MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Один брат загинув, другого ледве врятували’, — історія мешканки Загальців

26.03.2024    доступно: in English | На русском
Олександр Васильєв
Світлана Замітайло живе у селищі Загальці на Київщині. Родина жінки втратила все, що мала: будинок, господарство. Та найстрашніше — війна відібрала життя її брата, який возив людей та гуманітарну допомогу.

Ми щороку, 20 лютого, їздимо відпочивати у Закарпатську область. Залишилася тут мама, діти, а ми поїхали відпочивати. У нас на 26 лютого був квиток додому. Нам сказали: не їдьте, бо тут вже нічого практично немає. Ми там три місяці були, у Сваляві нас поселили у садочку. А інші родичі залишилися, вони сиділи ось тут у погребі.

А тоді вже, мама розказувала, що було занадто важко, і брат приїхав їх забрати. Сказав, щоб за 10 хвилин усі сиділи у машині. Він їх усіх вивіз (20 людей) у Хмельницьку область. Їх там теж поселили у дитячий садочок.

Світлана Замітайло, жителька села Загальці, Київська область Светлана Заметайло, жительница села Загальцы, Киевская область

Світлана Замітайло, жителька села Загальці, Київська область

Брат возив сюди гуманітарку. Три рази привозив, а звідси вивозив людей поранених. А тоді вже, каже, я поїду востаннє. У мене і син хотів їхати, зараз він воює. І все. Не приїхав. Був приліт, у нього фірма тут у центрі була — і туди прилетіло. Він згорів живцем. Їх три людини згоріло живцем. А менший брат, якому 38 років, залишився живий. У нього дуже тяжкі поранення були, ми його ледь витягли.

Вони возили вдвох, а тут хлопці були, які допомагали розвантажувати гуманітарку. У них там у центрі була фірма “Ритуальні послуги”. Вони розвантажили все, пили каву — і був приліт. Троє загинули, а двоє залишилися живі. Казали хлопці, що на другий день його забрали. Кістки позбирали там. Це 17 березня було. От таке.

Так зараз виглядає будинок пані Світлани Так сейчас выглядит дом Светланы

Так зараз виглядає будинок пані Світлани

У мене брати їздили сюди двоюрідні, то казали, що тут людей катували. Розстрілювали, жінок розстрілювали. Що хотіли, те і робили, все познищували. Ми приїхали сьомого травня сюди на згарище. Оце ось тут лише одна стінка залишилася і погріб залишився, більше — нічого. Тут у нас альтанка стояла. Згоріло все. Було п’ять кімнат у нас. Кімнати, кухня, ванна. Все було. Я вже казала чоловікові, коли поїхали відпочивати, у дітей є житло, у нас — є, будемо для себе трохи жити. Ну і приїхали, вже для себе пожили. Нічого не залишилося.

Було, напевно, багато прильотів, бо шість чи сім вирв тут було. У нас половина хати була просто дерев’яна, з дуба зроблена, а інше ми вже потім прибудували. Діти росли, ми добудували. Так воно те дерев’яне згоріло, а прибудова залишилася ця. І все, більше нічого немає. Цього року квіточки тут посаджу, хай ростуть. Що робити.

Погреб, в якому ховалась від обстрілів родина пані Світлани Погреб, в котором пряталась от обстрелов семья Светланы

Погріб, в якому ховалась від обстрілів родина пані Світлани

То нелюди! Не люди, а нелюди! Багато людям горя наробили. Син у мене тут був, дзвонив, казав, що по вулиці їдуть наші танки. А тоді вже зайшли ті буряти чи що воно таке. І наробили вони горя. Каже, сиділи вони у погребі весь час, бо діти були маленькі. Літало що ух!

Щоб вони… Що б я їм хотіла сказати? У мене навіть слів немає. Щоб вони це відчули, що ми відчували. Або і гірше ще. Отак дивишся по телевізору, що там показують, вони, напевно, гірші, ніж колись були німці. То нелюди!

 Поділитися