MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Заповідник ‘Асканія-Нова’: призначеному окупантами ‘директору’ оголошено підозру

06.11.2024   
Ірина Скачко
Викрав рідкісних тварин, завдавши шкоди на 22 мільйони гривень, — так званого директора окупованого біосферного заповідника підозрюють у вчиненні воєнного злочину проти природно-заповідного фонду України.

Дмитро Мещеряков, фото з соцмереж

Дмитро Мещеряков, фото з соцмереж

Про це повідомляє Офіс генпрокурора. Судячи з оприлюдненого повідомлення про підозру, йдеться про Дмитра Мещерякова, про “призначення” якого на пост керівника заповідника ми вже розповідали. Понад рік від початку окупації росіяни не цікавилися заповідною територією, там продовжувала працювати українська адміністрація. Але 20 березня 2023 року в “Асканію-Нову” приїхав гауляйтер Херсонської області Володимир Сальдо та представник адміністрації президента РФ Сергій Кірієнко, а з ними — такий собі Дмитро Мещеряков, якого представили новим “директором”. Тоді повідомлялося, що він є громадянином Росії. Однак правоохоронці з’ясували, що це 48-річний житель Херсона, що добровільно пішов на співпрацю з окупантами. Рік тому щодо нього вже було відкрите одне кримінальне провадження: йому інкримінували колабораційну діяльність.

Тепер його звинувачують у порушенні законів та звичаїв війни, вчиненого за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України). Перш за все, йдеться про викрадення рідкісних тварин.

“Під час проведення оперативно-розшукових заходів працівники управління стратегічних розслідувань в Херсонській області з’ясували, що фігурант протягом 2023 року, використовуючи свої ‘повноваження’, разом із військовими рф забезпечив незаконну передачу тварин заповідника до аналогічних російських установ, — розповідають у Головному управлінні Національної поліції Херсонської області. — Зокрема встановлено, що до Державного природного біосферного заповідника ‘Ростовський’ та Асоціації зі збереження та відновлення рідкісних та зникаючих видів тварин ‘Жива природа степу’ з ‘Асканії-Нової’ були незаконно перевезені тварини, занесені до Червоної книги України. Окупанти з поплічниками вивезли двох зебр Чапмана, двох бізонів американських та стільки ж коней Пржевальського та оленів Давида. Завдані українському заповіднику збитки склали понад 22 мільйони 200 тисяч гривень”.

Якщо вину Мещерякова буде доведено, йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

Ми розповідали про це викрадення у грудні 2023 року. Окупанти тоді повідомляли про “обмін”: замість тварин, що мають статус “зниклий з природи”, “на межі зникнення” та “близький до тих, які перебувають під загрозою знищення”, привезли далеко не рідкісних антилоп канна, свійських яків, двогорбих верблюдів і одного гуанако. До того ж слід зазначити, що олень Давида під час транспортування загинув.

У квітні 2024 року стало відомо про новий “обмін”: до приватного Ялтинського зоопарку відправили трьох зебр Чапмана, а привезли — альпаку, яків, кіз каморі, в’єтнамських свинок, карликових баранів, пеліканів та дрохв.

Херсонщина. Коні Пржевальського. Заповідний степ до російського повномасштабного вторгнення. Фото з фейсбук-сторінки Біосферного заповідника “Асканія-Нова”.

Херсонщина. Коні Пржевальського. Заповідний степ до російського повномасштабного вторгнення. Фото з фейсбук-сторінки Біосферного заповідника “Асканія-Нова”.

Біосферний заповідник “Асканія-Нова” ім. Фальц-Фейна — науково-дослідна установа в системі Національної академії аграрних наук України, найбільший степовий заповідник Європи. Був окупований у перші години повномасштабного вторгнення. 7 березня 2023 року окупанти зареєстрували в державному реєстрі юридичних осіб РФ (рос.) “государственное автономное учреждение ‘Биосферный заповедник Аскания-Нова’”. Обміни росіяни пояснюють “угодою про творчу співпрацю”, підписаною саме Мещеряковим.

“На сьогодні вивезено у РФ і на тимчасово окуповану територію Криму 20 тварин. Частина тварин загинула через недогляд, відсутність кваліфікованого наукового супроводу і ветеринарного обслуговування. Значна частина заповідного степу — понад 2000 га, вигоріла внаслідок пожеж різної природи”, — розповідав Суспільному у серпні цього року директор заповідника “Асканія-Нова” Віктор Шаповал.

“Біосферний заповідник ‘Асканія-Нова’ є провідною природоохоронною науково-дослідною установою міжнародного значення, включеною до міжнародної мережі біосферних резерватів за програмою ЮНЕСКО та захищеною Гаазькою Конвенцією від розграбування, — наголошують правоохоронці. — Відтак незаконна передача тварин, вчинена так званим директором заповідника, є воєнним злочином розграбування і порушенням статті 33 IV Женевської Конвенції про захист цивільного населення та статей 28 і 56 IV Гаазької Конвенції про закони й звичаї війни на суходолі”.

Крім того, Женевська конвенція забороняє застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної й серйозної шкоди природному середовищу: “При веденні воєнних дій має бути виявлена турбота про захист природного середовища від широкої, довгочасної й серйозної шкоди”.


Згідно з оприлюдненим LIGA.net дослідженням шкоди, завданої довкіллю України внаслідок російської агресії, станом на середину вересня цього року загальна сума збитків перевищила 62,9 мільярда доларів. Найбільше постраждала природа Донецької, Луганської та Харківської областей.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль нещодавно озвучив ще більшу суму збитків, яких зазнали українські екосистеми, — 65 мільярдів доларів.

Українські правоохоронці кваліфікують злочини, вчинені РФ проти українського довкілля, за двома статтями Кримінального кодексу: воєнні злочини (стаття 438) та екоцид (стаття 441). Станом на серпень 2024 року було зареєстровано 5298 випадків екоциду, вчиненого представниками РФ в Україні.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися