MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Росія воює проти звичайного життя людей’, — Президент України

22.03.2024   
Марина Гарєєва
Запорізька атомна електростанція, що перебувала на межі блекауту, пожежа на ДніпроГЕС, загиблі цивільні й знеструмлені міста — що відомо про наймасштабнішу за останній час атаку на українську енергетику.

Запоріжжя після російської атаки. Фото з телеграм-каналу Офіса Генпрокурора України.

Запоріжжя після російської атаки. Фото з телеграм-каналу Офісу Генпрокурора України.

Безпрецедентна кількість ракет

У ніч проти 22 березня російські війська завдали комбінованого ракетно-дронового удару та атакували обєкти енергетичної інфраструктури України. Як розповіли в командуванні Повітряних сил ЗСУ, усього російські війська використали 151 засіб повітряного нападу.

Російська Федерація запустила 63 ударні БпЛА типу “Shahed-136/131” з Приморсько-Ахтарська, 40 крилатих ракет Х-101/Х-555 із 13 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з акваторії Каспійського моря та п’ять крилатих ракет Х-22 із п’яти бомбардувальників Ту-22М3 в Ростовській області РФ. 

Крім цього, терористична держава випустила 12 балістичних ракет типу “Іскандер-М” з Бєлгородської області РФ і тимчасово окупованого Криму. Сім аеробалістичних ракет Х-47М2 типу “Кинджал” атакували Україну з десяти МіГ-31К в Тамбовській області РФ, дві керовані авіаційні ракети Х-59 — із двох Су-30/34 на території тимчасово окупованої частини Запорізької області та 22 зенітні керовані ракети С-300/С-400 — з Бєлгородської та Курської областей РФ.

Підрозділам Повітряних сил і Сухопутних військ вдалося знищити 92 повітряні цілі: 55 ударних БпЛА типу “Shahed-136/131”; 35 крилатих ракет Х-101/Х-555 і дві керовані авіаційні ракети Х-59.

Як зазначав голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький, це була безпрецедентна кількість ракет, яку російські Збройні сили випустили по українській енергосистемі за час повномасштабного вторгнення. “Енергосистема не втратила свою цілісність. Енергосистема працює. Ситуацію ми контролюємо”, — казав він журналістам Радіо.Свобода. Кудрицький пояснював, що Україна отримує певний обсяг електроенергії з Європи, адже українська енергосистема з’єднана з європейською. Попри це у багатьох регіонах України є досить значні та досить масштабні пошкодження енергетичної інфраструктури, наголошував Кудрицький і зазначав, що масштаб пошкоджень викликаний масштабами самої атаки. “Навіть минулої зими атаки, які були спрямовані на нашу енергосистему, не були настільки значними, як атака цієї ночі”, — зауважував голова правління “Укренерго”. 

Кудрицький також відзначав, що найважча ситуація склалася у Харкові, де російська армія “буквально намагалася знищити” усі основні енергетичні об’єкти, що живлять місто. “Якщо у Харківській області ситуація з електропостачанням стабільна, то в місті Харків ситуація з електропостачанням — надзвичайно складна”, — наголошував Кудрицький.

ЗАЕС на межі блекауту

Як повідомили в “Енергоатомі”, через російську ракетну атаку Запорізька атомна електростанція опинилася на межі блекауту.

“Сьогодні, 22 березня 2024 року, під час масштабної ракетної атаки на Україну о 5:10 ранку відключилася зовнішня повітряна лінія ПЛ-750кВ  ‘Дніпровська’, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з об’єднаною енергосистемою України, — повідомляла пресслужба “Енергоатома” в офіційному телеграм-каналі. — Наразі найбільша у Європі атомна електростанція з’єднана з українською енергосистемою лише лінією електропередачі ПЛ-330кВ ‘Запорізька ТЕС — Феросплавна’”.

Запорізька АЕС. Енергодар, Запорізька область. Фото: Дмитро Смоленко/Укрінформ

Запорізька АЕС. Енергодар, Запорізька область. Фото: Дмитро Смоленко/Укрінформ

Як уточнили в “Енергоатомі”, українські енергетики нещодавно відремонтували цю лінію. Раніше вона довго не працювала, адже була пошкоджена черговим російським обстрілом.

У “Енергоатомі” попередили, що ситуація, коли працює лише одна лінія електропередачі, “вкрай небезпечна” і загрожує аварійним станом. “Якщо відключиться остання лінія звʼязку з вітчизняною енергомережею, ЗАЕС опиниться в черговому блекауті, що є важким порушенням умов безпечної експлуатації станції”, — наголосив очільник “Енергоатома” Петро Котін.

Згодом українські енергетики відновили лінію живлення ЗАЕС “Дніпровська”. “Наразі тимчасово окуповану Запорізьку АЕС із об’єднаною енергосистемою України знову зʼєднують дві лінії електропередачі: ‘Запорізька ТЕС — Феросплавна’ напругою 330 кВ і ‘Дніпровська’, завдяки яким забезпечується живлення власних потреб станції”, — повідомляли в “Енергоатомі”. 

Петро Котін вчергове зауважив, що Запорізька атомна електростанція має негайно перейти під повний контроль України, її законного оператора — “Енергоатома”, а Російська Федерація повинна вивести зі станції своїх військових та військову техніку.

Як нагадали в “Енергоатомі”, від початку російської окупації Запорізька АЕС вже пережила вісім повних блекаутів і один частковий, коли були запущені аварійні дизель-генератори та системи безпеки. Якби вони відмовили, це загрожувало б розвитком ядерної та радіаційної аварії, наголошували енергетики.

Удар по ДніпроГЕС

Під час масованого обстрілу у ніч проти 22 березня російські війська поцілили у найбільшу гідроелектростанцію України — ДніпроГЕС у Запоріжжі, сповіщали у “Укргідроенерго”. На станції зайнялася пожежа, на місце виїхали надзвичайники та енергетики.

Пошкоджена дамба.

Пошкоджена дамба.

Як повідомляла пресслужба “Укргідроенерго” в офіційному телеграм-каналі, загрози прориву ДніпроГЕС не було, а ситуація на греблі станції була контрольована.

Своєю чергою директор “Укргідроенерго” Ігор Сирота сповіщав, що по ДніпроГЕС було два прямих влучання — в ГЕС-1 і ГЕС-2. При цьому ГЕС-2 зазнала серйозних пошкоджень і наразі невідомо, чи зможе вона взагалі працювати (навіть в обмеженому режимі), чи не працюватиме упродовж певного часу, казав він в етері Радіо.Свобода. Директор “Укргідроенерго” також повідомив, що Росія влучила в одну опору гідроелектростанції, були розбиті підкранові балки. Ігор Сирота пояснив, що тепер “доведеться повністю відновлювати машинний зал і електричне обладнання”. Фахівці ще прорахують усі наслідки російської атаки упродовж дня і тоді розумітимуть увесь масштаб завданих збитків. 

Фото з телеграм-каналу “Мариуполь Сейчас”.

Фото з телеграм-каналу “Мариуполь Сейчас”.

Як в етері телемарафону розповів представник Офісу Генпрокурора Юрій Бєлоусов, в Дніпровську ГЕС поцілили вісім російських ракет, які завдали значних пошкоджень. Своєю чергою у Держекоінспекції сповістили, що через російську атаку стався витік нафтопродуктів у Дніпро.

Фото з телеграм-каналу очільника Запорізької ОВА Івана Федорова. “Чотири будинки вщент зруйновано, понад 40 — пошкоджено. Такими є наслідки двох ворожих ракетних ударів тільки по одній з вулиць Запоріжжя”, — писав Іван Федоров у своєму телеграм-каналі.

Фото з телеграм-каналу очільника Запорізької ОВА Івана Федорова. “Чотири будинки вщент зруйновано, понад 40 — пошкоджено. Такими є наслідки двох ворожих ракетних ударів тільки по одній з вулиць Запоріжжя”, — писав Іван Федоров у своєму телеграм-каналі.

Своєю чергою Запорізька обласна прокуратура розпочала розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (частина друга статті 438 Кримінального кодексу України). За попередніми даними, вранці 22 березня 2024 року військовослужбовці російських Збройних сил завдали щонайменше 20 ракетних ударів по території міста Запоріжжя. Росія пошкодила та зруйнувала об’єкти інфраструктури міста. Крім Дніпровської ГЕС, постраждали приватні та багатоквартирні будинки, а також цивільні транспортні засоби. Як зазначав керівник Запорізької ОВА Іван Федоров, були понівечені щонайменше 10 приватних будинків і понад 35 багатоповерхівок. Автомобільний рух на дамбі Дніпровської ГЕС, в яку поцілили російські війська, було повністю перекрито, сповіщала патрульна поліція Запорізької області. 

Наймасштабніша атака на українську енергетику за останній час

За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, нічна комбінована атака РФ стала наймасштабнішою атакою на українську енергетику за останній час.

Терористична держава має на меті “не просто пошкодити, а спробувати знову, як і минулого року, спричинити масштабний збій в роботі енергосистеми країни”, писав міністр на своїй фейсбук-сторінці. Він також підтвердив, що через російські влучання були пошкоджені об’єкти генерації, системи передачі та розподілу електроенергії в різних областях України. Через атаку РФ у низці регіонів України є перебої зі світлом, проте енергетики вже працюють над відновленням електропостачання.

Своєю чергою у ДТЕК сповістили про серйозні пошкодження обладнання теплостанцій внаслідок нічної атаки Росії. “Після закінчення обстрілів працівники підприємств оперативно розпочали усунення наслідків та відновлення роботи обладнання”, — повідомляли в телеграм-каналі компанії. 

Внаслідок російської атаки майже без світла та води опинився Харків, а на Дніпропетровщині, Кіровоградщині, Сумщині, Полтавщині, а також в Одеській і Донецькій областях України почалися стабілізаційні відключення світла.  

Постраждалі люди 

Інформація може уточнюватися та доповнюватися. 

За попередньою інформацією, у Запоріжжі отримали поранення щонайменше 14 людей. Пізніше стало відомо, що поранень зазнали щонайменше 20 людей. Як повідомляли в ДСНС, є безвісти зниклі люди, які можуть перебувати під завалами. Станом на 11 ранку було відомо про одного загиблого внаслідок обстрілу Дніпровської ГЕС. О 12:36 Іван Федоров повідомив, що від ворожого ракетного обстрілу у Запоріжжі загинули троє людей. Вже о 15:16 Федоров розповів більше про загиблих. “8-річна дівчинка та 35-річний чоловік — донька та батько. Загинули від удару російської ракети по приватному сектору Запоріжжя. Обірвала ранкова ворожа атака і життя 62-річного чоловіка — водія тролейбуса, що рухався греблею ГЕС. Пасажирів у транспорті не було”, — написав він у своєму телеграм-каналі. Ще вранці Петро Андрющенко, радник голови Маріуполя, оприлюднював фото з палаючим тролейбусом, який рухався греблею ГЕС і в який влучила російська ракета.

Фото з телеграм-каналу Петра Андрющенка.

Зранку у Хмельницькому вже було відомо про двох загиблих і щонайменше вісьмох поранених. У місті триває рятувальна операція, а надзвичайники шукають людей під завалами. Як повідомляли в Офісі Генпрокурора, з-під завалів вдалося врятувати 21-річну дівчину, яка півтори години була на зв’язку телефоном. Дівчину ушпиталили. Крім цього, п’ятеро людей самостійно звернулися до лікарні. Усі вони мали ушкодження різного ступеня тяжкості.

Фото оприлюднене патрульною поліцією Хмельницької області.

Фото оприлюднене патрульною поліцією Хмельницької області.

Як зазначали в Офісі Генпрокурора України, загалом ворожа атака по Хмельницькому тривала понад три години. Одна з російських ракет влучила у приватний житловий будинок. Ударна хвиля завдала значних пошкоджень розташованій поруч дев’ятиповерхівці. 

МВС також повідомляло про двох постраждалих на Івано-Франківщині. “В Івано-Франківській області рятувальники ліквідували пожежу на об’єкті критичної інфраструктури, спричинену російським обстрілом. За попередньою інформацією, двоє людей отримали поранення”, — мовилося в телеграм-повідомленні МВС України. Пожежу гасили 169 рятувальників, працювали 56 спецавтомобілів. Також на місці розгорнули пересувний пункт управління. “Унаслідок влучань постраждали дві людини. Одного з постраждалих госпіталізували, іншому надали медичну допомогу на місці”, — сповіщала голова ОВА Світлана Онищук у своєму телеграм-каналі.

За даними правоохоронців, зазнав поранень і працівник одного з енергопідприємств Харківської області.

На жаль, це лише попередня інформація, реальна кількість постраждалих може зростати. 

Найбільша одночасна атака РФ на енергооб’єкти Харківщини від 24.02.2022

Як зазначили в телеграм-каналі Офісу Генерального прокурора України, 22 березня з 5:00 до 5:30 ранку Росія масовано атакувала ракетами обʼєкти енергетичної інфраструктури Харкова та області. Унаслідок цього спалахнули пожежі та, як ми зазначали вище, було поранено працівника одного з енергопідприємств Харківщини. 

За попередніми даними, ворог застосував загалом щонайменше 18 ракет типу С-300 та “Іскандер”. Правоохоронці уточнюють інформацію.

Ліквідація наслідків російської атаки на Харківщині.

Ліквідація наслідків російської атаки на Харківщині. Фото: ДСНС України.

Як наголосили в Офісі Генпрокурора, від початку російського повномасштабного вторгнення це найбільша одночасна ракетна атака ворога на обʼєкти енергосистеми Харківщини. Прокуратура Харківщини розпочала досудові розслідування за фактами порушення законів та звичаїв війни (частина перша статті 438 Кримінального кодексу України).

