MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Відпрацьовують стрільбу у заповідній зоні

21.12.2023   
Марина Гарєєва
Російські війська облаштували артилерійський полігон на території півострова Карадай, що на Херсонщині. Представників РФ не зупинив той факт, що ця територія має статус ландшафтного заказника, а Карадай важливий для збереження приморської рослинності, пустельних степів і цілої низки птахів.

Світлина: Українська природоохоронна група.

Світлина: Українська природоохоронна група.

Щоденні обстріли на території півострова 

Про черговий злочин російської армії проти українського довкілля розповіли розслідувачі “Evocation.info” у своєму телеграм-каналі та Центр національного спротиву.

На півострові Карадай державний ландшафтний заказник був створений у 2020 році. Окупувавши цю територію, російські війська облаштували артилерійський полігон на території заповідної зони та відпрацьовують стрільбу у напрямку акваторії Каркінітської затоки. За даними “Evocation.info”, під час російських навчань територією заказника пересувається близько десяти одиниць військової техніки РФ, а росіяни щоденно стріляють зі стрілецької зброї, військової техніки та артилерії.

Як зазначали розслідувачі “Evocation.info”, подібні дії представників РФ порушують Кримінальний кодекс і міжнародне право, а будь-яка діяльність, яка може завдати шкоди природі, заборонена у межах заказника.

Українська природоохоронна група розповідала, що площа заказника становить майже 926 гектарів. Експерти пояснювали, що Карадай важливий для збереження приморської рослинності та пустельних степів. Окрім цього, він украй важливий для численних колоній багатьох видів птахів: лебедів, чапель, чайок, диких гусей та іншого птаства. 

Попри це російські окупаційні сили знищують природоохоронні об’єкти та завдають величезної шкоди екології регіону та усьому українському довкіллю. Як зазначали розслідувачі, вочевидь, Росія робить це навмисно, а представники держави-агресора не збираються надовго затримуватися на заповідних територіях України, які вони знищують.

“Варварське ставлення до природи властиве росіянам, які також несуть відповідальність за підрив Каховської дамби. В російській парадигмі мислення не цінується життя — ні людей, ні тварин, ні рослин”, — наголосили в Центрі Нацспротиву.

Читайте також: Понад 1,5 млрд гривень — таких збитків зазнала природа Хортиці через підрив Каховської ГЕС

Нагадаємо, що Женевські конвенції забороняють вдаватися до таких методів або засобів ведення війни, які мають на меті завдати (або, як можна очікувати, завдадуть) значної шкоди природному середовищу. “При веденні воєнних дій має бути виявлена турбота про захист природного середовища від широкої, довгочасної і серйозної шкоди, — йдеться у статті 55. — Заподіяння шкоди природному середовищу як репресалій заборонено”.

Планомірне знищення  українського довкілля Російською Федерацією 

Станом на червень 2023-го українські правоохоронці розпочали понад 190 кримінальних проваджень щодо злочинів, вчинених РФ проти українського довкілля. 14 з них були кваліфіковані як екоцид. Наразі Україна кваліфікує злочини агресора проти довкілля за двома статтями Кримінального кодексу: воєнні злочини (стаття 438) та екоцид (стаття 441).

Ще восени минулого року засновник UAnimals Олександр Тодорчук зазначав, що російські окупанти “цілеспрямовано обстрілюють природні парки, зоопарки і притулки та вбили за час війни вже понад 10 000 000 тварин. Окрім цього, російські окупанти викрадають червонокнижних тварин з заповідника “Асканія-Нова”. Харківська правозахисна група писала, що в рамках незаконного “обміну” з асканійського заповідника вже вивезли по декілька особин зебри Чапмана, бізона американського, коней Пржевальського та оленя Давида. Усі вони занесені до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи зі статусом “зниклий з природи”, “на межі зникнення” та “близький до тих, які перебувають під загрозою знищення”. 

Крім цього, через російські обстріли була повністю знищена степова ділянка Джарилгацького національного природного парку. Два водно-болотних угіддя міжнародного значення також були практично знищені. Харківська правозахисна група писала про пожежі у Джарилгацькому парку, що завдали “колосальних втрат біорізноманіттю острова”, планомірне знищення арктичних систем у Баренцовому морі, знищення парку “Святі гори” на Донеччині та інші злочини Російської Федерації, вчинені проти українського й світового довкілля. Від злочинних дій РФ потерпала й флора та фауна Кінбурнської коси та Чорноморський біосферний заповідник, який перебуває під охороною ЮНЕСКО. Детальніше про це можна прочитати у матеріалі ХПГ. 

Щобільше, російська збройна агресія спричинила додаткові викиди вуглекислого газу, збитки від яких вже сягають десяти мільярдів доларів. Як 10 грудня цього року зазначав Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, викиди парникових газів від війни в Україні вже перевищують викиди Австрії. Якщо минулого року йшлося про 97 мільйонів тонн викидів вуглекислого газу, сьогодні — це вже 150 мільйонів тонн. Збільшилася і площа українських лісів, які були знищені пожежами. Якщо рік тому площа згорілих українських лісів становила 25,8 тис. гектарів, “наразі в Україні спалено стільки лісів, скільки має на своїй землі Чорногорія”, відмічав міністр. При цьому потенціал поглинання парникових газів українськими лісами скорочується щорічно на 175 тисяч тонн вуглекислого газу. Щобільше, унаслідок підриву Каховської ГЕС в Україні було знищено майже 10 тисяч гектарів водно-болотних угідь міжнародного значення, зазначив Руслан Стрілець. Знищені Росією території могли поглинати до 20 тисяч тонн вуглекислого газу.

Фосфорні боєприпаси, які Російська Федерація використовує проти України попри те, що вони заборонені Женевською конвенцією, також можуть спричиняти хімічне забруднення ґрунтів. Експерти пояснювали, що фосфорні сполуки можуть ще декілька років залишатися у землі, водоймах, болотах, вологих ґрунтах і снігу. Щобільше, накопичений у воді фосфор може потрапляти й в організми тварин і птахів, а небезпечні речовини, які утворюються від горіння фосфору, також можуть осідати на сільськогосподарській продукції, що нестиме загрозу людям, які її вживатимуть.

Окрім цього, російські окупанти планують облаштовувати сміттєзвалища на тимчасово окупованих територіях України. Як повідомляв Центр Нацспротиву у серпні цього року, Кремль планує витратити 1,3 млрд рублів на обладнання сміттєвих звалищ на ТОТ Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, куди окупанти планують вивозити відходи з території Російської Федерації. 

Більше про злочини РФ, вчинені проти українського довкілля, можна почитати в рубриці Екологічні права

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися