MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Норвегія відмовила ексвагнерівцю у наданні притулку

08.02.2024   
Марина Гарєєва
Про колишніх членів так званої ПВК і їхні свідчення про скоєні в Україні злочини — у статті Харківської правозахисної групи.

Андрій Медведєв.

Норвегія відмовила у наданні притулку Андрію Медведєву, який брав участь у вторгненні в Україну в складі так званої ПВК “Вагнер”. 

Про це розповідає видання Reuters та норвезька газета Dagbladet.

Як пояснив адвокат ексвагнерівця, його клієнту відмовили у притулку, бо той воював проти України у складі ПВК, яка офіційно не належить до регулярних частин російських Збройних сил. Адвокат Медведєва має намір оскаржити відмову.

У Норвегії статус біженця надається людям, яким після повернення на батьківщину загрожує смертна кара, тортури чи інше покарання. На статус біженця також можуть розраховувати військовослужбовці регулярної армії, які не несуть відповідальності за участь у бойових діях.

При цьому Медведєв може тимчасово залишитися в Норвегії, адже в Росії чоловіка можуть судити за дезертирство або вбити.

Хто такий Андрій Медведєв?

Андрій Медведєв командував першим відділенням четвертого взводу сьомого штурмового загону “Вагнера”. 

У січні 2023-го він нелегально перетнув кордон із Норвегією. 

Наприкінці 2022 року Медведєв звернувся до правозахисників Gulagu.net, котрі опублікували його звернення до керівництва Російської Федерації. Росіянин просив урятувати його від переслідування вагнерівців, які розшукували його разом зі співробітниками ФСБ і російськими силовиками.

У своєму зверненні Медведєв розповідав, що перебував на території Луганської області та брав участь у боях під Бахмутом. За словами колишнього найманця, він шкодував, що “погодився поїхати” до України. Він також скаржився, що командири без його згоди двічі продовжували чотиримісячний контракт (спочатку до шести, а потім — до восьми місяців) і віддавали “тупі накази”, тож росіянин самовільно залишив розташування.

Як стверджував Медведєв, сам він не вчиняв воєнних злочинів, але був їхнім свідком. Ексвагнерівець казав, що бачив вбивства військовополонених і цивільних, які вчиняли учасники ПВК “Вагнер”, і був готовий свідчити проти нині покійного Пригожина, який був винен у тортурах і вбивствах.

Журналісти також зазначали, що Офіс Генпрокурора України просив Норвегію допомогти в організації допиту Медведєва, проте росіянин відмовився зустрічатися зі слідчими. Як писали норвезькі медіа в лютому, Україна розглядала можливість запиту на екстрадицію росіянина.

Міжнародна злочинна організація

У лютому 2023 року Верховна Рада України визнала ПВК “Вагнер” міжнародною злочинною організацією та закликала інші країни світу вчиняти так само. На початку лютого минулого року Офіс Генпрокурора повідомив про підозру колишньому керманичу ПВК “Вагнер” Євгену Пригожину, якого згодом було вбито. Пригожина звинувачували в посяганні на територіальну цілісність і недоторканість України та веденні агресивної війни (частина третя статті 110, частина друга статті 28, частина друга статті 437 КК України).

“За даними слідства, він був наділений повноваженнями щодо вербування, підготовки та управління підлеглих йому осіб задля подальшого використання їх у бойових діях на території України. Все це відбувалось за повної підтримки чинного російського режиму”, — зазначали в Офісі Генпрокурора. Правоохоронці наголошували, що очільник ПВК “Вагнер” “безпосередньо відповідальний за тисячі воєнних злочинів”, “відкрито визнає свою роль у веденні війни проти України та з дозволу Кремля розвʼязує кадрові питання, вербуючи десятки тисяч увʼязнених”. Тоді ж правоохоронці повідомляли, що прокурори допитували й так званих “пересічних вагнерівців”, які перебували в ЄС, та “перевіряли щодо причетності до воєнних злочинів ще одного учасника ПВК, який перебуває у Норвегії”.

Своєю чергою 26 січня 2023 року Міністерство фінансів США визнало ПВК “Вагнер” транснаціональною злочинною організацією та застосувало низку санкцій. Як зазначали у Мінфіні Сполучених Штатів, так звана ПВК “Вагнер” також дестабілізувала країни Африки та повсюдно порушувала права людини. Ба більше, у 2022 році юристи з Великої Британії подали позов щодо учасників ПВК “Вагнер” за тероризм і воєнні злочини, вчинені в Україні. У квітні 2023-го французький парламент також визнав ПВК “Вагнер” терористичною організацією. У липні 2023-го Парламентська асамблея ОБСЄ визнала “Вагнер” терористичною організацією, спонсорованою Росією. “Дії ПВК ‘Вагнер’ від імені влади Росії можна обґрунтовано охарактеризувати як терористичні за характером і наміром…”, — ішлося у тексті декларації.

“Мені дали команду — я і вбив”

Те, що члени ПВК “Вагнер” вчиняли злочини в Україні, підтверджували й самі вагнерівці. Так, у квітні 2023-го колишні командири підрозділів ПВК Азамат Улдаров та Олексій Савичев зізналися, що знищували мирних мешканців Соледара та Бахмута. Відповідне відео оприлюднював проєкт Gulagu.net. На відео Улдаров і Савичев (помилувані Путіним і завербовані воювати проти України у рамках програми Пригожина, відомої як “Проєкт К”) детально розказували про розстріл українських дітей і підлітків, підрив ями, де перебувало понад пів сотні поранених полонених і так званих “500-х” (тих, хто відмовився виконувати накази й вбивати українців), “зачистку” житлових будинків й інші злочини. 

Вищезгаданий Азамат Улдаров зізнався, що отримував і виконував злочинні накази, зокрема вбивав дітей.

“Мені дали команду — я і вбив. А що мені робити залишалося?” — питав найманець.

Азамат Улдаров.

Азамат Улдаров. Скриншот з відео.

“Нам дали команду вивезти з Бахмута, з Артемівська цивільних. Я пішов їх ‘рятувати’, цих цивільних... Там були діти. Хохли. <…> Коли я зайшов у підвал — там були діти. І мені була команда — не випустити нікого, жодного. Я виконав команду — і нікого не випустив. Я поклав там усіх нах*й, з моєю групою. Моя група, ми всіх залишили там…”, — казав Улдаров. За словами вагнерівця, у підвалі було 300 — 400 людей, з них близько 40 дітей.

“Я дав команду знищити всіх. Це був великий будинок, дев’ятиповерхівка: цілий підвал, а також перший і другий поверхи були забиті [людьми] та заміновані. Я дав команду — ‘обнулити’ всіх”, — підтверджував найманець вчинені злочини. За його словами, це сталося 18 березня 2023 року в Бахмуті. Він також розповідав, як убив п’ятирічну дитину контрольним пострілом.

Улдаров казав, що вагнерівці отримували наказ знищити усіх в Соледарі та Бахмуті, і стверджував, що такі накази віддавав Пригожин. Виконуючи злочинні накази, вагнерівці вбивали мирне населення: дітей, жінок і літніх людей.

Своєю чергою Олексій Савичев зізнався, що після одного обміну полоненими їм наказали знищити всіх людей, яким виповнилося 15 років. Це відбувалося у лютому 2023 року в районі Бахмута. “Мирні жителі виходили. І був наказ: усіх, кому від 15 років і вище, — всіх одразу розстрілювати, просто без слів”. Савичев підтверджував, що тоді розстріляли від 20 до 25 людей, з яких точно було щонайменше десять 15-річних, 16-річних і 17-річних підлітків. Він також підтверджував, що люди, яких розстрілювали вагнерівці, не мали ані зброї, ані військових одностроїв.

“У нас є наказ — зачистити будинок. <…> Хто там був — мені пох*ю було”, — казав найманець і підтверджував, що під час таких “зачисток” у людей не було жодних шансів вижити. Після “зачистки” Савичев брав рацію і повідомляв, що “жодної живої людини у будинку не лишилося”.

Олексій Савичев.

Олексій Савичев. Скриншот з відео.

Савичев також розповідав, як наприкінці січня 2023 року він виконав наказ свого командира з позивним Гільгамеш і знищив кілька десятків полонених і “зрадників” з-поміж бійців ПВК у Бахмуті. За його словами, тоді тіла приблизно 60 людей скинули у велику траншею. З-поміж них були ще живі люди. Попри це Савичев та інші вагнерівці жбурнули до траншеї 30 гранат...

Нагадаємо що Президент Путін особисто підтверджував, що так звана ПВК “Вагнер” повністю фінансується з російського бюджету.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися