‘Дискредитація’ диктатури. Дайджест російських протестів
Суд в апеляції ухвалив вирок поетові Славі Малахову: 2 роки колонії загального режиму за статтею про “дискредитацію” армії за два пости в телеграм-каналі. У першому пості Слава розмірковував про лицемірство російської влади. У другому пості він аналізував заяви чиновників про війну в Україні та про росіян, які покинули країну через мобілізацію. Організація “Меморіал” визнала В’ячеслава Малахова політв’язнем.
Адміністративну справу за статтею про “дискредитацію” щодо нього порушили ще у серпня 2023 році. А перед тим його, через конфлікт із провідницею поїзда, затримали поліцейські міста Тосно Ленінградської області. Добу його тримали у відділі поліції, а потім відвезли до психіатричної лікарні під приводом медогляду. Там медперсонал під загрозою застосування насильства змусив Малахова підписати згоду на госпіталізацію. Як розповів сам поет, четверо чоловіків прив'язали його до ліжка за руки та ноги, а поліцейський тиснув коліном йому на груди. Там же йому проводили психологічний тест, у висновку якого завідувачка вимагала вказати “суїцидальні схильності та недоумство”, але отримала відмову фахівця. Відпустили Малахова майже через місяць — для цього йому довелося підписати документ, що він не має до дій силовиків та лікарні жодних претензій.
*
43-річний Віталій Журавльов із міста Ахтубінськ Астраханської області розмістив у соцмережі зображення, що нібито “дискредитують російську армію”, і залишив критичні коментарі про дії військових РФ в Україні. 17 грудня суд визнав його винним у повторній “дискредитації” армії та засудив до двох років колонії загального режиму. Крім того, Віталію заборонили адмініструвати сайти, чати та групи в соціальних мережах протягом двох років і конфіскували його мобільний телефон у дохід держави. Першу справу про “дискредитацію” армії проти Журавльова було порушено через публікацію фотографії Путіна з підписом “Zа дебілів без вас мене б не було”.
*
За версією слідства, мешканець Петербурга Іван Карташов, “бувши незгодним із політичним курсом РФ і проведенням СВО”, шукав контактів з іноземними спецслужбами, плануючи продати конфіденційні документи, зокрема такі, що стосуються об’єктів та комплексів БпЛА. Карташова затримали під час оперативного експерименту після того, як він зв’язався з представником ЦРУ за допомогою електронної пошти та месенджера й надіслав йому кілька файлів. За рішенням суду, Івана Карташова було арештовано і він пробуде в СІЗО до 16 лютого 2025 року. Йому загрожує до 8 років колонії.
*
Роман Шведов, 39-річний анархіст із Ростовської області, 26 вересня 2022 року, за п’ять днів після початку “часткової мобілізації”, підпалив будівлю адміністрації, кинувши у вікно балон із бензином на знак протесту проти війни та мобілізації. Збиток оцінили в 941 тисячу рублів. 18 грудня Романа засудили до 16 років колонії суворого режиму, визнавши його винним у терористичному акті. Увечері того ж дня Шведова знайшли мертвим у СІЗО-1 Ростова-на-Дону, імовірно, він наклав на себе руки.
*
19 грудня стало відомо про вирок у 10 років позбавлення волі Рамілю Якупову, 31-річному електромонтажнику з Пермі (Урал). У вересні-жовтні 2022 року Раміль прокоментував пости в телеграм-каналі “ЧТД”, закликаючи до вбивства “військових комісарів, співробітників державної безпеки і правоохоронних органів”, підпалів військкоматів, а також розмістив інструкції з виготовлення коктейлів Молотова.
*
Камчатського рибалку Ярослава Левченка затримали за доносом колег. У розмовах про війну в Україні Ярослав казав про необхідність насильницької зміни влади, підтримував ЗСУ і схвалював загибель російських військових. Під час обшуку у нього знайшли зброю, боєприпаси та військову екіпіровку. Ярослава Левченка засудили на два роки колонії-поселення за статтею про виправдання тероризму.
*
71-річний Олексій Морозов з Омська поділився посиланням на сюжет українського телеканалу FRЕЕДOM про “Російський добровольчий корпус” та легіон “Свобода Росії” в соцмережі “ВКонтакті”. У коментарі Олексій закликав поширювати відео, щоб донести думку про те, що розплата за всі військові звірства обов’язково прийде.
На публікацію звернула увагу активістка руху прокремлівського “Національно-визвольного руху” з Омська Анастасія Волохіна і переслала її в чат НВР. Активісти написали на Морозова донос. 2-й Східний окружний військовий суд визнав Олексія Морозова винним у справі про виправдання тероризму й оштрафував пенсіонера на 300 тисяч рублів. Пенсія Олексія становить трохи більш як 12 000 рублів.
*
63-річний пенсіонер МВС Костянтин Бессарабенко розклеював на інформаційних стендах будинків Бєлгорода листівки про те, що місто внесено до “списків авіанальотів”. “Влада не рятує населення, а тільки виганяє з будинків та відбирає дітей?” — писав він і закликав приєднуватися до “комітетів порятунку”.
Костянтина Бессарабенка визнали винним у “дискредитації” армії та оштрафували на 30 000 рублів.
*
75-річна мешканка селища Черлак (Омська область) Зінаїда Гриднєва поширила публікацію зі сторінки “Росія фашизм поновлений” у соцмережі “Одноклассники”. Слідство вирішило, що в пості були ознаки “негативного ставлення до символу військової слави РФ” — георгіївської стрічки. Проти Зінаїди Гриднєвої порушили кримінальну справу за “образу символів військової слави” й призначили один рік позбавлення волі умовно та дворічну заборону на публікації в інтернеті.
У вересні 2023 року Зінаїду Гриднєву вже було притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею про “дискредитацію” армії за “лайк” під антивоєнним постом та коментар у соцмережі “Одноклассники”.
*
Антивоєнний активіст із Тамбова Олег Борисенко прийшов кататися на ковзанку в куртці з шевроном внутрішніх військ МВС України на рукаві. На шевроні був напис “Внутрішні МВС війська” і зображення хреста та тризуба. У 2010-х Олег Борисенко воював у Югославії, Чечні, Сирії та на території Донбасу. Але нині він виступає проти повномасштабного вторгнення в Україну і вже має судимості за “дискредитацію” ЗС РФ. Октябрський районний суд Тамбова заарештував Борисенка на десять діб за “демонстрацію екстремістської символіки” та конфіскував шеврон.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.