MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Конференція ОБСЄ: Росія не має уникнути відповідальності за злочини, вчинені в Україні

11.10.2024   
Ірина Скачко
Викрадені й зниклі цивільні, вбиті священники, розграбовані та знищені церкви — правники ХПГ на цьогорічній Варшавській конференції ОБСЄ з людського виміру розповіли про скоєні окупантами численні порушення міжнародного гуманітарного права.

Варшавська конференції ОБСЄ з людського виміру, 2024 рік

Варшавська конференції ОБСЄ з людського виміру, 2024 рік

4 жовтня відбувся сайд-івент, присвячений російській політиці насильницьких зникнень в Україні. У заході взяли участь директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова, правовий аналітик ЦГС Валентин Сердюк, юристка Харківської правозахисної групи Олеся Скобова, юристка УГСПЛ Олена Куваєва, юрисконсульт Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Олег Гущін, а також звільнена з російського полону бойова медикиня Олена Турас.

Олеся Скобова представила дослідження глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) щодо насильницьких зникнень. Щойно російські сили увійшли на територію України, вони мали списки людей, яких потім викрали. Це свідчить про те, що це була підготовлена кампанія Російської Федерації. T4P змогла ідентифікувати 5340 жертв насильницьких зникнень та направила подання до МКС й узагальнення для Робочої групи ООН.

“Росія — через своїх військових, окупаційну владу та пов’язані з нею групи бойовиків у ДНР/ЛНР — проводить скоординовану державну політику, спрямовану на придушення опору та протестів на окупованих територіях шляхом тероризування українського цивільного населення, що досягається через хвилю насильницьких зникнень та інших серйозних порушень міжнародного гуманітарного права, спрямованих проти цивільного населення”, — йдеться в представленому документі.

Найбільше насильницьких зникнень відбувалося в перші місяці повномасштабної війни. Втім, така практика триває на тимчасово окупованих територіях і досі. Саме тому вкрай важливо надати пріоритет розслідуванню ймовірних насильницьких зникнень як злочинів проти людяності та визначити окремих підозрюваних на найвищих рівнях російської політичної та військової ієрархії, які несуть найбільшу відповідальність за реалізацію політики насильницьких зникнень в Україні.

7 жовтня юрист ХПГ Микола Комаровський на пленарному засіданні розповів про злочини, які Росія вчиняє проти церков під час війни в Україні — зруйновані та пошкоджені храми, вбитих і катованих священників, переслідування вірян, що не належать до російської православної церкви.

Виступ юриста ХПГ Миколи Комаровського

Виступ юриста ХПГ Миколи Комаровського

Того ж дня відбувся сайд-івент “Релігійна свобода під ударом: дії Росії в окупованій Україні”, в якому взяли участь Олександра Романцова, Микола Комаровський, Валентин Сердюк, директор місії Eurasia Religious Freedom Initiativ Михайло Брицин та онлайн Дмитро Бодю, священник, що побував у російській катівні. Вони обговорили, як російська влада використовує релігійні переслідування як інструмент для підриву української ідентичності та суверенітету, а також геноцидні наміри геноциду, які стоять за цими злочинами.

Відповідно до даних, зібраних коаліцією Т4Р, станом на 1 жовтня 2024 року було зафіксовано 395 епізодів протиправних дій щодо релігійних об’єктів — найбільше в Донецькій, Луганській та Херсонській областях. Проте реальні цифри набагато вищі, адже про деякі злочини, вчинені на окупованих територіях, стане відомо лише після закінчення війни.

“Закликаємо до суспільного засудження, негайного розслідування всіх кримінальних злочинів, які вчиняються проти церков на території України, а також притягнення до реальної відповідальності всіх осіб, які причетні до організації та реалізації цієї політики”, — заявив Микола Комаровський.

Конференція ОБСЄ з людського виміру тривала у Варшаві з 30 вересня по 11 жовтня. Це один з найбільш масштабних правозахисних заходів у Європі. У ньому беруть участь представники як офіційних державних органів, так і громадянського суспільства ЄС та країн-партнерів.

 Поділитися