‘Псковських десантників’ підозрюють у вбивстві полковника СБУ та катуванні цивільних на Київщині
Про це 8 серпня повідомили пресслужби Офісу Генерального прокурора, Служби безпеки України, Національної поліції та Київської обласної прокуратури.
Правоохоронці підозрюють:
- підполковника Дениса Суворова, командира 175-го окремого розвідувального батальйону 76-ї гвардійської десантно-штурмової “псковської” дивізії повітряно-десантних військ РФ;
- його заступника, капітана Аслана Каскулова.
Як зазначили в пресслужбі СБУ, на початку російського повномасштабного вторгнення Суворов і Каскулов брали участь у захопленні частини території Київської області та проводили сумнозвісні “зачистки”.
“Для цього за наказом фігурантів їхні підлеглі об’їжджали окуповані на той час населені пункти регіону, вдиралися до помешкань місцевих жителів і викрадали їх. Під час одного з таких ‘рейдів’ у Бучі 6 березня 2022 року рашисти ув’язнили Олексія Теліженка і привезли його до командного пункту, що був розташований у лісосмузі поблизу селища Ворзель. Там Суворов та Каскулов наказали своїм підлеглим прив’язати українського офіцера до дерева і почали його катувати”, — мовилося у повідомленні Служби безпеки України.
В Офісі Генпрокурора додавали, що тоді невстановлені військовослужбовці російських Збройних сил забрали з дому не лише Теліженка, а ще одного мирного чоловіка, якого теж вивезли до лісосмуги, де базувалися російські військові. “Там підозрювані прив’язали полковника СБУ до дерева, а іншого чоловіка поклали на землю. Офіцери окупаційних військ били їх ногами та руками по тілу”, — зазначали в Офісі Генпрокурора.
Як уточнювали в СБУ, підозрюваний Суворов “особисто завдавав ударів руками й ногами по голові й тулубі потерпілого, а потім встромляв у рану на голові дерев’яний кілок”. “Тортури тривали упродовж декількох годин. Потім напівпритомного Теліженка скинули у заздалегідь вириту яму, де він вночі загинув від отриманих травм і холоду. Після деокупації Київщини тіло закатованого офіцера СБУ знайшли на місці злочину. Також там було виявлено ще вісьмох вбитих рашистами людей у цивільному одязі”, — розповіли у СБУ.
Наразі правоохоронці вже допитали російських військовополонених десантно-штурмової дивізії, провели слідчі експерименти та впізнання з потерпілим, який сам зазнав катувань і був очевидцем вбивства. Як розповіли в Національній поліції, з місця події правоохоронці вилучили мобільний телефон, сім-карти та особисті речі потерпілих, а також військову амуніцію російських військовослужбовців і знаряддя катувань. “Речові докази вказали на присутність в цій локації 175-го окремого розвідувального батальйону 76-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії, яка базується у місті Псков”, — повідомили в Нацполіції.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомили Суворову та Каскулову про підозру за частиною другою статті 28, частинами першою та другою статті 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, вчинені за попередньою змовою групою осіб). За скоєне їм загрожує довічне ув’язнення. Слідчі дії тривають.
Загальний контекст
Нагадаємо, що, за інформацією Офісу Генпрокурора, окупувавши частини Київщини лише в Бучанському районі російські військові скоїли понад 9000 воєнних злочинів. Через дії російських сил там загинуло понад 1 700 мирних людей, із них близько 700 людей загинули у Бучі. “Після звільнення ми виявили масові поховання з понівеченими тілами чоловіків, жінок, дітей. Тортури, вбивства, сексуальне насильство. Це і є справжнє обличчя ‘руського миру’ та режиму РФ, який засновано на повній зневазі до принципів прав людини та гуманітарного права”, — казав Генпрокурор України Андрій Костін.
Харківська правозахисна група також писала про підозру, оголошену командиру російського спецзагону ОМОН, який брав участь в окупації села Здвижівка у Бучанському районі. Про інші воєнні злочини, вчинені представниками РФ у Бучанському районі, можна прочитати за покликанням. Раніше ми також писали, що під час окупації Київщини деякі російські військові отримували наказ розстрілювати усі цивільні автівки та/чи мирних людей, які опиняться на вулиці, а під час окупації Бучі російський військовий наказав ідентифікувати усіх одягнених у чорне людей як ворогів. Наприкінці 2022 року журналісти The New York Times оприлюднили розслідування, яке свідчило про те, що російські військові навмисно вбивали мешканців Бучі. Проаналізувавши отримані дані, журналісти дійшли висновку, що це була частина системної операції “зачистки”, яка дозволяла втримати й прокласти стратегічно важливий шлях до столиці, а вбивства мирних мешканців були “частиною навмисних та системних зусиль безжального прокладання” такого маршруту. Людей, які опинилися на спорожнілих вулицях Бучі, фактично розстрілювали, наголошували журналісти.
Ба більше, як зазначала адвокатка Ганна Овдієнко, попри те, що частини Київщини вже давно деокуповані, там досі багато людей, які стали жертвами насильницьких зникнень. Цих людей немає ані у списках полонених, ані у списках загиблих. Представники РФ могли викрасти цих людей, незаконно ув’язнити та приховувати від рідних як сам факт полону, так і те, де їх утримують і в якому стані вони перебувають.