MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Не визнавати ‘фарс Кремля’

15.03.2024   
Марина Гарєєва
У той час як МЗС і Верховна Рада закликають світ не визнавати незаконні “вибори”, російські силовики обходять обійстя мешканців тимчасово окупованих територій зі зброєю. Більше про псевдовибори президента РФ на тимчасово окупованих територіях України — у статті ХПГ.

Псевдовибори на тимчасово окупованих територіях України. Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

Псевдовибори на тимчасово окупованих територіях України. Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

Звернення Верховної Ради та МЗС України 

Міністерство закордонних справ України та Верховна Рада закликали не визнавати незаконні “вибори” на ТОТ, не надсилати міжнародних спостерігачів “для участі у черговому фарсі, який Кремль видає за президентські вибори”, а також посилити усі види санкційного тиску на РФ.

Українські парламентарі ухвалили відповідне звернення до іноземних урядів, парламентів і міжнародних організацій під час пленарного засідання 14 березня. Про це повідомили в офіційному телеграм-каналі Верховної Ради.

Парламентарі наголосили, що результати незаконних і зрежисованих Кремлем “виборів” не матимуть жодної юридичної сили. Ба більше, результати псевдовиборів дадуть підстави для невизнання “обраного” у такий спосіб Президента РФ і поставлять під сумнів його правосуб’єктність на міжнародній арені.

До спільної заяви Верховної Ради України приєдналися очільники Комітетів закордонних справ Латвії, Литви, Естонії, Ірландії, Чехії, Бельгії, Данії, Італії, Ісландії, Іспанії, США, Великої Британії, Ізраїлю, Канади, Польщі, Люксембургу, Молдови, Румунії. Ще раніше, у лютому цього року, речник Євросоюзу Пітер Стано заявив, що Європейський союз не визнає результати незаконних “виборів”, які Росія проведе на тимчасово окупованих територіях України. Центральна виборча комісія України також заявляла про те, що і організація підготовки, і проведення “виборів” російського президента на тимчасово окупованих територіях України (ТОТ) є незаконними.

У МЗС наголосили, що “російська диктатура не має нічого спільного з демократією, зокрема процедурою відкритих і конкурентних виборів”, а розшукуваного Міжнародним кримінальним судом Путіна “вже 24 роки утримує при владі не вільне волевиявлення народу, а маніпуляції з Конституцією Російської Федерації, тотальна пропаганда, знищення політичної конкуренції та політичне насильство, включно зі вбивствами значущих незалежних політичних фігур”. Дипломати закликали “міжнародні медіа та публічних осіб не допомагати Кремлю в створенні ілюзії виборчого процесу та не називати цей фарс ‘виборами’, використовуючи притаманну демократичним державам термінологію”.

“Міністерство закордонних справ України наголошує, що проведення ‘виборів’ президента Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України — Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, частинах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України — є незаконним та не матиме жодних правових наслідків. Примусове залучення до участі у так званих ‘виборах’ мільйонів громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, або під примусом були переміщені на територію РФ, є так само незаконним”, — підкреслили у МЗС. Там також зауважили, що зазначене вище (разом з “відсутністю будь-яких ознак відповідності виборчої кампанії в РФ загальновизнаним демократичним принципам і стандартам проведення виборів”, а також усуненням опонентів російської влади) “ставить під сумнів об’єктивність і легітимність будь-яких результатів ‘псевдовиборів’”.

Ілюзія вибору, намальована явка та примус до голосування

Псевдовибори на тимчасово окупованих територіях України. Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

Псевдовибори на тимчасово окупованих територіях України. Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

У березні цього року британська розвідка повідомляла, що підконтрольна Кремлю окупаційна влада ТОТ — незалежно від результатів незаконних “виборів” — оголосить про високу явку, аби створити ілюзію “демократичного вибору”. При цьому буде заявлено, що переважна більшість мешканців ТОТ підтримали Президента Путіна. Такі дані оприлюднювало британське Міністерство оборони на своїй сторінці у соцмережі Х (колишньому твітері) 13 березня.

“Зусилля російських чиновників, спрямовані на те, щоб змусити населення проголосувати, посилюються. У Луганську 2600 чиновників були залучені для відвідування будинків і переконання мешканців проголосувати. Керівникам освітніх та інших державних установ наказано забезпечити явку своїх підлеглих на вибори”, — йшлося у повідомленні Міністерства оборони Великої Британії, яке посилалося на розвіддані.

У Центрі національного спротиву (ЦНС) також підтверджували, що росіяни здійснюють побудинкові та поквартирні обходи мешканців ТОТ. “Головною причиною рейдів, які окупанти проводять на ТОТ заздалегідь до ‘виборів’, стали зроблені висновки з проведення місцевого фейкового голосування у вересні 2023 року. Тоді мешканці тимчасово окупованих територій масово саботували псевдовибори: не відчиняли двері, ігнорували відвідування дільниць тощо. Відтак, окупанти вирішили провести рейди заздалегідь, аби зафіксувати будинки та квартири, де проживають люди”, — пояснювали у телеграм-каналі Центру нацспротиву 19 лютого. У ЦНС також відмічали, що так звані “члени виборчих комісій РФ” не лише роблять обходи людей, збирають інформацію та агітують брати участь у російських президентських “виборах”, а й ведуть незаконну аудіо- чи відеофіксацію розмов і під запис розпитують мешканців, чи будуть вони “голосувати”, чи знають дату “виборів” і таке інше.

У британському Міноборони також зазначали, що відсутність належного представництва, низький рівень безпеки та заходи, покликані примусити мешканців ТОТ голосувати, ще більше підривають довіру до незаконних “виборів”.

“Роз’яснювальна кампанія” у супроводі автоматів

Наприкінці лютого 2024-го стало відомо, що на тимчасово окупованій частині Запорізької області підконтрольна Кремлю адміністрація почала проводити незаконне дострокове голосування на виборах президента РФ. Про це повідомляло російське державне агентство ТАРС, що посилалося на призначену Росією представницю окупаційної адміністрації. Інформацію підтверджували і в Запорізькій обласній військовій адміністрації.

“Протягом трьох тижнів у мешканців ТОТ збиратимуть голоси в підтримку Путіна — члени ‘виборчкомів’ зі скриньками в супроводі озброєних силовиків прийдуть у кожен дім, зупинятимуть на вулицях, відвідають соціальні установи, — писала Запорізька ОВА на своїй фейсбук-сторінці 25 лютого. — З 15 по 17 березня людей зганятимуть на виборчі дільниці, щоб виконати завдання від Кремля і місцевих гауляйтерів: зібрати підтримку диктатора на рівні 94%”. В ОВА також наголошували, що результати фейкового “волевиявлення” не визнає жодна цивілізована країна світу, а участь в організації та проведенні псевдовиборів є злочином.

Тим часом псевдовибори президента РФ почалися і на окупованих частинах Херсонської області. Як повідомляли журналісти РБК-Україна, в одній тимчасово окупованій частині Херсонщини псевдовибори провели 28 і 29 лютого, а в іншій — з 1 по 3 березня. 18 лютого цього року радник мера Маріуполя Петро Андрющенко оприлюднював світлини так званого (рос.) “подомового обхода”, який нагадував відверту агітацію. Ба більше, так звана “роз’яснювальна кампанія щодо голосування”, в межах якої здійснювали обхід, відбувалася за старою російською традицією: у супроводі озброєних людей. Як зазначав Андрющенко, вочевидь люди з автоматами мали посилити “аргументацію” представників РФ... Радник мера міста зазначав, що подібні обходи стартували і в Маріуполі та районі міста з 17 лютого. 

Окупована частина Херсонщини. Такий вигляд має побудинковий обхід у ході “роз’яснювальної кампанії щодо голосування”, писав Петро Андрющенко 18 лютого.

Окупована частина Херсонщини. Такий вигляд має побудинковий обхід у ході “роз’яснювальної кампанії щодо голосування”, писав Петро Андрющенко 18 лютого.

“У період підготовки та проведення ‘виборів’ президента Росії, запланованих на 1517 березня, окупанти значно посилили адміністративно-поліцейський та контррозвідувальний режим. Це було зроблено насамперед, щоб контролювати населення та впливати на результати голосування, прикриваючись заходами безпеки”, — казали представники СБУ виданню РБК-Україна.

Фото з телеграм-каналу Петра Андрющенка.

Фото з телеграм-каналу Петра Андрющенка.

Як відзначали журналісти Радіо Свобода, у порівняння з місцевими псевдовиборами 2023-го, ця “виборча кампанія” РФ ще більш утаємничена. Так, на сайті російської Центральної виборчої комісії дані про кількість виборців на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей засекречені. Проте, як помітили журналісти, у своїх заявах члени російської ЦВК стверджують, нібито в так званих “нових російських регіонах” зареєстровано майже шість мільйонів виборців: у “ДНР” — 1 мільйон 971 тисяча виборців, в “ЛНР” — 1 мільйон 652 тисячі, в Запорізькій області — 470 тисяч, в Херсонській — 468 тисяч. Крім цього, Росія заявила, що в окупованому Криму зареєстрували 1 мільйон 478 тисяч виборців. Журналісти наголошували, що такі цифри завищені та не відображають реального стану речей. 

Правозахисник і засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський також говорив про специфіку цьогорічних псевдовиборів президента РФ. Як писав правозахисник на своїй фейсбук-сторінці 12 березня, у порівнянні з псевдовиборами у вересні 2023-го, російські окупанти утричі збільшили кількість силовиків, котрі обходять домівки людей разом із так званими “членами виборчих комісій”. Крім цього, якщо у вересні 2023-го російські силовики були вдягнені у форму, зараз вони вбралися у спеціальну амуніцію. На думку Лисянського, таким чином представники РФ намагаються чинити психологічний тиск на людей. Ба більше, “якщо людина починає відмовлятися чи сперечатися — її відразу затримують, тому кожну мобільну групу ‘членів комісій’ супроводжує додатковий екіпаж силовиків”, писав Лисянський. З огляду на все це, правозахисник вважає, що “диктаторський режим Кремля демонстративно посилює тиск” на мешканців тимчасово окупованих територій України та затримує людей за найменшу спробу висловити незгоду.

Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

Фото з фейсбук-сторінки Павла Лисянського.

Своєю чергою у Центрі національного спротиву повідомляли, що напередодні так званих “виборів” представники РФ почали активно вивчати сторінки мешканців ТОТ у соцмережах. Як розповідали у ЦНС, при окупаційних адміністраціях росіяни створили моніторингові групи, які досліджують публікації “місцевих лідерів думок” та вивчають їхні позиції. Щотижня так звані “моніторингові групи” надсилають звіт, у якому містяться дані щодо лідерів думок з різних галузей і помітки щодо тональності їхніх висловлювань. “Таким чином росіяни хочуть не допустити ‘дезінформації’ перед ‘виборами’ й заглушити [голоси] всіх незгодних”, — наголошували у Центрі нацспротиву.

Псевдовибори у вересні 2023-го 

Харківська правозахисна група писала про те, як минулого року представники РФ намагалися змусити людей “проголосувати” на псевдовиборах до місцевих “органів влади” і навіть обходили зупинки громадського транспорту у супроводі озброєних росгвардійців. Більше про методи, до яких вдавалися представники РФ торік, можна прочитати у статті “Під дулами автоматів”. Ми також писали про так званий змішаний формат торішніх псевдовиборів і “виборчі дільниці” в окупованому Криму. 

Світлина оприлюднена в телеграм-каналі нелегітимного мера Донецька Олексія Кулемзіна 4-го вересня 2023-го. Мешканці окупованого міста “голосують” у супроводі озброєних росіян.

Світлина оприлюднена в телеграм-каналі нелегітимного мера Донецька Олексія Кулемзіна 4-го вересня 2023-го. Мешканці окупованого міста “голосують” у супроводі озброєних росіян.

У червні 2023-го у Європейській комісії заявляли, що намір ЦВК Росії провести псевдовибори до місцевих “органів влади” на тимчасово окупованих територіях України порушує норми міжнародного права. Про це йшлося в заяві офіційного представника Європейської комісії Пітера Стано, який наголошував, що такі дії є нічим іншим, як “ще однією марною спробою Росії легітимізувати її незаконний військовий контроль та спробу анексії Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, а також автономної республіки Крим та міста Севастополя”. Подібне рішення РФ грубо порушує як Статут ООН, так і незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а Росія не має жодних законних підстав для таких дій на території суверенної держави, наголошував Стано, коментуючи незаконні “вибори”. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися