MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У СІЗО за листок з ‘Кобзаря’. Дайджест російських протестів

12.04.2024   
Наші інформ.
Екоактивіст із Самари підірвався на вибуховому пристрої під час затримання російськими силовиками. Бармену, який підпалив залізничну релейну шафу, загрожує довічне ув’язнення. 18-річну дівчину ув’язнили за ‘Заповіт’ Шевченка.

Андрій Жвакін, фото: SOTA

Андрій Жвакін, фото: SOTA

Екоактивіст із Самари Андрій Жвакін підірвався на вибуховому пристрої під час затримання в середині березня. Він намагався втекти від силовиків, в нього в руках спрацював вибуховий пристрій. ФСБ відзвітувала, що запобігла теракту у пункті приймання гуманітарної допомоги. Силовики стверджують, що активіст діяв за завданням РДК і причетний до нещодавнього підриву мосту через річку Чапаєвку. РДК заперечує зв’язок зі Жвакіним. Загиблий був екоактивістом, виходив на антивоєнні пікети в Самарі.

У вересні 2022 року Андрія затримали під час однієї з акцій та присудили штраф за “дискредитацію російської армії”. У лютому минулого року його побили у відділі поліції — під час затримання за фільмування антивоєнного пікету у річницю початку вторгнення.

Тим часом за ґратами залишається 18-річна Дар’я Козирєва. Фігурантку справи про “повторну дискредитацію армії” залишили в СІЗО. 24 лютого 2024 року вона наклеїла на пам’ятник Тарасу Шевченку плакат із фрагментом його вірша “Заповіт” та була затримана. Дівчину утримують у камері на 18 осіб, доступу до книг і грошей їй не надали.

Дар’я Козирєва Фото: Дмитро Циганов / Новая Газета

Дар’я Козирєва Фото: Дмитро Циганов / Новая Газета

“Голосування” проти війни та Путіна

У Владикавказі 17 березня на виборчій дільниці затримали 19-річну Аміну через зіпсований бюлетень. Уточнюється, що дівчина написала в бюлетені “Злодій. Ні війні” і опустила його в урну. При цьому Аміна написала заяву на поліцейського, який, завдавши болю, за руку витяг її з кабінки.

*

У Москві затримали Ельміру Якупову, яка написала на бюлетені “Ні війні”. У затриманої відібрали телефон, пізніше її відпустили з протоколом про “дискредитацію російської армії”.

*

На Марію Алексєєву з Подольська, затриману через антивоєнний напис у бюлетені, склали протокол про “дискредитацію армії” та оштрафували.

*

Пост із закликом йти на вибори та фотографія бюлетеня із закресленим ім’ям Володимира Путіна, а зверху фразою “НІ ВІЙНІ” стали приводом для затримання секретаря відділення КПРФ у Костромі Андрія Тарасова. Поліцейські також змусили його видалити публікацію.

*

“Ваш президент почав злочинну війну” — через такий вигук на виборчій дільниці оштрафували жителя Краснодарського краю.

*

У Тулі місцевій жительці присудили штраф за антивоєнний напис у бюлетені для голосування. Жінка, прийшовши на виборчу дільницю, в графі з Путіним написала: “Гори в пеклі вічно!!! Прости нас, Україно!!! Злодій і вбивця!!!” — і опустила бюлетень у прозору скриньку, він упав лицьовим боком догори. На думку суду, вона таким чином публічно “дискредитувала” ЗС РФ.

Переслідування

Тульський обласний суд затвердив вирок Юлії Тищенко: 4 роки колонії за заклики донатити ЗСУ. Справу порушили через її пост у фейсбуці: текст українською мовою містив інформацію про збір на рації та тепловізори для бійців української армії. Жінку утримують під вартою з серпня 2023 року. У вироці вказано, що її син служить у ЗСУ.

*

У Калузькій області порушили справу проти місцевого жителя Єгора Карпуніна через листівки з QR-кодом, які він розклеював на стінах будинків. Код, за даними поліції, вів на ресурс, що “дискредитує ЗС РФ”.

*

Інженера з Тюмені Олексія Чурсіна відправили під домашній арешт через антивоєнні коментарі у “ВКонтакте” дворічної давності. До Чурсіна і його вагітної дружини 21 березня прийшли з обшуком, після чого його залишили на два місяці під домашнім арештом без права на прогулянки.

*

У Сургуті суд оштрафував місцевого жителя Миколу Корвякова за те, що він поклав до стихійного меморіалу пам’яті загиблих у “Крокус Сіті Холі” плакат “Досить безглуздих смертей! Ні війні”, а також квіти та м’яку іграшку. У суді він зазначив, що хотів привернути увагу до війни в Україні.

*

28 березня Свердловський районний суд Бєлгорода продовжив до 31 травня арешт Надін Гейслер. Після початку війни вона заснувала “Армію красунь” — жіночий волонтерський рух, який збирає гуманітарну допомогу мирним жителям в Україні, а також евакуює українців з-під обстрілів. Дівчину затримали 1 лютого, коли вона поверталася в Росію з Грузії, за підозрою в тому, що вона “розміщувала в інтернеті заклики збирати донати для ЗСУ” — батальйону “Азов”. Гейслер скаржиться на погані умови утримання і повідомляє про загрозу життю в ув’язненні. 

Надін Гейслер, фото: SOTA

Надін Гейслер, фото: SOTA

*

Щодо жителя Томська Сергія Железнякова порушили кримінальну справу через публікацію у “ВКонтакте” пісні “Нам не потрібна війна” гурту “Ногу свело” та відеоролика, на якому Железняков із плакатом “Обійми, якщо ти проти війни” звертався до перехожих. Під час затримання його вдарили коліном по ребрах. Раніше Железнякова оштрафували за адміністративною статтею про “дискредитацію армії” через участь в антивоєнних мітингах.

*

Біженця з України оштрафували в Сургуті за статтею про “дискредитацію” армії: він вигукнув у холі готелю “Берлін” гасла “Слава Україні”, “Ні війні в Україні” і “Зупиніть війну”. Чоловік пояснив у суді, що це може бути пов’язано з тим, що його сім’я залишилася в Україні.

*

У Тамбові порушили кримінальну справу на активіста Андрія Полякова через коментар у “ВКонтакте”. Під постом про відкриття меморіальної дошки російському військовому він написав: “Давайте вже називати героїв СВО старим добрим словом СВОлочь”. Раніше його вже штрафували в інших справах про “екстремізм”.

*

Адміністратора антивоєнного телеграм-каналу “Циничный Комяк” Миколу Фарафонова засудили до 6 років колонії загального режиму. Фарафонова визнали винним у кримінальній справі “про виправдання тероризму” через його публікацію в телеграм-каналі, де згадувалися підпали військкоматів у зв’язку з оголошеною Путіним мобілізацією. Також суд призначив Фарафонову 3 роки заборони на адміністрування сайтів в інтернеті. 

Микола Фарафонов, фото: SOTA

Микола Фарафонов, фото: SOTA

*

Південно-Сахалінський суд призначив штраф громадянину України Олександру Вдовиченку за вже другою справою про “повторну дискредитацію” армії. Першу — порушили за доносом, де повідомлялося, що Вдовиченко у приватній розмові “засуджував агресію РФ проти України та висловлював підтримку військовим батальйону Азов”. Раніше його ж засудили на 6,5 років за замах на вбивство.

*

В Омську військовий суд відправив на психіатричне лікування місцевого жителя Антона Платова, обвинуваченого у справі про спробу підпалу військкомату. За версією слідства, він кинув у будівлю військкомату кілька “коктейлів Молотова”. Його заарештували в лютому 2023 року, відтоді він перебував у СІЗО.

*

У Підмосков’ї суд розглядає справу бармена Володимира Малини про підпал релейної шафи на залізничному переїзді під Наро-Фомінськом у Московській області у квітні 2023 року. Після затримання Малина заявив, що здійснив підпал за власною ініціативою. Його звинувачують одразу за десятьма статтями, у тому числі про диверсію та участь у терористичній організації. Захист відзначає суперечливість та необґрунтованість статей звинувачення. Йому загрожує довічне ув’язнення.

*

25 березня в автора телеграм-каналу “Протестний МДУ” Дмитра Іванова закінчилися 10 діб ув’язнення у штрафному ізоляторі ІК-3 УФСІН по Тамбовській області, але 27 березня активіста знову відправили до ШІЗО. Дмитро Іванов — студент, засуджений на вісім з половиною років за статтею про “фейки про армію” за публікації про війну в Україні.

Дмитро Іванов, фото: SOTA

Дмитро Іванов, фото: SOTA

*

Студента факультету політології МДУ Жан-Мішеля Отеллі заарештували на три доби за статтею про “екстремістську символіку” і оштрафували за статтею про “дискредитацію” через репости повідомлень “Антивоєнного Комітету Росії” з хештегом #ні війні. Отеллі в цей час був у центрі для обдарованої молоді “Сіріус” у Сочі. https://www.24live.co/live/UpPhr?n=3545389812117924143

*

Мешканку Архангельської області Лідію Прудовську, яка залишила Росію, заочно заарештували, звинувативши в “повторній дискредитації армії”. Раніше 9-річну доньку та 10-річного сина Прудовської викликали на допит як свідків у її справі. Допит дітей проходив у присутності психолога та представника органів опіки.

*

Священнику Олександру Востродимову, який виступав проти вторгнення Росії в Україну, заборонили у служінні до Великодня. Сам священник написав у своєму телеграм-каналі, що це сталося через його висловлювання в інтернеті. Він висловлював співчуття отцю Олексію Умінському, позбавленому сану через антивоєнну позицію.

*

Організатори книжкового ярмарку non/fictioN видалили з програми презентацію книги історика Івана Курили. Презентація мала бути присвячена книзі “Американці та інші: джерела і сенс зовнішньої політики США”. Раніше історика було звільнено з Європейського університету. Курила з перших днів війни підписав відкритий лист вчених та наукових журналістів проти війни.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися