MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Судилища тривають: у ‘ДНР’ 33 українських воїнів відправили за ґрати на строки до 29 років

08.02.2024   
Ірина Скачко
Незаконний ‘Верховний суд’ у так званій ‘ДНР’ засудив 33 українських захисників із 36-ї бригади морської піхоти та 17-ї танкової бригади до позбавлення волі строком від 27 до 29 років у колонії суворого режиму.

Скріншот з відео російської генпрокуратури [полонені, суд]

Скріншот з відео російської генпрокуратури

Про це повідомляє Радіо Свобода із посиланням на слідчий комітет Росії. Бійців ЗСУ визнали винними “в жорстокому поводженні з цивільним населенням, убивстві з мотивів ненависті та ворожнечі, замаху на вбивство двох і більше осіб, а також у навмисному пошкодженні чужого майна загальнонебезпечним способом”.

“Слідство” запевняє, що від 24 лютого до 10 березня 2022 року вони нібито обстрілювали житлові будинки на Донеччині: у Сартані, Саханці, Талаківці, Старому Кримі, селі Заїченко і Торецьку. Бійцям закидають, буцімто вони били по цивільним з артилерії, через що загинув 17-річний хлопець.

У російському слідчому комітеті назвали лише кілька прізвищ засуджених українців: серед них — морські піхотинці 36-ї бригади ВМС Роман Шостак, Володимир Торшин, Денис Назаров, Артем Швидкой, Олександр Олійник, а також військовослужбовці 17-ї бригади Олександр Плотніков, Юрій Акімов, Сергій Палійчук, Сергій Довгалюк, Михайло Ізотов, Євген Попцов. У розповсюдженому генеральною прокуратурою Росії короткому відео видно, як полонених, зігнутих навпіл, заштовхують в клітку в залі суду.

Скріншот з відео російської генпрокуратури [полонені, суд]

Скріншот з відео російської генпрокуратури

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець вже звернувся з офіційними листами до ООН та МКЧХ із закликом зафіксувати чергові порушення норм міжнародного гуманітарного права. “Вкотре зауважу, оголошені вироки здійснюються невизнаними світовою спільнотою квазіутвореннями, і є незаконними, — зазначив Омбудсман. — Такий ‘суд’ — це порушення права на справедливий судовий процес та черговий воєнний злочин Росії. Ухвалені так званим ‘судом’ квазіутворення ‘ДНР’ вироки є грубим порушенням Третьої Женевської конвенції в частині права полонених на справедливий суд та недопущення катування, їх можна вважати воєнним злочином. Донецька область є частиною України в міжнародно визнаних кордонах, на них розповсюджується юрисдикція українських судів. Лише вони мають право здійснювати правосуддя на цій території”.

Нагадаємо, на початку січня цього року у “ДНР” до довічного ув’язнення засудили українського військовополоненого “азовця” Сергія Михайленка. Старшого кулеметника полку “Азов” окупанти звинуватили у вбивстві чотирьох цивільних, серед яких була дитина, в Маріуполі у березні 2022 року — нібито він “виконував наказ із ліквідації цивільного населення”.

1 листопада у “ДНР” до довічного ув’язнення було засуджено начальника служби радіаційного, хімічного та біологічного захисту Олега Колмичевського. Ще двоє бійців 56-ї ОМПБр — Дмитро Добровольський та Олександр Ромашин — отримали по 30, а інспектор Державної прикордонної служби України Сергій Ростовський — 27 років ув’язнення. Їх обвинуватили в розстрілі цивільних у Маріуполі. А в серпні незаконний суд у так званій “ДНР” за подібний злочин засудив до довічного ув’язнення 20-річного Василя Штирю, військовополоненого з 56-ї бригади ЗСУ.

Судилища над українськими полоненими, серед яких є й цивільні, тривають також у Росії. Як ми розповідали, в середині грудня минулого року Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону присудив 18 років колонії суворого режиму морському піхотинцю ЗСУ Антону Байдракову, а 29-річну українку Вікторію Ткаченко за обвинуваченням в участі в “терористичній спільноті” відправив на п’ять років до колонії-поселення. А в листопаді той же суд виніс вирок полоненому українському морському піхотинцю Антону Череднику — 19 років колонії суворого режиму з відбуванням перших трьох років у в’язниці. 

“Ґрати” влітку цього року підрахували, що тільки у Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону тривають суди над щонайменше 80 українськими військовими.

За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими в неволі залишаються понад вісім тисяч українців — і військових, і цивільних, місцеперебування яких було підтверджено. “Але десятки тисяч людей, і цивільних, і військовополонених, перебувають у статусі зниклих безвісти”, — заявляв нещодавно представник Коордштабу Юрій Таранюк. За свідченням звільнених з полону українців, а також за інформацією Моніторингової місії ООН з прав людини, у російській неволі людей жорстоко катують та тримають в умовах, які можна прирівняти до тортур.

 Поділитися