Пенітенціарні відомства і медичні заклади ЦОЗ ДКВС перевірять щодо цільового використання коштів
Монітори ХПГ з 2014 року активно беруть участь у моніторингових візитах до пенітенціарних закладів різного рівня безпеки. Вже третій рік ці візити здійснюються в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.
Також ми плідно співпрацюємо з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і є моніторами Національного превентивного механізму при Уповноваженому (НПМ): як представники громадськості разом зі співробітниками Секретаріату Омбудсмана відвідуємо місця несвободи, перевіряючи — чи дотримуються в них права людини.
Ми фіксуємо порушення прав людини як під час візитів, так і отримуючи повідомлення на телефони громадських приймалень у Харкові і Києві, а також письмово або в будь-який інший спосіб, в тому числі і через моніторинг публічної інформації.
Наші юристи обробляють величезний потік інформації, серед іншого — скарги на неналежні умови утримання, ненадання медичної допомоги тощо. Керівництво пенітенціарних закладів дуже часто обґрунтовує порушення прав людини недофінансуванням потреб пенітенціарного відомства.
Проте, за результатами аналізу окремих закупівель, опублікованих на платформі Prozorro, складається враження, що Міністерство юстиції України витрачає значні кошти на забезпечення потреб засуджених. Так, наприклад, лише на чотири закупівлі витрачено майже півтора мільярда гривень.
“Невідповідність матеріально-побутового (речового), продовольчого та медичного забезпечення утримуваних осіб сумам державних коштів, які витрачаються, може свідчити про їх неналежне використання, завищення сум або фактичну відсутність предметів закупівлі, а нещодавні факти затримання керівництва ЦОЗ ДКВС України та Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань за корупційні правопорушення змушує звернути увагу на ці факти органів державного фінансового контролю”, — йдеться в повідомленні на сайті Офісу Омбудсмана.
Тому з метою невідкладної перевірки ефективності використання коштів в умовах воєнного стану, за ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Держаудитслужбою включено до Плану проведення заходів державного фінансового контролю на IV квартал 2024 року такі пункти: Департамент з питань виконання кримінальних покарань, державні установи “Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України” та “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України”.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини взяв на контроль хід та результати зазначеного заходу.
Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також до Громадських приймалень ХПГ в Харкові і Києві.
Офіс Омбудсмана
- вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- [email protected];
- гаряча лінія: 0800501720;
- тел. 044-299-74-08.
Громадська приймальня ХПГ у Харкові
вул. Ярославська, 21В (метро Центральний ринок) Пн-пт 8:30-17:00
Попередній запис за телефонами:
+380 50 505 1415, +380 50 405 3015
Громадська приймальні ХПГ у Києві
Академмістечко, вул. Омеляна Пріцака, 4 (заїзд із вулиці Максима Залізняка).
Прийом лише за попереднім записом:
+380 50 555 27 95, +380 75 330 10 31