MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Вбивства цивільних у Бучі: встановлено нові імена підозрюваних

30.12.2024   
Ірина Скачко
На сайті Офісу Генпрокурора опубліковані повідомлення про підозри псковським десантникам.

Поховання останків 13 невпізнаних та двох ідентифікованих людей, які були вбиті в Бучанському районі під час російської окупації. © Drop of Light/Shutterstock

Поховання останків 13 невпізнаних та двох ідентифікованих людей, які були вбиті в Бучанському районі під час російської окупації. © Drop of Light/Shutterstock

Вулиця Яблунська

29-річний старший лейтенант Артем Тарєєв — командир розвідувального взводу 1-ї батальйонно-тактичної групи 234-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії повітряно-десантних військ РФ (пункт постійної дислокації — Псков). На думку слідчих, саме він визначив частину вулиці Яблунської (від Водопроводної до кінця Яблунської) сектором, “у якому дозволено використання всіх видів зброї для ураження противника та віддав підпорядкованому особовому складу розвідувального взводу наказ знищувати всіх осіб, які будуть перебувати у вказаному секторі”. Через цей наказ з п’ятого по дев’яте березня загинуло багато цивільних. Сам Тарєєв в цей час перебував на перехресті Яблунської та Вокзальної та контролював ситуацію. В тексті підозри йдеться про вбивство тринадцяти осіб — їхні імена приховані.

Тим часом Бучанська міська рада з посиланням на Нацполіцію повідомила, що серед загиблих внаслідок злочинного наказу Тарєєва — співробітниця “Епіцентру” Ірина Фількіна. Світлина, на якій зображена її рука з яскраво-червоним манікюром, облетіла світові медіа і стала одним із символів того, що робили росіяни в Бучі. “5 березня 11:15 Ірина Фількіна, яка їхала на велосипеді, була розстріляна російськими військовими — у неї випустили щонайменше 15 куль з автоматичної зброї та БМД-2”, — йдеться у повідомленні міськради.

Фото: Бучанська міська рада

Фото: Бучанська міська рада

Таким чином українські правоохоронці підозрюють Артема Тарєєва у відданні наказу на порушення законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством, тобто у вчиненні кримінального порушення, передбаченого частиною 2 статті 438 Кримінального Кодексу України. Такі злочини караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.

Вулиця Вокзальна

Десантників того ж 234-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії Івана Поліна та Максима Кузнєцова підозрюють у вбивстві цивільного.

Стрілець-помічник гранатометника 6-ї десантно-штурмової роти єфрейтор Кузнєцов та рядовий Полін разом з іншими військовослужбовцями в березні 2022 року утримували та контролювали сектор міста в районі вулиць Вокзальної, Нове Шосе, Шевченка. 6 березня, йдеться у підозрі, вони помітили біля магазину “Новус” місцевого мешканця Ігоря Палієнка. Чоловік виїхав на велосипеді у пошуку харчів — одягнений був у цивільне, зброї не мав. Окупанти без попередження застрелили його чотирма пострілами в груди та живіт.

Кузнєцова та Поліна підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством, вчиненому групою осіб (частина 1 статті 28 та частина 2 статті 438 Кримінального Кодексу України). За повідомленнями російських засобів масової інформації, Полін, ймовірно, загинув у 2022 році.

Стріляли по всіх, кого бачили

Нагадаємо, під час окупації Бучанського району Київської області загинули понад 1700 цивільних людей. В Бучі — близько 700. “Розстріли на вулицях здійснювалися за одноманітним сценарієм. Найчастіше російські військові здійснювали стрілянину по всіх перехожих та автомобілях, які бачили. При цьому вони розуміли, що перед ними цивільні особи, — йшлося в аналізі, зібраної ініціативою T4P інформації. — Свідки розстрілів повідомляли, що загиблі їхали на автомобілях із білими прапорами або з написами “Діти”. Ті з них, хто переміщався пішки або на велосипедах, не мали при собі зброї чи предметів схожих на неї, не носили камуфляжної форми та не вчиняли жодних агресивних дій щодо російських військових. Перед розстрілом російські військові майже ніколи не розмовляли з майбутніми жертвами, хоча були зафіксовані випадки, коли розстріл здійснювався вже після розмови, наприклад, після перевірки документів або у відповідь на відмову перейти з української на російську мову”.


Загалом українські правоохоронці зафіксували понад 9 тисяч воєнних злочинів, вчинених росіянами лише в одному Бучанському районі. Псковські десантники скоїли немало з них. Зокрема ще у 2022 році журналісти The New York Times дійшли висновку, що військові з 234-го десантно-штурмового полку цілеспрямовано вбивали цивільних. Також читайте про підозри офіцерам 175-го окремого розвідувального батальйону 76-ї гвардійської десантно-штурмової “псковської” дивізії у вбивстві полковника СБУ. Крім того, “псковську десантну дивізію” підозрюють у розстрілах військовополонених.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися