанти не пускають експертів МАГАТЕ до реакторних залів ЗАЕС

05.01.2024   
Ірина Скачко
Експерти МАГАТЕ протягом двох тижнів не можуть отримати доступ до реакторних залів першого, другого та шостого блоків окупованої атомної електростанції.

Запорізька атомна електростанція. Світлина “Енергоатома”.

Запорізька атомна електростанція. Світлина “Енергоатома”.

“Це перший випадок, коли експерти МАГАТЕ не отримали дозволу на доступ до реакторних залів блоків, що перебувають в стані холодної зупинки. Тут розташовані активні зони реакторів і міститься відпрацьоване паливо. Команда й надалі запитуватиме цей доступ”, — йдеться в повідомленні Міжнародної агенції з атомної енергії.

Більше того, закритими для моніторингу незалежних експертів залишаються й інші частини ЗАЕС, зокрема дахи реакторів. Вихід на них мав відбутися 19 грудня, але був скасований “із міркувань безпеки”.

Очільник “Енергоатома” Петро Котін назвав недопуск експертів МАГАТЕ до реакторних залів ЗАЕС спробою росіян приховати справжню ситуацію на станції.

Він заявив, що лише український “Енергоатом” є єдиним легітимним оператором найбільшого в Європі атомного об’єкта — Запорізької АЕС, тож запорукою ядерної та радіаційної безпеки в регіоні є повернення станції під повний контроль України.

“Єдиний вихід — повна демілітаризація та деокупація ЗАЕС і прилеглих територій. Це ключова передумова для відновлення не лише ядерної безпеки, а й поваги до міжнародного права”, — наголосив Котін.

Як ми повідомляли, 26 листопада 2023-го експерти МАГАТЕ, присутні на окупованій росіянами Запорізькій атомній електростанції, почули пуски кількох ракет, ймовірно здійснені поблизу АЕС. Через хмарність команда МАГАТЕ не помітила в небі снарядів, але характерний звук вказував на те, що вони були випущені з реактивної системи залпового вогню (РСЗВ) неподалік. Як заявив тоді директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі, такі дії окупантів демонструють вкрай крихку ситуацію з ядерною безпекою та захистом на Запорізькій атомній електростанції.

У травні 2023 року стало відомо, що російські військовослужбовці укріплюють оборону навколо Запорізької АЕС і мінують навколишню територію. Про це тоді написало агентство Reuters із посиланням на працівників станції та мешканців Енергодара.

Наприкінці липня 2023-го цю інформацію підтвердила команда МАГАТЕ, яка зафіксувала протипіхотні міни на периферії майданчика ЗАЕС. У звіті, розміщеному на сайті агентства, йшлося про кілька мін, знайдених експертами у буферній зоні між внутрішнім і зовнішнім бар’єрами майданчика ЗАЕС.

Крім того, як заявляють в “Енергоатомі”, окупанти регулярно порушують умови експлуатації на ЗАЕС. Через це на станції вже сталася низка аварійних ситуацій. Так 16 листопада на 5-му енергоблоці відбувся витік реагентів з першого контуру реактора. А за два дні до цього через некомпетентність російських загарбників і працівників “Росатома” на ЗАЕС було зафіксовано частковий блекаут.

“Кожного разу ми кидаємо кубик. І якщо ми дозволимо цьому продовжуватись раз у раз — то одного дня удача відвернеться від нас”, — казав Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі 9 березня 2023 року, закликаючи до створення зони безпеки навколо Запорізької АЕС.

Російські війська захопили Запорізьку АЕС на початку повномасштабного вторгнення, вже 12 березня 2022 року окупанти оголосили, що Запорізька атомна електростанція відтепер належить “Росатому”.


У статті 56 першого додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 1977 року мовиться: “Установки і споруди, що містять небезпечні сили, а саме: греблі, дамби й атомні електростанції, — не повинні ставати об’єктами нападу навіть у тих випадках, коли такі об’єкти є воєнними об’єктами, якщо такий напад може викликати звільнення небезпечних сил і наступні тяжкі втрати серед цивільного населення… Сторони, що перебувають у конфлікті, повинні прагнути уникати розміщення будь-яких воєнних об’єктів поблизу установок або споруд”.

 Поділитися