MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ООН: за три місяці росіяни стратили 32 українських військовополонених

28.03.2024   
Ірина Скачко
Від початку грудня до кінця лютого зафіксовано щонайменше 12 випадків позасудових страт наших військових, що потрапили в російський полон. Про це йдеться у свіжому звіті Моніторингової місії ООН.

©Alex Vog / Shutterstock [російський військовий, окупант, форма]

©Alex Vog / Shutterstock

Не лише катування, але й розстріли: Моніторингова місія ООН зібрала свідчення того, що РФ порушує міжнародне гуманітарне право щодо комбатантів, які перебувають у полоні. Цієї зими Управління Верховного Комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) зафіксувало 12 випадків вбивства 32 українських військовополонених.

Місія змогла знайти свідків та незалежно підтвердити три інциденти. Ще у восьми випадках є опубліковане в соцмережах відео, що показує як російські військові вбивають українських військовополонених, які склали зброю, і використовують інших полонених українських військовополонених як живий щит.

“Станом на 29 лютого 2024 року УВКПЛ отримало підтверджувальну інформацію щодо одного з відео, — мовиться в доповіді. — На цьому відео група озброєних російських солдатів стоїть за 15-20 метрів позаду трьох українських військових, які стоять на колінах, заклавши руки за голову. Через кілька секунд зі зброї російських солдатів з’являється дим і українські військовослужбовці падають на землю. Потім один з озброєних солдатів підходить до тіл і стріляє в одного з солдатів, що лежать на землі”.

Експерти Управління знайшли свідка — нещодавно звільненого українського військовополоненого, — який підтвердив, що цей інцидент стався поблизу села Роботине Запорізької області в грудні 2023 року і що загиблі військовослужбовці належали до його частини.

Ми писали про розстріл військовополонених бід Роботиним. Нагадаємо, правоохоронці підозрюють у скоєнні злочину військових сумнозвісної 76-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії.

Ще один інцидент стався 18 грудня 2023 року також біля Роботиного. Тоді у полон потрапили двоє українських військових. Після допиту, що тривав усю ніч, одного з них росіяни спочатку поранили в ногу (“нібито за те, що він не чітко говорив”), а потім розстріляли в спину.

Крім того, у звіті йдеться ще про одну страту українських полонених, що сталася також у Запорізькій області на початку січня 2024 року: “За словами очевидців, двох українських військових стратили на місці після того, як вони здалися. Свідок також бачив, як російські військовослужбовці вбили третього українського військовополоненого, який отримав поранення від міни, коли російські військові змушували його проводити роботи з розмінування”.

Українським правоохоронцям відомо про більшу кількість подібних злочинів, вчинених росіянами. Нагадаємо, у лютому 2024-го Генеральний прокурор України заявив, що станом на той час українські правоохоронці розслідували 18 кримінальних проваджень за фактами вбивства 38 військовополонених.

2 грудня у соцмережах з’явилося відео розстрілу беззбройних українських військових представниками російської армії біля села Степове Покровського району Донецької області. На відео видно, як люди в російській формі впритул розстрілюють двох беззбройних військовослужбовців у формі ЗСУ, які здавалися в полон. Українські слідчі та прокурори вже розпочали розслідування і за цим фактом.

За інформацією Офісу генпрокурора, 6 січня 2024 року біля села Приютне Пологівського району Запорізької області росіянин відкрив вогонь на ураження по українському військовополоненому. “Український захисник склав зброю, вийшов із бліндажа та підняв руки вгору, тим самим підтвердивши свій намір щодо здачі у полон. Проте замість полону отримав вогнепальне поранення несумісне з життям”, — повідомили правоохоронці.

18 лютого цього року Сухопутні війська ЗСУ оприлюднили зафільмоване дроном відео розстрілу двох українських військовополонених. Злочин стався північно-східніше села Веселого, розташованого у Бахмутському районі Донецької області.

Того ж дня з’являлася інформація, що під Авдіївкою військовослужбовці російських Збройних сил могли розстріляти шістьох поранених українських оборонців. За два дні цю інформацію офіційно підтвердили в ЗСУ. У 110-ій окремій механізованій бригаді імені генерал-хорунжого Марка Безручка повідомили, що росіяни обіцяли евакуювати наших поранених, але натомість — розстріляли.

Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та тяжким міжнародним злочином.

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися