MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вони б’ють по тих, хто рятує життя. Підсумки тижня

18.03.2024   
Ірина Скачко
Росія завдає ударів по медиках і рятувальниках. Комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила чергову доповідь. Омбудсман вимагає розслідувати діяльність російського Червоного Хреста. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Одеса, 15 березня 2024 року. Фото: ДСНС

Одеса, 15 березня 2024 року. Фото: ДСНС

Обстріли

• 15 березня російські військові знову атакували ракетами Одесу. Удар прийшовся по рекреаційній зоні міста. Обстріл став одним із найжорстокіших від початку повномасштабної війни: загинула 21 людина, поранення отримали 74 людини. Вдруге за місяць у місті було оголошено день жалоби. Атакою були зруйновані чотири будівлі, пошкоджена цивільна інфраструктура: щонайменше 64 приватні будинки, станція технічного обслуговування, газопровід низького тиску та пожежно-рятувальні автомобілі.

Ворог бив двічі: друга ракета ударила за двадцять хвилин після першої, коли на місці прильоту розпочалася рятувальна операція — загинули фельдшер і два рятувальники.

Одеса, 15 березня 2024 року. Фото: ДСНС

Одеса, 15 березня 2024 року. Фото: ДСНС

Російські повітряні сили сумновідомі тактикою “подвійних ударів” ще з часів війни у Сирії: вони прицільно б’ють по місцях, де розгортається рятувальна операція. Медики та співробітники ДСНС захищені міжнародними конвенціями, адже вони не беруть участі у бойових діях, а рятують людей. Але попри це схоже, що росіяни просто полюють на українських рятувальників та лікарів. Особливо це було помітно минулого тижня.

• 15 березня росіяни завдали ракетного удару ракетами С-300 по Золочеву Харківської області, знищивши приміщення гуртожитку та пункту екстреної медичної допомоги, дві автівки швидкої допомоги, а також пошкодивши місцеву лікарню. Постраждалих немає, повідомили у ХОВА.

• 17 березня росіяни обстріляли тимчасовий пункт швидкої меддопомоги у Бугаївці Вовчанської громади на Харківщині: поранень дістали фельдшер та водій швидкої. Село Бугаївка Вовчанської громади Харківської області, 17 березня 2024 року. фото: Національна поліція Харківської області

Село Бугаївка Вовчанської громади Харківської області, 17 березня 2024 року. фото: Національна поліція Харківської області

• Того ж дня війська РФ атакували балістичними ракетами Миколаїв — поранень дістали щонайменше шестеро людей. “Наразі ситуація така. Пошкоджено багато приватних будинків — вікна, дахи. Повилітали вікна і у квартирах. Пошкоджені автівки. 5 людей зазнали поранень. Більш детальні цифри повідомлю після того, як обстежимо район прильотів”, — повідомив міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич.

Миколаїв після обстрілів, 17 березня 2024 року. Фото: МВС України

Миколаїв після обстрілів, 17 березня 2024 року. Фото: МВС України

• Минулого тижня від обстрілів потерпала і Сумщина. Вночі проти 13 березня ворог поцілив “Шахедом” у багатоповерхівку в Сумах. Пошкоджено 30 квартир, з них 15 — зруйновані. 12 людей отримали поранення, п’ятьох рятувальники дістали з-під завалів.

Суми, 13 березня 2024 року. Фото: Сумська ОВА

Суми, 13 березня 2024 року. Фото: Сумська ОВА

Того ж дня росіяни обстріляли з мінометів Великописарівську громаду Охтирського району — загинув місцевий житель, дві жінки були поранені.

Протягом доби 14 березня російські військові завдали 494 удари по Сумській області: було пошкоджено 39 приватних домоволодінь, багатоповерховий будинок, автівки, аптеки, лікарня та інші об’єкти цивільної інфраструктури. Через посилення бойових дій та обстрілів у Великописарівській громаді на Сумщині минулого тижня розпочали евакуацію.

Доповідь ООН

Комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила чергову доповідь, в якій висвітлила дані про постійне та систематичне нехтування Росією прав людини і міжнародного гуманітарного права. Серед іншого йдеться про невибіркові напади російських збройних сил, що призвели до жертв серед цивільного населення, а також до руйнування та пошкодження цивільних об’єктів. “Комісія підтверджує свій попередній висновок про те, що численність таких атак свідчить про закономірність ігнорування російськими збройними силами можливого завдання шкоди цивільному населенню”, — йдеться у документі. Особливу увагу експерти приділили систематичній практиці тортур, яку росіяни застосовують щодо українських військовополонених та викрадених цивільних.

“У цій доповіді описано випадки зґвалтувань і сексуального насильства, скоєні проти жінок за обставин, в рамках яких це також прирівнюється до катувань. У ній також детально описані випадки сексуалізованих катувань та погрози зґвалтування військовополонених-чоловіків”, — кажуть в ООН.

Також Комісія оприлюднила інформацію щодо мінування, вивезення українських дітей, викрадення культурних цінностей.

На кого працює Російський Червоний Хрест?

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Міжнародної Федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця через інформацію про можливий зв’язок президента Російського Червоного Хреста (РЧХ) з пропутінською “патріотичною” організацією. Також український Омбудсман вказав на те, що співробітники РЧХ розповідають про неможливість миру з “українськими нацистами”, а також беруть участь у військових зборах та навчаннях для дітей, де розповсюджується ідеологія продовження війни проти України, використовуються символи агресії “Z”.

“Ймовірно, йдеться і про те, що РФ має за мету, щоб на ТОТ України працювали нові організації РЧХ, які фінансуватимуться з Росії, — йдеться у повідомленні на сайті Офісу Омбудсмана. — Це вчергове доводить, що окупанти готові у своїх політичних і військових цілях використовувати навіть світове ім’я гуманітарної організації!”

© Richard Juilliart / Shutterstock [Червоний Хрест, штаб-квартира]

© Richard Juilliart / Shutterstock

Дмитро Лубінець направив до Міжнародної Федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця лист, в якому вимагає, щоб такі дії були публічно засуджені, було проведене прозоре розслідування дій РЧХ, під час якого членство російської організації у міжнародній спільноті було призупинене. Якщо буде доведено, що РЧХ дійсно порушує принципи руху, — зокрема принцип “нейтральності” — Омбудсман вимагатиме, щоб організацію виключили з федерації.

Про те, як білоруський Червоний Хрест бере активну участь в  депортації українських дітей, читайте в нашій статті.

Допомога тим, хто повернувся з полону

Уряд України ухвалив Постанову “Про затвердження Порядку проведення відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів, заходів з адаптації, підтримки (супроводу) осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення”. Розробка документа тривала цілий рік. Над ним працювали експерти МОЗ України, Командування медичних сил Міністерства оборони, МВС, Мінсоцполітики, Мінветеранів. “Тепер робота з відновлення особового складу проходитиме комплексно, з наданням медичної, реабілітаційної, психологічної допомоги та соціальних послуг. Порядок пропонує унікальну модель повної діагностики, безперервний процес лікування та реабілітації”, — пояснюють у Коордштабі. Зокрема планується, що відновлення відбуватиметься за єдиними стандартами у спеціалізованих центрах та визначених МОЗ закладах охорони здоров’я. Буде пропрацьовано логістику: на переміщення пацієнтів витрачатимуть мінімум часу. За основу розроблених алгоритмів взяли натівські процедури.

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського [обмін полоненими] Photo from Volodymyr Zelensky’s telegram channel

Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

Вибори на окупованій території

Минулого тижня на тимчасово окупованих українських територіях відбулися незаконні “вибори” президента РФ. Це вже третє “голосування”, яке загарбники проводять на захоплених після повномасштабного вторгнення землях. До цього був “референдум про приєднання до Росії” та “вибори” до Держдуми. На території РФ та в окупованому Криму голосування тривало три дні — від 15 до 17 березня.

На окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей “вибори” почалися на кілька днів раніше. Російська пропаганда запевняє, що в цьому регіоні рівень підтримки Путіна склав від 88 до 95%. Про численні порушення прав людини до і під час проведення цього фарсу Харківська правозахисна група вже розповідала кілька днів тому: людям доводиться голосувати під наглядом озброєних військових, уникнути “виборів” вкрай важко.

Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

Тим часом були оприлюднені нові факти “виборчих ігор”, які влаштували окупанти. Журналісти видання “Важные истории” повідомили, що мешканців уральських міст без їхнього відома “приписали” до виборчих дільниць “ДНР” та Запорізької області. Зокрема це сталося в Єкатеринбурзі та Артемівському Свердловської області. Раніше “Важные истории” вже розповідали, що в окупованих РФ українських регіонах російська влада зареєструвала на 80% виборців більше, ніж там насправді мешкає.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів, що в місцях компактного проживання кримських татар приїхали автобуси з плакатами “пункт додаткової форми голосування”. “Це робиться для того, щоб люди не змогли уникнути голосування — представники окупаційної влади ходять вулицями та закликають голосувати”, — наголосив Рефат Чубаров.

Громадське повідомило, що на окупованій частині Запорізької області силовики закликали голосувати за своїх родичів.

Статистика війни

Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 17 березня 2024 року ініціативою зафіксовано 67020 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися