‘Тотально не поважаю цей суд!’ Дайджест російських протестів
Суд над Скобовим
Чоловіка затримали у Санкт-Петербурзі 2 квітня 2024 року за звинуваченням у публічному виправданні тероризму. Приводом для переслідування стали пости в соцмережах про підрив Керченського мосту 17 липня 2023 року. В них Олександр Скобов висловлював свою надію на те, що справу знищення Керченського мосту буде доведено до кінця.
Опозиціонер регулярно виступав проти війни в Україні та за відновлення її кордонів 1991 року. 31 березня 2024 року в інтерв’ю виданню “Окно” він закликав допомагати російським добровольчим батальйонам, які воюють на боці України. Виходячи із зали суду Олександр Скобов прокричав: “Слава Україні! Смерть російським загарбникам!”.
Переслідування
Журналістці “Idel.Реалии” Алсу Курмашевій було продовжено арешт на два місяці. Раніше на журналістку було заведено дві кримінальні справи: за першу (за ст. 330.1 КК РФ за неповідомлення про себе як про “іноземного агента”) їй загрожує 5 років позбавлення волі, за другу (порушена за “фейки” про армію в грудні 2023 року через документальну книгу “Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну”) — 10 років позбавлення волі.
*
Хірурга з Удмуртії Ольгу Авдєєву оштрафували на 120 тисяч рублів за залишений нею напис “фашисти” під буквою “Z” у кольорах георгіївської стрічки на фасаді Державного театру опери та балету в Іжевську. Це не єдина її акція протесту, Ольга регулярно виступає проти війни в Україні. Так, наприклад, у червні 2023 року її затримали за одиночний пікет із плакатом і традиційним українським вінком на голові.
*
2 квітня 2024 за “дискредитацію російської армії” було затримано викладача Петербурзького державного університету шляхів сполучення Дмитра Буракова. Приводом для арешту стала його аватарка в соціальній мережі “ВКонтакте”, на якій було зображено герб України та антивоєнне висловлювання. У результаті викладача було терміново звільнено з навчального закладу, а також оштрафовано на 30 тисяч рублів.
*
З МДУ за рішенням “етичної комісії” відрахували студента Олега Тарасова, який назвав свою мережу Wi-Fi “Slava Ukraine!”. Раніше з цієї ж причини на нього було складено протокол про “публічну демонстрацію екстремістської символіки” (ст. 20.3 КоАП РФ) і призначено 10 діб адміністративного арешту.
*
3 квітня 17-річному Єгору Балазейкіну затвердили вирок у справі про теракт. Юнак був заарештований за статтею про замах на терористичний акт через невдалі спроби підпалу військкоматів. Восени минулого року його засудили до шести років колонії.
*
4 квітня 2024 жителю Петербурга та фізику Дмитрові Богмуту висунули обвинувачення в поширенні в інтернеті “фейків про дії російської армії”, його відправили в СІЗО до 3 червня.
*
Самарського музиканта Андрія Шабанова, затриманого в березні 2024 року, звинуватили в закликах до тероризму, йому загрожує сім років позбавлення волі. На час слідства він залишатиметься в СІЗО. Раніше, у 2022 році, Андрія Шабанова було оштрафовано на 60 тисяч рублів за антивоєнні пости в інтернеті.
*
Громадян РФ продовжують штрафувати за антивоєнні написи на бюлетенях для голосування на виборах президента РФ, які відбулися в березні 2024 року. Так, оштрафували на 45 тисяч рублів жителя Башкортостану, який залишив антивоєнний напис і продемонстрував свій бюлетень присутнім, перш ніж покласти його в урну. Ці дії були розцінені судом як публічна дискредитація російської армії.
*
6 квітня о 17:00 пройшла всеросійська антивоєнна акція “Порожніх каструль”. Акція була організована рухом дружин мобілізованих “Шлях додому”: “Стукайте голосно. Вибивайте в кожному ударі весь біль, всі емоції, весь негатив і безпорадність. Геть репресивний режим влади! Нехай наші чоловіки будуть вдома! Ми у вас віримо”. Одну з учасниць “Шляху додому” Юлію Деменсієнко було затримано в Санкт-Петербурзі, вона прийшла на Марсове поле із зеленою стрічкою, на якій був напис “Ні війні”.
Відмова воювати
Ширхан Магамедалієв — російський військовий із Забайкалля — відмовився брати участь у війні в Україні. За невиконання наказу суд призначив йому 2 роки й 3 місяці в колонії.
Місто говорить
Активісти партизанського руху “Облава” провели чергову акцію, надіславши похоронні вінки працівникам іжевської компанії “Аероскан” — підприємства, де зараз виготовляють російські дрони, які російська армія застосовує у війні в Україні. Один із активістів прокоментував виконану роботу такими словами: “Ми вважаємо, що співробітники військових підприємств — головний двигун війни. Днями співробітники оборонного підприємства отримали від нас адресні похоронні вінки як попередження про те, що не варто працювати на війну”.
*
Артоб’єкт від невідомих активістів у Санкт-Петербурзі: “Готовий до відправлення додому. Доставлений. Можуть забирати”, — ці написи натякають на труни для російських учасників у війні в Україні.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.