Як наука опирається тиранії. Дайджест російських протестів
За два роки війни в Україні 487 екологів та екоактивістів зазнали переслідувань, із них 74 — за антивоєнну позицію. П’ятеро отримали реальні терміни. Дослідження провели “Важливі історії” на підставі звітів щодо переслідувань екологів у Росії. Крім цього, активістам виписували штрафи, погрожували, знищували їхнє майно.
Переслідування
Автора блогу “Замітки дитячого лікаря” Сергія Бутрія заарештували на 10 діб за статтею про “розпалювання ненависті або ворожнечі” через його інтерв’ю Катерині Гордєєвій. Бутрій процитував рядок “хочеш стати хорошим росіянином — полеж в труні” з пісні (рос.) “Страна дождей” Noize MC. 28 лютого суд відхилив апеляцію.
Розповідаючи про вторгнення армії РФ до України, Бутрій сказав, що це “велике лихо”. Крім того, він згадав про свого друга, який вступив до лав української тероборони. Російська прокуратура побачила в цьому “дії, спрямовані на розпалювання ненависті або ворожнечі, а також на приниження гідності людини і групи осіб, виділеної за соціальною ознакою ‘лікарі, що розділяють цінності російського суспільства’”.
Сергій Бутрій — відомий лікар-педіатр і просвітник, у його пабліків у “ВКонтактє” — близько 230 тисяч підписників, у телеграмі — понад 110 тисяч, на фейсбуці — майже 64 тисячі.
*
Головного редактора “Нової газети” Сергія Соколова оштрафували за статтею про “дискредитацію” армії. Соколова відвезли з дому співробітники “Центру Е” і склали протокол за публікацію “Нової газети” про те, як сиріт переконують підписувати контракти з Міноборони і йти на війну.
*
До 6 років колонії заочно засудили колишнього петербурзького мундепа Бориса Романова за статтею про “фейки”. Ще 29 березня 2022 року він перед засіданням ради муніципального округу “Светлановське” висловився проти дій російської армії на території України, розповів про події в Бучі. У травні того ж року його затримали. Він 3 місяці пробув у СІЗО, потім йому змінили запобіжний захід. Відразу після звільнення Романов виїхав із Росії. Прокурор запитував для Романова 9 років колонії.
*
Суд призначив одному з наймолодших політичних в’язнів у Росії Максиму Липканю примусові заходи медичного характеру. Кримінальну справу припинено у зв’язку з “неосудністю в момент вчинення злочину”. Раніше повідомлялося, що приводом для порушення кримінальної справи стало інтервʼю активіста про війну та акції протесту, яке він дав Радіо Свобода.
*
Слідство просить 9 років колонії за статтею про “фейки” про російську армію для режисера-документаліста Всеволода Корольова. Приводом для переслідування стали його публікації в соціальній мережі “ВКонтактє” про дії російської армії в Бучі, Бородянці та Донецьку. Прокурор у своїх аргументах заявив, що Корольов називав РФ агресором під час проведення “СВО” і брав участь у “несанкціонованих мітингах” як учасник радикального руху.
*
На жителя Нижнього Тагілу Дмитра Черепкова порушили кримінальну справу про “дискредитацію” армії за коментар “Ті, хто займається окупацією, є окупантами” у соцмережі “ВКонтактє”.
*
Колишнього поліцейського Подошвелова відправили до СІЗО через антивоєнні написи, зроблені ним на стінах двох університетів і храму в Петербурзі. Його звинувачують у знищенні або пошкодженні об’єктів культурної спадщини та вандалізмі з мотивів “політичної чи іншої ворожнечі”.
*
Жителю Курська Євгену Бабіну заочно призначили шість років колонії через ролик “Ні Війні, Хлопці”, опублікований у ютуб-каналі з десятьма підписниками. Сам Бабін на засіданні не був присутній. Його оголосили у розшук.
*
“Мир і свободу громадянам Росії! Ні війні!” — вигукнув у суді журналіст Роман Іванов. Його судять за “фейки” про армію, які знайшли в його постах у телеграм-каналі (рос.) “Честное Королевское” — зокрема, за публікацію про доповідь ООН щодо Бучі. 1 березня прокурор запросив для журналіста Романа Іванова 8 років колонії. На засідання підсудний прийшов у футболці з цитатою з вірша Євгенії Беркович, яка також перебуває під слідством: “Буде весна. І цього ніхто заборонити не зможе”.
*
25-річній Поліні Євтушенко, яка публікувала у своїх соцмережах пости на підтримку України, висунули обвинувачення у 12 злочинах за 6 статтями, їй загрожує 22,5 роки колонії. Заарештували Поліну Євтушенко влітку 2023 року. Спочатку їй висунули обвинувачення в “державній зраді”, зараз інкримінують ще 6 статей — від приготування до державної зради до закликів до “екстремізму”.
*
18-річну активістку Дарину Козирєву суд взяв під варту до 25 квітня. Її визнали винною в повторній “дискредитації армії”. Активістку затримали 24 лютого 2024 року: вона наклеїла плакат на петербурзький пам’ятник Тарасу Шевченку з фрагментом його вірша “Заповіт”. Раніше Дарину вже затримували і заводили адміністративну та кримінальну справи, хоча вона ще навчалася в школі, за антивоєнні пости в соцмережах і напис на стіні “Вбивці, ви розбомбили його. Юди” на серці з написом “Маріуполь”.
*
У Ханти-Мансійську на охоронця ринку завели кримінальну справу про “дискредитацію армії” через розмову в курилці про війну. 50-річний Євген Лазутін 28 лютого під час розмови в курилці рознервувався і став вигукувати “дебіли” і “м’ясо” щодо учасників з РФ війни в Україні. Раніше суд оштрафував його за статтею про “дискредитацію армії РФ” через публікацію в соцмережі.
*
Шість років колонії суворого режиму через п’ять репостів про війну (репости про обстріл драмтеатру в Маріуполі, злочини російської армії в Бучі, ракетний удар по краматорському вокзалу, пожежу на Запорізькій АЕС) — такий вирок винесли жителю Петрозаводська Рубену Погосяну. У 2019 році Погосян розповів “Медіазоні” про тортури в петрозаводській ВК-9, де він відбував покарання. Після цього на співробітників виправної установи завели кримінальну справу.
*
Петербуржця В’ячеслава Лутора засудили до 10 років позбавлення волі. Він вів листування з можливим вербувальником “Свободної Россії”. Його звинуватили в замаху на “держзраду”, конфіденційному співробітництві з представником іноземної держави та “участі в терористичній організації”.
*
У Петербурзі затримали підозрюваного в підпалі релейної шафи. 10 лютого він підпалив релейну шафу між станціями Стрілецька і Сергієво. Справу порушили за статтею про “тероризм”.
*
Ярославця засудили до 3,5 років колонії за графіті проти війни. Його визнали винним за статтею про “вандалізм із мотивів політичної ненависті”. За версією слідчих, у червні він намалював на зупинках і будівлях графіті з написами “Ні війні”.
*
Багатодітних батьків із Череповця, Віталія Торочкова і Поліну Роотс, засудили на 13 і 9 років ув’язнення: їх визнали винними за статтями про “виправдання тероризму”, незаконне придбання та зберігання вибухівки і незаконне виготовлення вибухівки. За даними “Меморіалу”, звинувачення у виправданні тероризму вони отримали через розміщення у своїх соцмережах ролика “Паспорт РФ — ганьба і клеймо!”. На своїх сторінках у соціальних мережах вони викладали пости на підтримку України, українські національні пісні, антивоєнні та антипутінські пости.
*
Жителя Петрозаводська оштрафували за коментар на сторінці ексмера Любарського, який поїхав на війну. Блогер Трунов розкритикував Любарського за те, що він воює проти України. Заява на Трунова в правоохоронні органи надійшла з адміністрації глави Карелії.
Пікети, мітинги, антивоєнні акції
24 лютого біля пам’ятника Лесі Українці в Москві затримали пікетувальника Данила Вершиніна з плакатом “Ні війні”. Пізніше його відпустили з відділення з протоколом у справі про “дискредитацію” армії.
*
Того ж дня на Пушкінській площі в Москві затримали пікетувальницю Марину Грінберг з антивоєнним плакатом і Гліба Немитіна, який стояв поруч. Пізніше поліціянти грубо поводилися з ними у відділенні.
*
Пікет проти війни та політичних убивств пройшов у Хабаровську.
Антивоєнні гасла на прощанні з Олексієм Навальним
“Ні війні!”, “Українці — гарні люди!” — вигукували тисячі людей під час прощання з опозиціонером Олексієм Навальним. Відео транслювали багато телеграм-каналів та інформагентств. За даними опозиційних медіа, на прощанні було щонайменше 16000 осіб.
*
Листи з антивоєнними текстами залишали разом із квітами ті, хто приходив 1-3 березня попрощатися з Олексієм Навальним. Написи з’являлися на будівлях і машинах під час проходження людей до кладовища.
Місто говорить
Жителі Петрозаводська прикрасили міські скульптури пацифіками у кольорах українського прапора. Символ з’явився в кількох відомих місцях у місті, включно з деревом бажань, гарматою на набережній Онезького озера, а також скульптурою “Юність” на Палацовій алеї.
*
У Санкт-Петербурзі на зупинках і рекламних щитах розвішані листівки “9 днів немає Олексія [Навального], 9 років Бориса Нємцова, 2 роки “СВО”. Хто в тебе наступний, чудовисько?”
*
В Улан-Уде активісти вночі написали “СВО — Zло” на стінах будинків у різних районах міста.
Мешканка Челябінська розмалювала таблички з передвиборчою агітацією антивоєнними написами і повісила біля виборчої дільниці. Написи на табличках: “Путін вбивця”, “Ні війні”.
*
1 березня біля будинку Бориса Нємцова в Ярославлі місцевий житель повісив антивоєнні вірші Анни Ахматової та Євгена Євтушенка. Він також залишив звернення до співробітників Центру “Е” [“протидії екстремізму”], які руйнують меморіал Навальному і викидають квіти, з проханням: не забути “себе в смітник закинути”.
*
На стінах будинків люди пишуть червоною фарбою послання Путіну, повідомляє телеграм-канал “Стрєла”. Написи “Ні війні” і “ПТН ПНХ” помічені в Енгельсі Саратовської області, Липецьку та Брянську.
*
Інсталяція “Правда! І нічого, крім правди!” проти закону про “фейки” з’явилася в центрі Санкт-Петербурга у другу річницю ухвалення закону про кримінальну відповідальність за поширення “фейків” про збройні сили РФ. До січня 2024 року кримінальні справи за статтею порушили проти 273 громадян з антивоєнною позицією. Інсталяція у вигляді таблички з’явилася в арці одного з будинків на вулиці Правди. Вона обігрує шрифт і заголовок головної радянської газети, органу ЦК КПРС. Автори/-ки роботи невідомі.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.