MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Свідка Єгови, який відмовився від призову в армію, засудили до трьох років тюремного ув’язнення

12.02.2025   
Марина Гарєєва
Більше про альтернативну службу під час російського повномасштабного вторгнення та війну РФ проти українських вірян, у тому числі й Свідків Єгови, ― у статті.

Липень 2024 року. Інші віряни прийшли підтримати пана Віталія та його дружина на суді. Світлина оприлюднена на сайті JW.ORG

Липень 2024 року. Інші віряни прийшли підтримати пана Віталія та його дружину на суді. Світлина оприлюднена на сайті JW.ORG

27 січня 2025 року Віталій Кріушенко почав відбувати трирічний тюремний термін. Як повідомили на сайті організації, він став першим Свідком Єгови, який був ув’язнений за відмову від військової служби від початку російського повномасштабного вторгнення. Про цей випадок повідомили на сайті Свідків Єгови JW.ORG, фейсбук-сторінці Свідків і на сайті Human Rights Without Frontiers (HRW).

Порушення Конституції 

У релігійній організації нагадали, що стаття 35 Конституції України гарантує право на проходження альтернативної (невійськової) служби людям, які через особисті переконання відмовляються проходити військову службу.

“Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов’язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань. У разі якщо виконання військового обов’язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов’язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою”, ― йдеться у 35 статті Конституції.

Проте попри Конституцію пана Віталія засудили й позбавили волі.

Згідно з оприлюдненою інформацією, Віталій Кріушенко отримав повістку у квітні 2024 року та просив про проходження альтернативної служби. Попри це вже у липні минулого року його визнали винним в ухиленні від військової служби та засудили до ув’язнення. Вірянин одразу ж оскаржив це рішення, проте Сумський апеляційний суд відхилив апеляцію.

Альтернативна служба в Україні під час повномасштабної війни РФ

Раніше ми писали про Віталія Алексеєнка, який відмовився від військової служби через релігійні переконання. Спочатку його також засудили, щоправда до одного року позбавлення волі, проте Верховний Суд України скасував обвинувальний вирок, а справу Алексеєнка відправили на новий розгляд.

Минулого року ХПГ також розповідала, як Бориспільський міськрайонний суд Київської області виправдав українця, якого звинувачували в ухиленні від військової служби під час мобілізації.

Харківська правозахисна група неодноразово підкреслювала, що в самому Указі Президента “Про введення воєнного стану в Україні” жодним чином не обмежується стаття 35 Конституції, яка забезпечує право проходження альтернативної служби, а отже невійськова служба має гарантуватися і під час воєнного стану. Певна прогалина в законах виникає тому, що альтернативна служба застосовується лише до строкової військової служби, яка формально відрізняється від служби в межах мобілізації.

Як зазначав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, проблеми з проходженням альтернативної служби доволі легко залагодити. Для цього достатньо додати лише одну норму в закон “Про мобілізацію”, зауважував пан Євген. “Україна в цій війні захищає не лише свій суверенітет та територіальну цілісність, а захищає своє право бути частиною Європи, де базовими цінностями є верховенство права та права людини”, — наголошував правозахисник. 

Війна Росії проти українських Свідків Єгови

У квітні минулого року ми також оприлюднювали український переклад статті Віллі Фотре, директора та співзасновника Human Rights Without Frontiers, щодо переслідування Свідків Єгови в Росії та в тимчасово окупованому Криму. Міжнародні правозахисники засуджували Росію за переслідування Свідків Єгови, що нагадували сумнозвісні репресії Свідків за радянських часів. “З незрозумілих причин Росія використовує величезні місцеві та національні ресурси для переслідування безневинних Свідків, у тому числі літніх і немічних, і часто вламується в їхні домівки рано-вранці або посеред ночі”, — казав Джаррод Лопес, прессекретар Свідків Єгови.

Вже у серпні минулого року “кілька груп озброєних силовиків у масках” увірвалися до помешкань кримських Свідків Єгови, які мешкали у селищах Роздольне й Сінокісне та в Алушті. Силовики поводилися вкрай грубо, погрожували та завдали ушкоджень щонайменше одному вірянину.

У жовтні 2024-го представники РФ обшукали ще щонайменше 10 вірян. Тоді ж російські окупанти порушили кримінальну справу проти 53-річного Віталія Бурика, якого звинувачували в організації діяльності “екстремістської організації”. Як сповіщали в Європейській асоціації “Свідків Єгови”, “вірянин провів два дні в ізоляторі тимчасового тримання, після чого його помістили під домашній арешт”. За інформацією асоціації, станом на той час щонайменше 30 вірян в тимчасово окупованому Криму зазнали кримінального переслідування за віру за останні сім років.

На жаль, це була неостаточна кількість. Вже у січні 2025-го стало відомо, що підконтрольний Кремлю “Гагарінський районний суд Севастополя” засудив двох Свідків Єгови — Віктора Кудінова та Сергія Жигалова — до шести років колонії. Вірян також звинуватили в організації діяльності “екстремістської організації”. 14 січня 2025 року це рішення оголосив “суддя” Сергій Коротун. Як зазначали в Європейській асоціації “Свідків Єгови”, Коротун визнав “екстремізмом” проведення дозволених законом богослужінь…

Нагадаємо, що, згідно з міжнародним гуманітарним правом, Російська Федерація не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованих територіях України. Переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, є порушенням статті 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону). 

‘Де Путін, там закінчується релігійна свобода’

Цього січня у МЗС повідомляли, що від початку повномасштабного вторгнення РФ російські загарбники вбили 67 служителів українських церков і релігійних організацій. Як зазначала докторка релігієзнавства, професорка Інституту філософії НАН України та Президентка Української асоціації релігієзнавців Людмила Филипович, “викрадення, катування та позасудові страти священників і вірян різних церков супроводжують російську агресію проти України з 2014 року”.

“Чи все ідеально зі свободою віросповідання на підконтрольній українській владі території України? Ні, проблеми є, наприклад альтернативна служба, але фундаментальні права віруючих і релігійних громад забезпечуються, релігійні свободи гарантуються”, — казала Филипович на вебінарі, організованому круглим столом щодо свободи релігії та переконань, 11 грудня 2024 року у Брюсселі.

Проте якщо говорити про тимчасово окуповані території України, які перебувають під контролем РФ, там “фактично знищена релігійна свобода”, а віряни змушені приватно молитися та таємно зустрічатися. “Де Путін, там закінчується релігійна свобода”, — підсумовувала Филипович.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися