MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Знищена Трипільська ТЕС на Київщині, загиблі у Миколаєві, удари по газосховищах

11.04.2024   
Марина Гарєєва
Більше про чергову атаку РФ та удари по критичній інфраструктурі України — у статті Харківської правозахисної групи.

Українські надзвичайники ліквідують наслідки чергової російської атаки. Фото: ДСНС.

Українські надзвичайники ліквідують наслідки чергової російської атаки. Фото: ДСНС.

Знищена Трипільська ТЕС на Київщині

Як сповістило “Центренерго”, російський удар повністю зруйнував розташоване на Київщині підприємство. “Чорний день в історії ‘Центренерго’. Унаслідок сьогоднішньої масованої атаки знищено всю нашу генерацію. Війська РФ повністю зруйнували Трипільську ТЕС, що на Київщині. Добре, що всі наші, хто був під час обстрілів на зміні, — живі”, — повідомила пресслужба “Центренерго” на своїй фейсбук-сторінці.

У компанії розповіли, що через влучання у турбінному цеху зайнялася пожежа. Наразі тривають роботи з локалізації вогню.

У “Центренерго” також відмітили, що Трипільська ТЕС була найбільшим постачальником електроенергії для трьох областей України: Київської, Черкаської та Житомирської. Своєю чергою голова наглядової ради підприємства Андрій Гота зауважив, що масштаби руйнувань жахливі. За його оцінками, йдеться про “найбільший виклик за всю історію підприємства”.

У “Центренерго” також нагадали, що 22 березня цього року Росія знищила Зміївську ТЕС на Харківщині, а 25 липня 2022 року російські військові окупували Вуглегірську ТЕС на Донеччині. “На сьогодні ПАТ ‘Центренерго’ втратила 100 відсотків генерації”, — зауважили в компанії.

Попри чергову атаку РФ наразі усі жителі Київської області мають світло, запевнив очільник Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко у своєму телеграм-каналі. Кравченко пояснив, що на Київщині в людей є електропостачання, адже енергетики та відповідні служби оперативно відреагували на наслідки російської атаки та “перепідключили мережу”.

Руслан Кравченко також зауважив, що в постраждалій громаді вже відновили водопостачання та водовідведення, а інші об’єкти житлової чи критичної інфраструктури Київської області не постраждали. “Роботи з ліквідації наслідків атаки тривають”, — підсумував очільник Київської ОВА.

Атака РФ у ніч проти 11 квітня

Як повідомляли Повітряні сили ЗСУ на своїй фейсбук-сторінці, у ніч проти 11 квітня 2024 року російські війська завдали комбінованого удару по Україні. Росія використовувала ракети різних типів і безпілотники. Усього російські війська застосували 82 засоби повітряного нападу, з яких сили Протиповітряної оборони збили 57.

За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська запустили:

  • 20 крилатих ракет Х-101/Х-555 із літаків стратегічної авіації Ту-95 МС (запуск відбувався з Саратовської області РФ);
  • шість аеробалістичних ракет Х-47М2 “Кинджал” з винищувачів МіГ-31К (з Тамбовської області РФ);
  • 12 зенітних керованих ракет С-300 (запущені з Бєлгородської області РФ);
  • 40 ударних БпЛА типу “Shahed-131/136” (запущені з районів Приморсько-Ахтарська у РФ і Чауди в тимчасово окупованому Криму);
  • чотири керовані авіаційні ракети Х-59 (запущені з повітряного простору тимчасово окупованої території Запорізької області).

Як повідомили Повітряні сили, українські оборонці знищили 16 крилатих ракет Х-101/Х-555, 39 ударних БпЛА типу “Shahed-131/136” та дві керовані авіаційні ракети Х-59.

Своєю чергою у Державній службі з надзвичайних ситуацій сповістили, що на місцях ліквідації наслідків масованого обстрілу від ночі працюють понад 200 рятувальників і понад 100 слідчих, криміналістів і вибухотехніків.

“Упродовж кількох годин російські військові атакували п’ять регіонів України — били по критичній інфраструктурі. По Харкову ворог випустив більше 10 ракет, у деяких районах міста відсутнє електропостачання. Ліквідація наслідків обстрілів триває також на Одещині, Львівщині, Запоріжжі та Київщині… На щастя, за оперативними даними, внаслідок сьогоднішньої атаки минулося без загиблих і потерпілих”, — повідомляла пресслужба ДСНС.

Як зауважив речник командування Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш в етері єдиного телемарафону, цього разу російські сили застосували відволікальний маневр: запустили “шахеди”, аби відвернути увагу сил ППО, а тим часом вдарили по Харкову ракетами С-300 і С-400. “Ми стали свідками чергової цинічної російської атаки по об’єктах енергетичної інфраструктури. Майже з десятої вечора до шостої ранку тривала повітряна тривога, під час якої ворог використав різні засоби повітряного ураження, різні типи ракет, майже всі, які є в них в арсеналі”, — підсумував речник Повітряних сил ЗСУ. 

Українські правоохоронці розпочали кримінальні провадження за черговими фактами російських атак. 

Фото: ДСНС України.

Фото: ДСНС України.

Крім цього, як повідомила Національна газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, вранці 11 квітня Росія завдала ракетного удару по двох підземних газосховищах. “Сховища продовжують працювати. Наразі фахівці займаються ліквідацією наслідків обстрілу. На щастя, співробітники не постраждали”, — сповістили в компанії 

Інформація може уточнюватися та доповнюватися. 

Атака на Харківщину

Як розповів голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, ще з п’ятої години ранку ворог здійснював масовані ракетні удари по енергетичній інфраструктурі Харкова й області. Від чергової російської атаки постраждали об’єкти житлової інфраструктури, адміністративні будівлі. Станом на 11:25 без електропостачання були близько 240 тисяч абонентів Харківщини. Синєгубов також розповідав, що тимчасово не працював метрополітен, проте метро можна було скористатися як укриттям.

“Розгорнуто понад 150 Пунктів Незламності. Об’єкти соціальної та медичної сфери функціонують у штатному режимі коштом альтернативного електроживлення. Усі служби працюють над ліквідацією наслідків”, — писав очільник Харківської ОВА у своєму телеграм-каналі. Синєгубов також повідомляв, що відбувалися мережеві обмеження. 

На жаль, останнім часом терористична країна посилила свої атаки на Харків. Як зауважував  міський голова Ігор Терехов в інтерв’ю від 1 квітня, під час обстрілів Харкова російські війська використовують нову зброю — керовані боєприпаси великого калібру. Найчастіше російські військові обстрілюють Харків ракетами С-300, які запускають з Бєлгородської області РФ. Вони долітають до міста за 40 секунд. Крім цього, російські військові все частіше застосовують сумнозвісні “шахеди”. 

“Росія руйнує все. Житлові будинки, офіси, критичну інфраструктуру, ТЕЦ. Кожного дня з’являються нові руйнації, — казав Ігор Терехов журналістам LIGA.net. — Щоб відбудувати все, що накоїв [знищив] агресор, потрібно вже понад 10 млрд доларів. Кожен приліт — це вибиті вікна, розтрощені дахи, побиті квартири. Але найголовніше — загиблі і поранені. Росія бреше, коли каже, що б’є тільки по військових об’єктах. З кожним прильотом у нас дедалі більше доказів, що це — справжній геноцид”. 

Вже вдень 11 квітня російські війська знову вдарили по Харкову. 

Атака на Одещину

Як сповіщав очільник Одеської ОВА Олег Кіпер, у ніч проти 11 квітня Росія вчергове атакувала Одещину ударними дронами. За його даними, сили ППО знищили сім ворожих безпілотників. “Уламки збитих ‘Шахедів’ спричинили займання на території енергетичного об’єкта. Пожежу оперативно ліквідовано. Люди не постраждали. Наразі відключених від електроенергії абонентів немає”, — писав Олег Кіпер в офіційному телеграм-каналі.

Атака на Львівщину

Своєю чергою очільник Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що російські ракети й безпілотники атакували два обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури у Львівській області.

Ідеться про обʼєкт газорозподільчої інфраструктури у Стрийському районі та електропідстанцію — у Червоноградському, розповів Козицький та зауважив, що через російську атаку зайнялися пожежі, котрі оперативно загасили вогнеборці. “Жертв та постраждалих нема. Усі системи життєзабезпечення Львівської області працюють у штатному режимі”, — писав Козицький у cвоєму телеграм-каналі.

Атака на Запорізьку область

Очільник Запорізької ОВА Іван Федоров також повідомив про влучання російської ракети в Запорізькому районі, де був пошкоджений об’єкт енергетичної інфраструктури. “Деталі ще з’ясовуються. Інформація про постраждалих не надходила”, — сповістив Іван Федоров у телеграмі. Він також розповів, що українські оборонці знищили дві ворожі ракети.

Вже о 12 годині дня Федоров повідомляв, що російські військові обстріляли з артилерії прифронтове Гуляйполе та поранили 46-річну жінку, яка перебувала на подвірʼї власного будинку. Постраждалу госпіталізували.

Загиблі у Миколаєві

Як повідомляв очільник Миколаївської ОДА Віталій Кім, у ніч проти 11 квітня сили та засоби Протиповітряної оборони на Миколаївщині знищили вісім БпЛА типу “Shahed 131/136”. 

Удень 11 квітня Росія вчергове обстріляла Миколаїв. О 13:37 Віталій Кім повідомив, що внаслідок влучання у місті загинули четверо та постраждали п’ятеро людей. 

Як писав міський голова Олександр Сєнкевич у своєму телеграм-каналі, всі загиблі — “цивільні, які в цей момент випадково опинились на місці влучання”.

“Постраждали п’ятеро людей, серед них одна дівчинка-підліток, яка не потребувала госпіталізації, її забрали батьки. Серед інших травмованих троє чоловіків [у стані] середньої тяжкості, ще один перебуває в операційній у тяжкому стані. Жінку доставили в травматологічний пункт, — розповів міський голова. — На місці прильоту в кількох багатоповерхівках вибито вікна, пошкоджено двері та дахи. Наші комунальні служби будуть надавати плівку [аби затягти вікна] та допомагати людям з роботами. Пошкоджено контактну мережу вуличного освітлення — спеціалісти працюватимуть над її відновленням”.

Оновлено:

Вранці 12 квітня стало відомо, що кількість загиблих від удару Росії по Миколаєву зросла. Як сповістив Віталій Кім, у лікарні помер 37-річний чоловік, який отримав важкі поранення внаслідок обстрілу 11 квітня. 

Удар по ТЕЦ у Сумах

Вже після четвертої години дня 11 квітня Росія завдала удару керованими авіаційними бомбами по критичній інфраструктурі у Сумах. Російські війська вдарили по місцевій ТЕЦ, повідомляла обласна військова адміністрація. На місці працювали усі відповідні служби. За попередніми даними, люди не постраждали.

Крім цього, 11 квітня російські війська також обстріляли Есманську громаду Сумської області зі ствольної артилерії. Як повідомляла міська влада, були поранені дві людини. Постраждалих забрали до Глухівської лікарні.

Російський терор

Як зауважував Іван Федоров, під час атаки у ніч проти 11 квітня “російські терористи знову цілили саме по об’єктах критичної інфраструктури”. “Кожен із наших сусідів у Європі, кожен з інших партнерів бачить, наскільки критичною є потреба України в ППО. Саме тут, саме зараз, саме нашою можливістю подолати російський терор світ може довести, що всі однаково сприймають терор як злочин. Якщо ж Росії буде дозволено й надалі це робити, якщо російські ракети й ‘шахеди’ битимуть не тільки по Україні, а й по рішучості партнерів, це буде глобальним дозволом на терор”, — наголошував очільник Запорізької ОВА.

Своєю чергою Президент України вчергове підкреслив, що потреба України в ППО є критичною. Як зауважив Президент Зеленський, Україні “потрібна ППО та інша оборонна підтримка, а не заплющування очей і довгі дискусії”.

Попередні атаки РФ

Нагадаємо, що у березні цього року РФ здійснила низку ракетних атак по Україні. Про наймасштабнішу за останній час атаку, яка відбулася 22 березня, можна прочитати у нашій статті.

За даними, оприлюдненими в черговому звіті Моніторингової місії ООН, у березні 2024 року в Україні постраждали 604 мирні людини. 126 людей були вбиті, 478 поранені. Як зауважили в організації, це на 20% більше, ніж у лютому. “Зростання кількості жертв з-поміж цивільного населення в березні відбулося переважно через атаки російських Збройних сил із застосуванням ракет і баражуючих боєприпасів по всій території України, а також через збільшення кількості повітряних бомбардувань поблизу лінії зіткнення. Щонайменше 57 дітей були вбиті або поранені в березні, що вдвічі більше, ніж у лютому. Ці жертви стали наслідком, зокрема, і збільшення використання керованих і некерованих авіабомб”, — зазначали в ООН.

За даними Моніторингової місії, у березні 2024 року масштабні та скоординовані атаки РФ зруйнували або пошкодили щонайменше 20 енергооб’єктів України. Це призвело до того, що мільйони людей, котрі мешкають як у великих містах, так і у сільській місцевості, були тимчасово позбавлені доступу до електроенергії, а в деяких районах було порушено водопостачання.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися