MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Катував онкохворого: до суду передали справу щодо окупанта

02.01.2025   
Ірина Скачко
На Харківщині за жорстоке поводження з цивільними заочно судитимуть громадянина РФ, що під час окупації Липецької територіальної громади обіймав посаду “начальника поліції”.

Катівня в Липцях. © Офіс генпрокурора

Катівня в Липцях. © Офіс генпрокурора

Харківська обласна прокуратура повідомила, що до суду направлено обвинувальний акт стосовно 41-річного чоловіка за фактом жорстокого поводження з цивільним населенням, вчиненого за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України (в редакції до 24.10.2024)).

За інформацією слідчих, російський громадянин, уродженець Бєлгородської області вже багато років мешкав у селі Стрілеча на Харківщині. Під час повномасштабного вторгнення очолив “самопроголошений орган народної поліції на тимчасово окупованій території Липецької ОТГ Харківської області на посаді начальника дільничних”.

“Він володів інформацією про місцевих мешканців у громаді, тому знав, з ким потрібно ‘проводити профілактику’ за проукраїнську позицію, — йдеться в повідомленні Харківської обласної прокуратури. — Російські військові силоміць затримували людей та відвозили до катівень, що були облаштовані у будівлі МПП ‘Гоптівка’ та у підвалі багатоповерхівки у с. Стрілеча Харківського району”.

Затриманих людей били гумовими кийками, катували електрошокерами. Також повідомляється про побиття дерев’яним молотком по голові. В цих тортурах брав участь і обвинувачений. Зокрема, він разом з російськими окупантами влаштовував бранцям так звані “банні дні”: “через рушник лили на обличчя потерпілих воду, блокуючи тим самим доступ повітря”.

Серед іншого, затриманих примушували перевдягатися у форму прикордонників або поліціянтів та брати участь в “армійських іграх”.

Серед тих, хто пройшов через тортури та знущання з боку обвинуваченого, був літній чоловік, батько українського військовослужбовця. Ката не зупинила навіть тяжка хвороба цивільного.

“Встановлено, що однією з жертв російських терористів був онкохворий цивільний чоловік, у якого найтяжча стадія раку, — кажуть правоохоронці. — Фігурант, нехтуючи всім, забив його майже до півсмерті, намагаючись ‘вибити’ інформацію про ЗСУ. Така ненависть до потерпілого була спричинена тим, що його син є українським військовослужбовцем”.

Фото: Харківська обласна прокуратура

Фото: Харківська обласна прокуратура

Зараз садист перебуває в розшуку. Його судитимуть заочно у Дергачівському районному суді Харківської області. Якщо визнають винним, він може отримати покарання у виді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

Про катівні в Гоптівці та Стрілечій ми розповідали в статті “Вісім катівень за 21 місяць — географія полону”.

Нагадаємо, на деокупованій території Харківщини правоохоронці виявили щонайменше 28 катівень, в яких затриманих українських громадян били, піддавали тортурам, морили голодом.

У травні минулого року Харківська правозахисна група підготувала дослідження про способи та мету катування російськими військовими мирних мешканців під час окупації Харківської області. “Росіяни намагалися отримати від захоплених у полон певну інформацію, якою постраждалі навіть не володіли, — зазначав автор дослідження Владислав Должко. — Для досягнення цієї мети військові РФ проводили так звані “допити”, що за своєю сутністю становили суцільні тортури — постраждалих жорстоко катували, щоб отримати дані, які, на переконання військових РФ, людина знала”.

Крім того, росіяни часто катували людей “просто так”, без причини, як спосіб розважитися.

Загалом окупанти влаштували в регіоні внутрішньо структуровану дворівневу мережу місць протиправного утримання та катування цивільних.

Відповідно до Римського Статуту Міжнародного кримінального суду, катування може бути визнане воєнним злочином (ст. 8) чи злочином проти людяності (ст. 7).

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися