День бабака замість години суду. Дайджест російських протестів
9 січня завершилося слухання щодо оскарження запобіжного заходу для Євгенії Беркович і Світлани Петрійчук, обвинувачених у справі про “виправдання тероризму”. Суд залишив запобіжний захід без змін: СІЗО до 10 березня. Євгенія Беркович виступила в Замоскворецькому суді Москви, прочитавши свою промову у віршах. Текстову розшифровку перформансу опублікувала політик і журналістка Марина Литвинович: “Я в Росії під слідством. І від його тенет мені за всього бажання нікуди не дітися. У мене, як і раніше, двоє хворих дітей, яких знову позбавляють дитинства. 16 років дитбудинків. Це на двох... Можна не мучити мене і не мучити їх? Просто не мучити — це вже чимало”.
Нагадаємо, режисерку Євгенію Беркович та драматургиню Світлану Петрійчук заарештували через те, що в їхній п’єсі, яка отримала одну з головних російських театральних премій, виявили “виправдання тероризму”.
Статистика
Журналісти видання “Вёрстка” досліджували дані і незалежних, і прокремлівських соціологів. Так, кількість росіян, які підтримують якнайшвидше завершення війни з Україною без досягнення так званих “цілей СВО”, вперше перевищила кількість прихильників війни “до переможного кінця”.
Крім того, росіяни вважають, що війна різко негативно впливає на їхнє життя. Це підтверджують соціологічні дослідження, які виконувалися в інтересах адміністрації президента. Джерело “Верстки” повідомило, що при цьому 80% росіян не хочуть брати участь в антивоєнних протестах. Відкрито протестувати готові лише 10% опитаних.
*
Учасники руху “Очнись!” створили сайт "Калькулятор війни", де кожен охочий може підрахувати, на що могли бути витрачені кошти, які уряд Росії витрачає на війну з Україною. Сайт генерує набір соціальних благ і цивільних об’єктів у довільному порядку.
“Влада планує спрямувати майже половину держбюджету у 2024 році на оборону і безпеку. Щонайменше 40% російських регіонів запустили нові виробництва бойових безпілотників. Ці підприємства вже випускають 2,5 тисячі апаратів на місяць і планують наростити обсяги в десятки разів. Давайте разом припустимо, куди можна було б витратити гроші”, — пишуть автори сайту.
Пікети і мітинги
6 січня в Росії відбулися акції дружин і матерів мобілізованих.
У Москві активістки руху “Шлях додому” поклали квіти до Могили невідомого солдата і вийшли на одиночні пікети біля будівель міністерства оборони, адміністрації президента РФ і Верховного суду. Жінки вийшли в білих хустках: це відсилання до руху “Матері площі Травня”, що об’єднував аргентинських жінок, які боролися за повернення своїх близьких, репресованих військовою хунтою.
З анонсу акції: “Це акція скорботи і незгоди. Скорботи за нашими загиблими воїнами і незгоди змиритися зі своєю долею. Згадаймо, для чого створювалися меморіали. Щоб зберегти пам’ять і не допустити нових трагедій”.
У Санкт-Петербурзі п’ять одягнених у білі хустки дружин і матерів мобілізованих поклали квіти до Вічного вогню на Марсовому полі. Червоні гвоздики були перев’язані білою стрічкою з написом “Жінки за життя!”.
Воронезька акція дружин мобілізованих із руху “Шлях додому” також завершилася покладанням квітів до вічного вогню.
*
Невідомий чоловік у Москві на Красній площі прокричав “Слава Україні!” і “Голоси в моїй голові на боці України!”. На відео чутно, як хтось за кадром кричить у відповідь: “Слава Росії!”. Поліція затримала активіста.
*
У Москві Сергій Козлов провів пікет на підтримку політв’язнів поруч із Могилою Невідомого Солдата в Олександрівському саду. Силовики в цивільному сфотографували плакат і склали протокол.
*
6 січня в Новосибірську пройшла серія одиночних пікетів. Рашид Заманов тримав у руках портрет журналістки Марії Пономаренко, у лютому 2023 року засудженої до шести років колонії за пост про загиблих у Маріуполі.
*
Активіст Олександр Правдін із селища Сіверське Ленінградської області вийшов на вулицю з плакатом “Свободу Володимиру Кара-Мурзі”. Пізніше він провів пікет на підтримку політв’язнів Євгенії Беркович і Світлани Петрійчук. На його плакаті цитата з промови Беркович на суді: “Як громадяни ми розраховуємо на ‘Годину суду’, але щоразу виходить День бабака”.
*
Редактор видання “Черновик” Магомед Магомедов 8 січня провів у столиці Дагестану Махачкалі черговий пікет на підтримку свого колеги Абдулмуміна Гаджиєва, визнаного “Меморіалом” політв’язнем.
Диверсії та саботажі
11 січня згоріла будівля 70-го гвардійського мотострілецького полку в місті Шалі (Чеченська республіка). Вогонь знищив усі документи всередині приміщення, а також припарковані поруч автомобілі. У це місто звозять контрактників з усієї Росії. Солдати саме цього полку в травні 2022 року відмовлялися брати участь у війні.
Переслідування
Студентку СПбДУ Дарину Козирєву відрахували після порушення в грудні минулого року адміністративної справи про “дискредитацію” через пост, де вона критикувала війну і репресивні закони. Козирєва повідомила, що ця справа стала приводом для відрахування — виш послався на пункт статуту про неприпустимість порушення законодавства Росії.
Місто говорить
10 січня в Санкт-Петербурзі активісти вийшли на артакцію. Вони розписали вкриті інеєм і снігом поверхні антивоєнними написами: “Ні війні”, “No war”, “Мир”. Малювали і пацифіки.
*
Молодіжний демократичний рух “Весна” публікує нові фотографії антивоєнної агітації з Карелії, Кургану, Петербурга і Москви.
*
Активісти руху “Зелена стрічка” провели акцію "Кров на руках", обливши пропагандистські плакати червоною фарбою — символом пролитої крові.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.