MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звіт за результатами моніторингового візиту до Шепетівської виправної колонії №98

12.12.2024   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олег Цвілий
Моніторинговій групі було надано підроблені особисті медичні книжки, температура повітря у спальних приміщеннях дільниці КДіР складала 11°C, санітарна обробка засуджених, які прибувають до установи, не здійснюється.

08 листопада 2024 року відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, враховуючи положення Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та рішень Європейського суду з прав людини, на підставі статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України — Відвідування установ виконання покарання, групою моніторів Харківської правозахисної групи і ГО “Захист в’язнів України”здійснено чергове відвідування державної установи “Шепетівська виправна колонія №98” (далі ШВК-98, установа, заклад).

Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.

Попередній візит було здійснено 15 травня 2023 року.

Відвідування здійснили монітори:

  • Діденко Андрій Андрійович — помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина, з 2014 року громадський монітор, здійснив візити майже в усі пенітенціарні заклади;
  • Зуйков Сергій Юрійович — помічник народного депутата України Костянтина Касая, член громадської ради при Міністерстві Юстиції України, монітор з великим досвідом і стажем візитів;
  • Цвілий Олег Володимирович — член громадської ради при Міністерстві Юстиції України, має великий досвід візитів, спеціалізується на питанні запобігання катувань, жорстокого, нелюдяного поводження в місцях несвободи.

Загальна інформація

ШВК-98 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання чоловіків, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі.

На території установи знаходяться багатопрофільна лікарня № 98 філії ДУ “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України в Хмельницькій області”.

Установа розташована за адресою: Шепетівський район Хмельницької області, село Климентовичі, вулиця Тараса Шевченка, 60.

Керівник закладу — полковник внутрішньої служби Горенко Андрій Антонович.

Установа складається з виробничої зони, харчоблоку, житлової зони з дільницями СПС, дільниці КДіР, медичної частини, банно-прального комбінату, дільниці ДІЗО/ПКТ/ ДПК/СІЗО, крамниці, бібліотеки, адміністративних приміщень.

За даними адміністрації установи, штатна чисельність персоналу закладу складається з 368 посад. Фактична чисельність — 305 посад. Загальний некомплект персоналу по установі — 63 співробітники.

У ШВК-98 на момент візиту утримувалося 577 осіб: з них 6 ув’язнених і 571 засуджений. В установі працюють 2 психологи. У ШВК-98 функціонують 4 відділення СПС.

Протягом поточного року до установи прибули 1049 осіб: з них — у багатопрофільну лікарню 614 осіб.

У 2023 році померло 8 засуджених, у 2024 —17. Працевлаштовано 227 осіб: з них згідно з трудовим договором — 58 за договором ЦПХ — 169.

У ПКТ (приміщення камерного типу) утримувався 1 засуджений, у ДПК (дільниця посиленого контролю) — 2, у дільниці СІЗО (слідчого ізолятора) — 6 осіб.

На оперативно-профілактичному обліку в установі перебувало: схильні до самогубства — 23 особи.

Протягом 2023 року зафіксовано 2 випадки самогубства, протягом 2024 — 1.

Схильні до членоушкоджень— 8 осіб, до втечі — 2. Злісних порушників режиму утримання — 41 засуджений.

Протягом 2023-2024 років не зафіксовано жодної скарги від засуджених на неналежні умови утримання і неналежне надання медичної допомоги. 39 осіб мають інвалідність.

У власному користуванні засуджені мають 267 планшетів з доступом до мережі інтернет. 31 засуджений має власний імейл. Групою моніторів проведено опитування близько 154 засуджених.

Факти, виявлені під час відвідування

У ході моніторингового візиту виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушень прав засуджених осіб:

1. У порушення частини 1 статті 115 КВК України, пункту 10 Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями, встановлено, що в окремих житлових приміщеннях установи норма жилої площі на одного засудженого складає менше ніж 4 м².

Так, моніторинговою групою встановлено, що у ряді житлових приміщень фактична наявність спальних місць перевищує допустиму для забезпечення передбаченої законодавством норми площі на одну особу.

Зокрема, у житловому приміщенні відділення дільниці карантину, діагностики і розподілу засуджених (далі — КДіР), де площа приміщення згідно з довідкою щодо площ структурних дільниць державної установи “Шепетівська виправна колонія №98” складає 34,9 м² і яка розрахована на 8 місць за нормою 4 м² на одну особу, розташовано 10 ліжок. Аналогічне порушення встановлено у спальних приміщеннях зазначеної дільниці №№2,3.

Зазначене порушення створює умови для можливих зловживань з боку адміністрації та персоналу установи в контексті дотримання норми жилої площі на одну засуджену особу та не забезпечує належного особистого простору утримуваним особам у спальних приміщеннях.

Разом з тим, у пункті 13 сьомої Загальної доповіді Європейського комітету з питань запобігання катувань чи нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання (далі — Комітет) зазначається, що проблема з переповненими камерними приміщеннями призводить до негігієнічних умов, постійної відсутності приватності, перезавантаження медичних служб та інфраструктури установи.

Комитет приходить до висновку, що доволі часто негативний вплив перенаселення має наслідком нелюдські або принизливі умови утримання в’язнів (CPT/Inf (97) 10).

[Шепетівська виправна колонія №98]

2. Обладнання дільниці КДіР не відповідає стандартам поводження з в’язнями та умовам їхнього утримання відповідно до їхніх потреб. Так, у спальних приміщеннях дільниці встановлено порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що забезпечує право на повагу до приватного життя. Зокрема, у порушення правила 18.1 Європейських пенітенціарних правил, ліжка у деяких спальних приміщеннях розташовані впритул одне до одного, що не забезпечує засудженим особистого простору.

Відсутність достатніх перегородок, дверцят у санвузлах, які дозволяють усамітнитись, та шторок на душових кабінах порушує вимогу правила 19.3 Європейських пенітенціарних правил. Крім того, у порушення вимог пункту 1 розділу XXII Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 року №2823/5 (далі — ПВР УВП), засудженим не забезпечуються належні матеріально-побутові умови.

У приміщеннях дільниці засудженими проводиться прання та сушіння одягу, що свідчить про неналежну організацію надання лазне-пральних послуг в установі. Окремі постільні речі, матраци та подушки потребують заміни.

Разом з тим, у доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2023 році, Комітет закликав українську владу вжити необхідних заходів для поліпшення матеріальних умов тримання під вартою, зокрема, зменшити наповнюваність камер таким чином, щоб на одну взяту під варту особу припадало щонайменше 4 м² житлової площі (не враховуючи площі, яку займають внутрішньо камерні туалети).

Всі місця розміщення засуджених і взятих під варту осіб, включаючи санітарні приміщення, утримувати в належному ремонтному та гігієнічному стані, регулярно і часто проводити дезінсекції; забезпечити достатній доступ до природного освітлення та вентиляції у камерах, внутрішні санітарні приміщення повністю обладнати перегородками (тобто від підлоги до стелі). (CPT/Inf (2024) 20) пункт 58).

[Шепетівська виправна колонія №98]

[Шепетівська виправна колонія №98]

[Шепетівська виправна колонія №98]

[Шепетівська виправна колонія №98]

3. Моніторинговою групою встановлени системні порушення, зокрема недостатній рівень природного та штучного освітлення в палатах (камерах) лікарні та доступ засуджених до питної води. Так, під час спілкування засуджені повідомили, що вимушені вживати воду з централізованого водопостачання.

У житлових приміщеннях дільниць СПС для утримання встановлено нестачу природного освітлення, через що постійно увімкнено загальне освітлення. Згідно з додатком Ж “Нормативні показники освітлення приміщень житлових будівель”, ДБН В.2.5-28:2018 “Природне і штучне освітлення”, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.10.2018 року №264, освітленість робочих поверхонь спальних, житлових кімнат має складати 150 ЛЮКС.

У спальному приміщенні дільниці СПС №8 зафіксовано 31,4 ЛЮКС природного освітлення; у спальному приміщенні дільниці СПС №9 — 22,9 ЛЮКС природного освітлення.

[Шепетівська виправна колонія №98]

4. У порушення вимог Норм забезпечення меблями, інвентарем і предметами господарчого призначення виправної колонії середнього рівня безпеки, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 27.07.2012 року №1118/5 (далі — Норми забезпечення), у дільниці відсутні приміщення кімнати для зберігання обмінного фонду постільних речей, речового майна і спецодягу та сушарки. Крім того, спальні приміщення дільниці не забезпечені в достатній кількості табуретами з розрахунку один табурет на одну особу та приліжковими тумбочками з розрахунку одна тумбочка на дві особи.

Відсутність зазначених приміщень або їхнє неналежне облаштування призводить до порушення санітарно-гігієнічних норм. Так, неналежна організація зберігання особистих речей ускладнює підтримання чистоти та порядку в приміщеннях, де утримуються засуджені, що погіршує загальну санітарну ситуацію в установі.

5. Моніторинговою групою в дільниці КДіР встановлено порушення температурного режиму. Так, на час перевірки температура повітря у спальних приміщеннях дільниці складала 11°C. Разом з тим, відповідно до пункту 1 розділу XXII ПВР УВП, у холодну пору року температура в жилих приміщеннях установ виконання покарань має підтримуватися на рівні не нижче плюс 18 °C.

[Шепетівська виправна колонія №98]

6. У порушення вимог правила 22.5 Європейських пенітенціарних правил та Норм забезпечення, приміщення дільниці КДіР не забезпечені баками для питної води місткістю 15 літрів з водорозбірним краном, кришкою, кухлем і тазом, у зв’язку з чим, засуджені змушені вживати воду з централізованого водопостачання.

7. У камерних приміщеннях дільниці ДІЗО встановлено наявність вікон, які було обладнано матовим склом. У своїй доповіді за результатами візиту до України в 2020 році Комітет вже звертав на це увагу та рекомендував вжити заходів для перегляду дизайну вікон у камерах для того, щоб дозволити ув’язненим бачити, що знаходиться поза межами камери. CPT/Inf (2020) 40) пункт 48).

[Шепетівська виправна колонія №98]

8. Згідно з пунктом 7 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерством охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 (далі — Порядок) засуджені, які працюють на об’єктах харчування (крім робіт, пов’язаних з посадами продавців, завідувачів продовольчих та речових складів, комірників) та переробної промисловості, у будинках дитини, закладах загальної середньої освіти, підрозділах з професійної підготовки у спеціальних виховних колоніях, медичних частинах (фельдшерських пунктах) та лікарняних закладах ДКВС (крім робіт, пов’язаних із наданням медичної допомоги), пральнях, лазнях, кімнатах для тривалих побачень, гуртожитках, клубах, на об’єктах водозабезпечення та каналізації, дільницях розведення i вирощування тварин, проходять обов’язкові попередні та профілактичні медичні огляди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №559 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок”, на кожного засудженого зазначеної категорії заводиться форма первинної облікової документації № 1-ОМК “Особиста медична книжка”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року №150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2013 року за №662/23194.

9. Разом з тим, моніторинговій групі було надано підроблені особисті медичні книжки форми № 1-ОМК оформлені на засуджених з-поміж господарського обслуговування, до яких були внесені відомості щодо проходження медичних оглядів та видані державною установою “Шепетівська виправна колонія №98” з відповідним відтиском печатки та фотокарткою.

Разом з тим, особиста медична книжка форми №1-ОМК, форма та зміст якої встановлена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2013 №150 від 21.02.2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2013 року за №662/23194, є офіційним документом, який видається установою, яка має право видавати такий документ (яка має ліцензію на медичну практику та акредитаційний сертифікат), а саме, закладом охорони здоров’я, де проводився медичний огляд, і який надає право допуску до роботи працівникам окремих професій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.

Державна установа “Шепетівська виправна колонія №98” до таких закладів не відноситься.

[Шепетівська виправна колонія №98]

[Шепетівська виправна колонія №98]

10. У порушення статті 119 КВК України, статті 52 Кодексу законів про працю України та Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 07.03.2013 року №396/5, моніторинговою групою було встановлено, що тривалість робочого дня засуджених з господарського обслуговування в їдальні, з якими укладено трудовий договір на 0,5 ставки, є більшою за 8 годин та сягає 9-10 годин на день, тобто понад 40 годин на тиждень, а робочий тиждень складає шість, а в окремих випадках сім днів.

11. У порушення вимог Норм забезпечення, в їдальні установи відсутня гардеробна, що призводить до того, що засуджені змушені приймати їжу у верхньому одязі.

[Шепетівська виправна колонія №98]

12. Моніторинговою групою встановлено ряд порушень в організації лазне-прального обслуговування засуджених та ув’язнених осіб. Так, у порушення вимог пункту 2.11. розділу II Положення про організацію лазне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 849/5 від 08.06.2021 року (далі — Положення), у приміщенні лазні не працює примусова припливно-витяжна система вентиляції.

Під час спілкування з новоприбулими особами, які перебували у дільниці КДіР, було встановлено, що у порушення вимог пункту 4 розділу ХХІІ ПВР та пункту 3.19 розділу ІІІ Положення, виконання санітарно-гігієнічних та протиепідемічних правил належним чином не забезпечується. Санітарна обробка засуджених, які прибувають до установи, не здійснюється.

У порушення 3.10 розділу ІІІ Положення, черговим фельдшером медичної частини не здійснюється нагляд за дотриманням порядку під час миття у лазні, а також за прибиранням і дезінфекцією приміщень.

У порушення пункту 3.5 розділу ІІІ Положення адміністрацією установи, не забезпечується тривалість миття засуджених у лазні установи (не менше 40 хв), про що свідчать записи в книзі обліку відвідування лазні установи.

У порушення вимог Додатка 9 Положення в лазне-пральному комплексі установи відсутній “Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці”.

[Шепетівська виправна колонія №98]

[Шепетівська виправна колонія №98]

[Шепетівська виправна колонія №98]

[Шепетівська виправна колонія №98]

12. Відповідно до службової документації, некомплект персоналу по установі складає 63 посад, або 17,1% від штатної чисельності персоналу. Водночас, у доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2023 році, Комітет наголошує, що забезпечення позитивного клімату в пенітенціарній установі вимагає наявності професійної команди персоналу, який повинен бути присутнім у достатній кількості в будь-який момент часу в місцях тримання під вартою.

Недостатня кількість персоналу може лише збільшити ризик насильства та залякування між засудженими. Нестача персоналу, який перебуває на передовій лінії, також підриває якість та рівень заходів, що пропонуються засудженим, і ставить під загрозу перспективу підготовки до звільнення та соціальної реабілітації.

У зв’язку з чим Комітет закликає українську владу вжити рішучих заходів для суттєвого збільшення кількості персоналу у пенітенціарних установах України, де спостерігається низький рівень укомплектованості персоналом, з метою посилення присутності персоналу служб охорони і нагляду всередині установ. Необхідно також вжити заходів, щоб покласти край 24-годинній зміні персоналу, який несе службу. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 93).

13. У порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417(далі — Правила), засуджені користуються несправними та пошкодженими розетками, що може призвести до ураження засуджених чи персоналу лікарні електричним струмом та становить загрозу для життя та здоров’я.

[Шепетівська виправна колонія №98]

14. У порушення вимог підпункту 2.12 пункту 2 розділу ІІІ Правил, двері електрощитових в лазне-пральному комплексі були не зачинені.

[Шепетівська виправна колонія №98]

Рекомендації:

  1. Забезпечити дотримання стандартів житлової площі на одного засудженого;
  2. Забезпечити в дільниці КДіР належні умови утримання засуджених;
  3. Забезпечити належне освітлення в спальних приміщеннях;
  4. Забезпечити дотримання належного температурного режиму в дільниці КДіР;
  5. Забезпечити житлові приміщення баками для питної води;
  6. Забезпечити засуджених, що працюють на господарських роботах, медичними картами належного зразка;
  7. Забезпечити належні умови праці для засуджених, що працюють на господарських роботах, робочий день, що не перевищує 8 годин на добу;
  8. Забезпечити належні умови надання послуг в лазно-пральному комплексі;
  9. Забезпечити дотримання правил пожежної безпеки.
 Поділитися