“РФ намагається створити нелюдські умови існування”

Крім цього, постраждала енергетична інфраструктура цілої низки областей України. Вже почалися досудові розслідування обстрілів Одещини, яку російські війська атакували безпілотниками, Хмельниччини та Дніпропетровщини. 

У Дніпропетровській області енергетичні обʼєкти були пошкоджені у низці районів: Дніпровському, Криворізькому, Павлоградському та Камʼянському. Від вибухової хвилі були побиті вікна в будинках, а у місті Дніпрі ворожі уламки пошкодили фасади багатоповерхових будинків і вибили вікна.

В обласному центрі Хмельниччини ударний БпЛА пошкодив об’єкт критичної інфраструктури, а уламки російського безпілотника пошкодили електропідстанцію на території Шепетівського району.

На Одещині під час нічної атаки сили ППО знищили щонайменше 11 дронів, сповіщала начальниця пресцентру Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк в етері телемарафону. Своєю чергою голова Одеської ОВА Олег Кіпер повідомляв про знеструмлення понад 50 тисяч абонентів.

У Вінницькій області російські війська також поцілили в об’єкт критичної інфраструктури, повідомляв очільник ОВА Сергій Борзов. В.о міського голови Ладижина Олександр Коломієць також підтверджував, що в громаді відключили світло, тепло та водопостачання.

У ніч проти 22 березня сили ППО боронили і Миколаївщину, де були знищені чотири ворожі “шахеди”. При цьому о п’ятій ранку в Миколаївському районі внаслідок російської атаки був пошкоджений обʼєкт енергетичної інфраструктури. За попередньою інформацією, люди не постраждали.

О 5:21 вибухи лунали і в Кропивницькому, що на Кіровоградщині. У Кривому Розі на Дніпропетровщині вибухи лунали близько 5:05. О 5:14 вибухи чули й мешканці Дніпра. 

Протиповітряна оборона працювала і на Черкащині. У Полтавській області російські сили пошкодили будинки, а люди лишилися без світла. Як повідомляв очільник Полтавської ОВА Філіп Пронін, в області застосували превентивні відключення електропідстанцій і аварійні відключення. За даними Проніна, в Полтавській області були знеструмлені понад 104 тисячі побутових споживачів та майже сім тисяч (6700) юридичних споживачів.

Крім цього, російський безпілотник влучив у обʼєкт енергетичної інфраструктури у Стрийському районі на Львівщині. Внаслідок удару зайнялася пожежа. 

На тлі російських ударів на Сумщині також запровадили графіки аварійних відключень електроенергії. Без світла залишилися мешканці населених пунктів Сумського, Конотопського та Шосткинського районів Сумщини. Екстрені відключення електроенергії також відбувалися на Донеччині.

“Під ударом опинилися Харків, Одеса, Кривий Ріг, Вінниччина, Донеччина, Хмельниччина, Львівщина, Сумщина, Полтавщина, Кіровоградщина, Івано-Франківщина… Росія нищить і нівечить все на своєму шляху. Маємо зупинити агресора, інакше під загрозою не лише вся Україна, а й весь вільний світ”, — писав Генпрокурор України Андрій Костін у соцмережі Х (колишньому твітері). 

Наразі правоохоронці працюють на місцях подій у всіх постраждалих областях України та фіксують чергові злочини, скоєні військами РФ. 

Хмельницький після російської атаки. Фото: ДСНС України.

Хмельницький після російської атаки. Фото: ДСНС України.

Як відмічав Андрій Костін, “злочинний режим знову намагається спричинити екологічну катастрофу та позбавити українців електроенергії — створити нелюдські умови існування”.

Своєю чергою Президент України наголошував, що “Росія воює проти звичайного життя людей”.

“Цілі російських терористів світ бачить максимально чітко: електростанції та лінії постачання енергії, гребля ГЕС, звичайні житлові будинки, навіть тролейбус”, — писав Володимир Зеленський в офіційному телеграм-каналі. 

Президент України також зауважив, що “у російських ракет немає затримок, як у пакетів допомоги нашій державі”, а у російських “‘шахедів’ немає нерішучості, як у деяких політиків”.

“Важливо розуміти ціну затримок і відкладених рішень. Системи ‘Петріот’ повинні захищати Харків і Запоріжжя, потрібна ППО, щоб захистити людей, інфраструктуру, будинки та греблі. Партнери точно знають, що необхідно. Точно можуть підтримати. Потрібні ці рішення. Життя має бути захищене від цих нелюдей з Москви”, — звертався Зеленський до лідерів країн світу.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися