Міндовкілля: розлив російського мазуту завдав екосистемі Чорного моря шкоди на 14 млрд доларів
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук заявила, що РФ має нести відповідальність за наслідки виливу пального в море. Вона наголосила, що, за попередніми підрахунками Державної екологічної інспекції України, витік мазуту вже наніс екосистемі Чорного моря шкоди на понад 14 млрд доларів США. Ця цифра ще буде уточнюватися. Інформацію про наслідки аварії готові надати також Румунія та Болгарія.
“Вже підготовлені звернення до Секретаріату Комісії із захисту Чорного моря від забруднення з повідомленням про інцидент та пропозицією скликати позачергове засідання Комісії та провести незалежну експертизу стану вод, донних осадів і морської екосистеми. Зараз спільно з МЗС та Мінінфраструктури готуємо звернення до відповідних конвенцій ООН, UNEP, ЮНЕСКО, Європейського Союзу, Міжнародної морської організації (IMO)”, — повідомляє Уряд.
Що сталося
Нагадаємо, троща двох російських танкерів поблизу Керченської протоки сталася 15 грудня. Судна “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”, що вірогідно перевозили пальне для російської армії, зокрема мазут, зазнали аварії під час сильного шторму. Відомо про загибель одного моряка. Прокремлівські ЗМІ повідомляли про вилив щонайменше трьох тисяч тонн нафтопродуктів (варто зазначити, що лише “Волгонефть-212” транспортував понад 4 тисячі тонн, а другий танкер — ще більше). При цьому в Greenpeace кажуть про те, що в море потрапило 4300 тонн мазуту та інших нафтопродуктів.
Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук в етері Суспільного заявляв, що вийшовши в море за таких погодних умов, російські танкери порушили норми судноплавства. “Ті погодні умови, які були на той момент в морі, були не тими, при яких вони могли перебувати у відкритому морі... Тут як завжди росіяни порушили все, що могли порушити… — наголосив Плетенчук. — …Але звісно перекидати російську нафту або інші паливно-мастильні матеріали для них важливіше, ніж дотримання вимог щодо безпеки цивільного судноплавства”.
А за словами очільника Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрія Клименка, обидва судна були спущені на воду ще на початку п’ятдесятих років. Крім того, вони є річковими, а не морськими. Тож виходити в море в шторм при висоті хвиль у три з половиною метри не могли.
В Greenpeace звернули увагу на те, що танкери перевозили паливо для російського флоту, при цьому протягом 12 днів у них була вимкнена система визначення місцеперебування морських суден.
Наслідки
Заява Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України щодо екологічної катастрофи внаслідок аварії російських танкерів біля Керченської протоки. Керченська протока поєднує Чорне та Азовське моря. Тож постраждати можуть екосистеми обох водойм. Тим часом перші ознаки забруднення берегової лінії Азовського моря помітили мешканці окупованої Кирилівки Мелітопольського району. Про це повідомляє видання РІА-Південь. Нафтові плями почали виявляти і на російському узбережжі, зокрема в Краснодарському краї.
В Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України застерігають: витік мазуту може призвести до загибелі планктоні, отруєння риб, птахів та інших живих організмів, забруднення донних відкладень та берегів, а отже і це можить порушити харчові ланцюги і вплинути на біорозмаїття регіону на десятиліття.
“Будь-який розлив нафти або нафтопродуктів у цих водах може мати серйозні наслідки. Розлив швидше за все буде визначений переважним вітром і течіями, які зараз рухаються на північний схід, і за нинішніх погодних умов його буде надзвичайно важко локалізувати. Якщо забруднення винесе на берег, це призведе до забруднення берегової лінії, яке буде надзвичайно важко очистити. Вплив на довкілля залежатиме від типу розлитої нафти. Важкі залишкові нафтопродукти як мазут, як правило, спричиняють більш помітний вплив у тому числі на морську фауну. З огляду на можливість такого значного впливу на довкілля основна увага має бути зосереджена на тому, щоб спробувати мінімізувати подальший розлив. Якщо кораблі затонуть, то існує ймовірність довготривалого виливу нафти й нафтопродуктів”, — заявив доктор Пол Джонстон, керівник дослідницьких лабораторій Greenpeace на базі Університету Ексетера у Великобританії.
В міжнародній організації нагадали, що, коли у 2007 році у цій же протоці стався вилив з танкера “Волгонефть-139”, наслідки були дуже серйозними. “Як результат, десятки кілометрів забрудненого узбережжя для обох сторін протоки. Більшість цих продуктів опустилася на дно і, як наслідок, була уражена кормова база для морської біоти. На узбережжі утворилися великі плями мазуту, які вимагали ліквідації. Вони вражають усі морські життя — і птахів, і живі організми”, — розповіла Крим.Реалії директорка Greenpeace Україна Наталія Гозак. Але тоді йшлося про меншу кількість нафтопродуктів — близько 1500 тонн.
Наталія Гозак наголосила, що для того, щоб подолати наслідки такої катастрофи, потрібні зусилля міжнародної спільноти, але шанси те, що РФ погодиться на це, невеликі. “Але я впевнена, що Росія не дасть доступу, інформація буде максимально обмежена. І дуже сумніваюся, що РФ вживатиме якихось заходів для того, щоб ліквідувати наслідки. Найімовірніше, залишиться як є”, — впевнена Наталія Гозак.
На сьогодні вже зафіксовано понад 6800 злочинів, які вчинила РФ проти довкілля під час повномасштабної війни. Загальна сума збитків перевершує 3,1 трлн грн. Російська агресія спричиняє катастрофічні екологічні наслідки і не дає людству досягти встановлених ООН цілей сталого розвитку, зокрема, таких як “Чиста вода та належні санітарні умови” і “Збереження морських екосистем”.
Українські правоохоронці кваліфікують злочини, вчинені РФ проти українського довкілля, за двома статтями Кримінального кодексу: воєнні злочини (стаття 438) та екоцид (стаття 441). Станом на серпень 2024 року було зареєстровано 5298 випадків екоциду, вчиненого представниками РФ в Україні.