MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Християни та митці проти війни. Дайджест російських протестів

16.02.2024   
Наші інформ.
Подружжю художників з Ленінградської області загрожує п’ять років тюрми за розповсюдження листівок. Протоієрея Олексія Умінського, який відмовився читати молитву про ‘перемогу Святої Русі’, позбавили сану.

Анастасія Дудяєва, фото: Олена Родіна

Анастасія Дудяєва, фото: Олена Родіна

Співробітники ФСБ затримали художницю Анастасію Дюдяєву та її чоловіка, ювеліра Олександра Доценка, у селищі Тайці Ленінградської області. Їм закидають статтю про заклики до тероризму через листівки з фразами українською мовою в магазині “Лента”. Суд відправив подружжя в СІЗО до 29 лютого. Їм загрожує до 5 років позбавлення волі. Минулого року Анастасія та Олександр проводили антивоєнну виставку, її зірвали поліціянти. Анастасія роками публікувала картини на підтримку політв’язнів.

Патріарх РПЦ Кирило затвердив рішення про позбавлення сану протоієрея Олексія Умінського, який відмовився читати молитву про Святу Русь. 13 січня єпархіальний суд Москви позбавив Умінського сану нібито за порушення священницької присяги: священнослужитель відмовився виконувати патріарше благословення читати молитву про “перемогу Святої Русі” на Божественній літургії.

Олексій Умінський

Олексій Умінський

Священник Башкортостанської митрополії РПЦ ієромонах Петро (Степанов) звернувся з відкритим листом до башкирського митрополита Никона (Васюкова), звинувативши його в поборах, підтримці війни з Україною і знищенні православної віри. Священник заявив, що зрікається РПЦ. На публікацію звернув увагу канал “Християни проти війни”. “Своїми діями ви занурили руки Матері по лікоть у кров українських та російських людей. Ви відвернулися від Бога і присягнули на вірність сатані. З амвона ви закликаєте до Любові, а самі підтримуєте кровопролитну бійню. Ви втратили Архієрейську благодать як будь-який Єпископ, який підтримав цю війну. Ваші обряди не дійсні доти, доки ви не покаєтеся у своїх діяннях”, — заявив ієромонах.

Ієромонах Петро (Степанов)

Ієромонах Петро (Степанов)

Місто говорить

Анонімні активісти розклеїли в Омську “передвиборчі” листівки, закликаючи голосувати “за будь-кого, крім Путіна”, щоб “жити мирно” і “без заборони абортів”. “Одного разу ви отямитеся і зрозумієте, що брали участь у грандіозному спектаклі. А метою його було ваше випробування на людяність”, — йдеться в одній із них.

Фото: Активатика

Фото: Активатика

*

“Весна” опублікувала антивоєнні листівки та графіті з Красноярська, Новосибірська, Москви та Краснодара.

Фото: Весна

Фото: Весна

*

У Санкт-Петербурзі активісти виставили сміттєві пакети з антивоєнними написами: “Ні війні”, “Це не моє сміття! Це моє місто проти війни!”, “Північна Корея наше майбутнє”, “Розруха в головах”.

Фото: Зеленая лента

Фото: Зеленая лента

Пікети та мітинги

25 січня Олександр Правдін, активіст із селища Сіверське Ленінградської області, вийшов на пікет на підтримку журналістки RusNews Марії Пономаренко. На плакаті було написано: “Ганьба! Журналістку RusNews Марію Пономаренко засудили на 6 років. За правду”. Майже рік тому суд засудив Марію Пономаренко до шести років колонії, її визнали винною в поширенні “фейків” про армію РФ. Журналістка написала в соцмережах про обстріл драмтеатру в Маріуполі.

Крім того, 27 січня на захист Марії Пономаренко провів одиночний пікет житель Новосибірська Рашид Заманов, вимагаючи її звільнення.

*

7 лютого у Москві біля станції метро “Бібліотека імені Леніна” затримали Теймураза Кордзаію, який вийшов на одиночний пікет із плакатом: “Путін — брехня, бідність, війна, санкції, репресії... втомилися вже!!!”

Фото: ОВД-Инфо

Фото: ОВД-Инфо

*

Проєкт Activatica.org, який розповідає про протестні акції по всій Росії, опублікував свою статистику за 2023 рік. Activatica зафіксувала за рік 664 акції проти війни та 1022 проти репресій.

Диверсії та саботажі

Верховний суд Республіки Адигея 26 січня засудив мешканку Майкопа Вікторію Магаріну до 4 місяців примусових робіт з утриманням із заробітної плати 10% за спробу підпалити міський військкомат. Суд встановив, що Магаріна вступила у змову з невстановленою особою і погодилася підпалити військкомат і будівлю Будинку офіцерів. Увечері 31 липня 2023 року Магаріна кинула у вікно будівлі військкомату цеглу, проте кинути туди ж пляшку з горючою сумішшю не встигла, оскільки була затримана поліціянтами.

*

Центральний окружний військовий суд засудив до 5 років колонії загального режиму жителя Челябінської області за спробу підпалу військкомату. У червні 2023 року 17-річний студент коледжу Герман К. був затриманий за спробу підпалу військкомату в місті Аша. Під час допиту він сказав, що зробив це на знак протесту проти війни в Україні.

“Шлях додому” — шлях до миру

Рух дружин мобілізованих “Шлях додому” поширюється і знаходить нових прихильниць, а риторика учасниць руху стає все більш антивоєнною. І це, напевно, привертає до їхніх акцій дедалі більше російських громадян, які виступають проти війни з Україною.

Акції проходять щосуботи о 12 годині: жінки в білих хустках покладають квіти до Могили Невідомого Солдата в Москві. На акції 3 лютого, за різними оцінками, було від 100 до 200 осіб.

З Красної площі дружини мобілізованих та їхні прихильники пішли до передвиборчого штабу Путіна на Іллінці. За підсумками акції близько 30 осіб затримала поліція, жінок не чіпали.

10 лютого акції руху “Шлях додому” пройшли в різних містах Росії. Напередодні журналісти та активісти, які брали участь у минулих акціях, отримали попередження від поліції про відповідальність за участь у “незаконних”, “неузгоджених” акціях.

У Єкатеринбурзі біля пам’ятника “Чорний тюльпан” під час покладання квітів затримали Поліну Бєроскіну, Наталю та Єлизавету Казанцеву, Івана Букіна та Альберта Якупова. Якупова заарештували на вісім діб.

Переслідування

МВС оголосило в розшук письменника Бориса Акуніна (Григорія Чхартішвілі). У грудні 2023 року проти нього порушили справу про військові “фейки” і заклики до тероризму та внесли до реєстру “іноагентів”. Під час розслідування силовики провели обшук у видавництві “Захаров”, яке видавало його книги. У театрах почали скасовувати вистави за творами Акуніна, у книжкових магазинах — прибирати його книжки з продажу. Акунін виїхав із Росії 2014 року, він не раз висловлювався проти вторгнення Росії в Україну.

*

Суд у місті Апшеронську Краснодарського краю засудив Світлану Лукашенко до штрафу за публікацію в соцмережі постів, “спрямованих на позбавлення і підрив авторитету та іміджу російської армії”.

*

Музиканту-активісту з Владивостока Сергію Тохтеєву суд призначив штраф за статтею про повторну “дискредитацію армії” за 5 антивоєнних твітів. У нього також конфіскували мобільний телефон, “з використанням якого він здійснював злочинні дії”, і заборонили займатися адмініструванням сайтів протягом трьох років. У червні 2023 року Тохтєєву висунули обвинувачення, у серпні його помістили до психіатричного стаціонару для проведення експертизи.

*

Раїсу Міхальову з Новокузнецька засудили до року і двох місяців обмеження волі. Пенсіонерку визнали винною у “вандалізмі” — у 2022 році вона залишала маркером антивоєнні написи в під’їздах. Після затримання Раїса Міхальова не відмовилася від своєї підтримки України й виступала проти війни в розмові з силовиками.

*

Від початку війни на жителів Іркутської області та Бурятії завели 115 адміністративних справ про “дискредитацію” армії. Наталя з Іркутська привела свою дитину в дитячий садок і звернула увагу на велику кількість військових іграшок там. Вихователька пояснила: у садочку “проводиться патріотичне виховання і дітям пояснюють, що їм необхідно служити в армії та воювати, щоб не боялися вмирати за батьківщину”. Наталії це не сподобалося і вона стала сперечатися з вихователями. У підсумку на неї завели справу й оштрафували.

*

32-річну жінку з міста Енгельс оштрафували, визнавши винною через пости в соцмережах за статтею про “дискредитацію російської армії”.

*

На Іллю Д. з Нижньовартовська завели кримінальну справу за статтею про повторну дискредитацію армії через коментарі, “спрямовані на дискредитацію ЗС РФ” в одній з інтернет-спільнот. Зараз Ілля Д. перебуває під підпискою про невиїзд.

*

Колишнього офіцера прикордонних військ Андрія Перевозчикова засудили до штрафу, а також йому на півтора року заборонено адмініструвати сайти в інтернеті. Перевозчикова визнали винним у справі про “повторну дискредитацію армії” та військові “фейки” за антивоєнні пости в соцмережах.

*

Колишню журналістку “Правозахисту Листівки” і Russia Today та ексфігурантку “Болотної справи” Марію Баронову оштрафували за двома статтями: про “дискредитацію російської армії” та про участь у неузгодженій публічній акції. Причиною послужила фотографія, на якій Баронова стоїть на Красній площі з сумкою з написом “Ні війні” і тримає в руці телефон із райдужним прапором на екрані. https://t.me/ovdinfolive/28417

*

Студент Санкт-Петербурзького державного університету доніс у поліцію на свою викладачку, яка в розмові з ним висловилася проти війни в Україні; її затримали силовики та склали адміністративний протокол про публічну “дискредитацію” армії через маленький український прапор на її рюкзаку (5 х 3 см).


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися