Контракт на крові. Дайджест російських протестів
6 грудня стало відомо про порушення кримінальної справи за фактом вбивства 19-річного строковика Артема Антонова через відмову підписати контракт із Міноборони. Артем із Татарстану, його призвали в липні й почали готувати в стрілки. За словами родичів, незадовго до загибелі Артем скаржився на тортури з боку командування, його “били залізними батогами по руках і шиї” і не надавали медичну допомогу.
12 жовтня під час інструктажу на полігоні “Іллінський” у селі Камінь-Риболов у Приморському краї 22-річний лейтенант 394-го мотострілецького полку дістав АК-12, зняв автомат із запобіжника, спрямував його в бік особового складу та тричі вистрілив. Одна з куль поцілила Антону в голову. Коли рідні отримали тіло загиблого, вони виявили не тільки кульовий отвір, по всьому тілу були синці та садна.
Переслідування
2 грудня за обвинуваченням у теракті на залізниці заарештували пенсіонера з Петербурга Петра Пустового. Обвинувачення стверджує, що він підпалив пост секціонування на залізничній станції “Рибальське” в Невському районі Санкт-Петербурга. За словами заарештованого, невідомі телефоном наказали йому підпалити станцію, тому що там були “жучки”. Пустовому загрожує до 20 років колонії.
*
4 грудня адвокат Катерини Фалькової повідомив про вирок, який виніс суд його підзахисній — два роки примусових робіт. Нагадаємо, у травні 2023 року Катерина Фалькова поширювала газету “Рабоче-крестьянский СЕРП и МОЛОТ” у центрі Красноярська. Влада розгледіла “дискредитацію армії” у статті “Размышления о природе империализма”. Раніше Катерину вже притягували до відповідальності за цією статтею за розклеювання антивоєнних листівок, за газету проти неї порушили кримінальну справу.
*
П’ять з половиною років колонії за скриншот про Краматорськ дали Максиму Щетинкіну з села Калініно в Республіці Хакасія. У квітні 2022 року він розмістив у соцмережі скриншот про ракетний удар по вокзалу в Краматорську, який стався 8 квітня. Тоді російська ракета з касетною боєголовкою вдарила по вокзалу, 61 людина загинула, понад 110 осіб дістали поранення. Обвинувачення вирішило, що дані на скриншоті “суперечили інформації, опублікованій на сайті Міністерства оборони”. 2 грудня стало відомо, що суд засудив Максима до п’яти з половиною років колонії за статтею про “фейки про армію” і заборонив адмініструвати сайти протягом трьох років.
*
У травні 2023 року Василь Іванов і Сергій Саратовцев на перегоні між залізничними станціями Нова Деревня і Лахта зламали дверцята релейної шафи, облили обладнання горючою рідиною і підпалили його. Сергій Саратовцев знайшов у чаті оголошення й після диверсії відправив підтверджувальне відео його автору. 4 грудня за звинуваченням у скоєнні диверсії петербуржців засудили до 9 років колонії суворого режиму кожного.
*
Липецького активіста Станіслава Корвякова звинуватили в повторній “дискредитації” армії за антивоєнні пости в особистому блозі. За повідомленням прокуратури, Корвяков порівнював символ Z зі свастикою і писав “багато негативу і багато бруду” про російських військових. Липецький обласний суд відправив Станіслава на примусове психіатричне лікування і призначив штраф. 5 грудня обласний суд залишив це рішення в силі.
*
За кілька коментарів зі схваленням легіону “Свобода Росії” і “Російського добровольчого корпусу”, що воюють у складі ЗСУ, мешканця Сиктивкара Іллю Чугаєва засудили до трьох років колонії за статтею про “виправдання тероризму”. Йому заборонили публікувати пости в інтернеті протягом двох років. На волі в Іллі залишилася літня хвора мама, про яку зараз піклуються сусіди.
*
За схвальний коментар про легіон “Свобода Росії” самарця звинуватили у виправданні тероризму. Дмитро Юшков написав коментар:
“Біло-синьо-білий стяг
Буде піднято
Не за тридцять проклятих монет
І не за нагороди.
Я салютую воїнам в окопах,
Людям із листівкою.
Система диктату буде мертва.
Їй надішле похоронку
Легіон ‘Свобода Росії’!”
Співробітники ФСБ провели у Дмитра обшуки, побили його, взяли підписку про невиїзд. На Дмитра завели кримінальну справу “про виправдання тероризму”. Він зміг виїхати з Росії. Після від’їзду Дмитра почався тиск на його матір: співробітники ФСБ двічі її допитували, провели в неї обшук, 4 грудня перевіряли вміст смартфона і вимагали, щоб вона не спілкувалася із сином.
*
41-річний житель Башкортостану Денис Гараєв дивився відео на YouTube-каналах українських військових об’єднань і коментував їх. Проти нього завели справу “про виправдання тероризму в інтернеті” і в лютому 2024 року додали до переліку “екстремістів і терористів” Росфінмоніторингу. 6 грудня суд відправив Дениса на 7 років до колонії загального режиму і на 2 роки заборонив йому адмініструвати сайти.
*
Біолога та колишнього співробітника Казанського федерального університету Андрія Бояршинова за повідомлення в антивоєнних чатах “ПротестныйЧат | Казань” і “Протестная Казань — НетВойне” засудили до 5 років колонії за статтею про “виправдання тероризму”. Бояршинова затримали ще в березні 2022 року після масових обшуків у казанських активістів у справі про “схиляння до масових заворушень”. 2 роки й 9 місяців Андрій перебував під вартою. 7 грудня Апеляційний суд затвердив вирок.
*
Рік тому в місті Озьори Московської області біля військової частини затримали 23-річного жителя Коломни Василя Жаркова. На допиті він повідомив, що намагався вступити в легіон “Свобода Росії” і за завданням ЗСУ мав підпалити арсенал артилерійських снарядів. Силовики знайшли вдома та в автомобілі Василя вісім пляшок із запальною сумішшю, а в телефоні — фото і геолокації цієї військової частини та “листування з громадянином України”. 3 грудня у 2-му Західному окружному військовому суді відбулося перше судове засідання. Василя звинувачують у держзраді, участі в легіоні “Свобода Росії”, визнаному в РФ терористичною організацією, а також у підготовці диверсій на стратегічних об’єктах Московської області. Василь Жарков відмовився визнати провину.
Диверсії та саботажі
6 грудня невідомий спалив релейну шафу на ділянці залізниці недалеко від підмосковного міста Чехова, куди товарні потяги привозять паливо та техніку для російської армії. Внаслідок диверсії було порушено логістику постачання ЗС РФ.
Культура
У Новосибірську звільнили художнього керівника музичного театру Леоніда Кіпніса. На заслуженого артиста Росії написав донос у Слідчий комітет актор Антон Лідман. За словами донощика, Кіпніс “висміював” його патріотизм і критикував політику Путіна з 2014-го року. Лідман зажадав перевірити художнього керівника на “заклики до тероризму, екстремізму та дискредитацію армії” і звинуватив його племінницю в зборі коштів для ЗСУ в соцмережах.
Концерт Гліба Самойлова, екс-соліст гурту “Агати Крісті”, який мав відбутися 6 грудня в рамках Tour “The Best” у Москві, скасували з невідомої причини. Раніше через заяву провладних активістів із руху “Русская община” про те, що Гліб Самойлов підтримує Україну, було скасовано його концерт у Єкатеринбурзі. Самойлов в інтерв’ю неодноразово висловлювався на підтримку України, засуджував війну та окупацію Криму, негативно відгукувався про російську політику.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.